Eğitim & Kurs

MEB Öğretmenler İçin Rehber Kitap Yayımladı!

MEB Öğretmenler İçin Rehber Kitap Yayımladı! Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, müfredattaki kazanımların derslerde doğru ve etkili bir şekilde uygulanması amacıyla öğretmenler için, “Öğretim Programı Okuryazarlığı Öğretmen Rehber Kitabı” hazırlandı. Peki, kitapta neler var. İşte cevabı…

MEB Öğretmenler İçin Rehber Kitap Yayımladı! Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmenlere etkili öğretim için müfredattaki kazanımları kapsayan bir başucu kitabı hazırladı. Yaptığı yazılı açıklamada, öğrencilerin en iyi şekilde yetiştirilmesi için hedefler, içerik, öğrenme-öğretme süreci ve yürütme-değerlendirme unsurları arasındaki hakim düşüncenin önemine dikkat çekti.

MEB olan Mahmut Özer, öğretmenlerin konuları ve kazanımları sadece bilgi düzeyinde değil, aynı zamanda uygulama, analiz, sentez ve değerlendirme düzeylerinde de ele almalarının öğrencilerin üst bilişsel ve sosyo duygusal becerilerinin gelişmesine ve dersleri daha iyi anlamalarına yardımcı olacağını vurguladı. Özer, “Bu Rehber Kitabı ile öğretmenlerimize rehberlik etmek ve ülke genelinde bir öğretim birliği oluşturmak, benzer ders uygulamalarını gerçekleştirmek amacıyla onların yanındayız” dedi.

MEB Öğretmenler İçin Rehber Kitap Yayımladı!
MEB Öğretmenler İçin Rehber Kitap Yayımladı!

Bunların yanında Mahmut Özer, kitapta öğrenme sürecinin planlaması, dersin işlenmesi ve diğer konu başlıklarına yönelik kazanımlar ile ilgili örnek ders planlarının yer aldığını belirtti. Özer, “Bu kitapla, ünite, konu, kazanım ve içerikte yer verilen bilgi düzeyleri teori ile birlikte uygulamaya geçirilerek, bilgi, beceri, tutum, davranış ve değer bütünlüğü sağlanarak öğrencilerimizin yetkinlik ve yeterliliklerinin geliştirilmesi hedefleniyor” dedi.

Bakanlığın Hazırladığı Rehber Kitap 4 Bölüm Olarak Sunulmaktadır

Milli Eğitim Bakanlığının geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklaya göre, Öğretim Programı Okuryazarlığı Öğretmen Rehber Kitabı müfredattaki kazanımların derslerde doğru ve etkili bir şekilde uygulanmasını amaçlamaktadır. Kitap, 4 bölümden oluşmaktadır.

Okuryazarlık konusunda öğretim programının önemi ve anlamı, birinci bölümde ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise öğretim programı, örtük program, eğitim programı ve ders planı gibi farklı program türleri açıklanmaktadır.

Felsefi, toplumsal, psikolojik ve tarihi temelleri açıklandığı üçüncü bölümde, öğretim programlarının güncel öğretim programlarından alıntılarla desteklenerek, mevcut öğretim programlarına yansımaları gösterilmektedir.

Dördüncü bölümde, öğretim programlarının içeriği, hedefleri, ölçme-değerlendirme ve öğrenme-öğretme süreci gibi unsurları ayrıntılı olarak incelenmektedir.

Peki, kitaba öğretmenler nasıl erişecekler. Öğretmenler Rehber Kitaba OGM Materyaldan erişebileceklerdir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu