Sağlık

Lösemi Belirtileri Nelerdir? Lösemiden Korunmak Mümkün Mü?

Lösemi ya da halk arasındaki tabiri ile kan kanseri kemik iliğinde kötü huylu kan hücrelerinin kontrolsüz çoğalması sonucu oluşan bir hastalıktır. Kontrolsüz çoğalan bu kötü huylu hücreler nedeni ile sağlıklı kan hücreleri çoğalamaz ve görevlerini yerine getiremez. Normal kan hücreleri vücudumuzun bağışıklığının sağlanmasında, enfeksiyonlara karşı korunmada, kanama durumunda kanımızın durmasında ve vücuda oksijen taşınmasında görevlidirler.

Lösemi Belirtileri Hakkında Önemli Noktalar

Lösemi, kemik iliği gibi kan oluşturan dokularda başlayan ve çok sayıda anormal kan hücresinin üretilmesine ve kan dolaşımına girmesine neden olan bir grup kanserdir. Lösemi anemi, kırmızı kan hücrelerinin, beyaz kan hücrelerinin ve trombositlerin anemiye, düşük bağışıklık ve yaygın semptomlara yol açmasına neden olabilir.

Lösemi belirtileri, birinin sahip olduğu lösemi tipine bağlı olarak değişir (kronik, akut vb.). Lösemi semptomları şunları içerebilir: yorgunluk, halsizlik, enfeksiyonlara yatkınlık, kilo kaybı, iştahsızlık, artmış kanama ve morarma, şişmiş lenf bezleri, genişlemiş dalak veya karaciğer ve diğerleri.

Hem çocuklar hem de yetişkinler lösemi geliştirebilir. Çoğu durumda, lösemi nedeni bilinmemektedir. Katkıda bulunan faktörler şunlardır: radyasyon veya kemoterapi ile önceki tedavi, genetik, kimyasal maddelere maruz kalma, sigara, obezite ve bağışıklık sistemini etkileyen bir hastalık öyküsü.

Lösemi her zaman önlenemez, ancak bu hastalığa karşı korumayı arttırmanın bazı yolları arasında sağlıklı bir beslenme tarzı, egzersiz yapmak ve sigara ile toksinlere maruz kalmaktan kaçınmak vardır.

Lösemiyi Yönetmeye Yardımcı Olmanın 4 Doğal Yolu

  • Yorgunluk ve anemiyi yönetmek
  • Sosyal / duygusal destek bulma
  • Ateş ve bulantı tedavisi
  • Öz bakım uygulama

Lösemiyi Önleyici Etkiler

Amerikan Kanser Derneği; “Çocukluk lösemilerinin yaşam tarzıyla ilgili çok az bilinen veya çevresel nedenleri olduğunu, bu yüzden çoğu durumda bu çocukların veya ebeveynlerinin bu kanserleri önlemek için yapabilecekleri olmadığını bilmek önemlidir” dedi. Lösemi her zaman önlenemezken, özellikle de çocuklarda genetik bir etken ise, bazı yaşam tarzı değişikliklerinin yapılması yetişkinlerin riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Sağlıklı beslenin ve enflamatuar yiyeceklerden kaçının. Her gün öğünlerinize çeşitli yiyecekler, özellikle de parlak renkli meyveler ve sebzeler ekleyin. Yeterli miktarda sıvı, kalori, protein, vitamin ve mineral ve demir sağlayan dengeli bir diyet de yorgunluk gibi lösemi ile ilişkili semptomları azaltmaya yardımcı olacaktır. Kanserle mücadele eden yiyecekleri öğünlerinize dahil etmeye çalışın, örneğin: her tür yapraklı yeşil sebzeler, sebzeler, meyveler (yaban mersini, ahududu, kiraz, çilek, goji meyveleri ve böğürtlen), kivi, turunçgiller, portakal ve sarı renkli yiyecekler, tatlı patatesler, balkabakları, kabaklar ve diğer bitkisel yiyecekler) ve ayrıca organik etler, deniz balıkları, yumurtalar ve çiğ / fermente süt ürünleri, fındıklar, tohumlar, hindistancevizi yağı, zeytinyağı, otla beslenen tereyağı ve avokado gibi sağlıklı yağlar, bal, sarımsak, otlar, baharatlar ve elma sirkesi de bağışıklık sisteminizi desteklemekte ve lenfadenit ile savaşmanıza yardımcı olmaktadır.

Sigarayı bırakmak, ılımlı miktardan fazla alkol almamak da önemlidir. Sigarayı bırakmak konusunda yardım almak için doktorunuzla yararlı müdahaleler hakkında konuşun.

Çalışırken toksinlere, kimyasal maddelere ve kirletici maddelere maruz kalmayı mümkün olduğunca sınırlayın. Geçmişte kemoterapi veya radyasyonla tedavi gördüyseniz, sonuç olarak lösemi de dahil olmak üzere hastalık geliştirme riskiniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Aile geçmişinizi bilin. Lösemili aile üyeleriniz veya lenfatik sistemi etkileyen kanserleriniz varsa, çocuklarınız genç yaşta taranmalıdır. Erken tedavi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Besleyici öğünler yiyerek ve aktif kalarak sağlıklı kilonuzu koruyun. Egzersiz, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine ve şişmanlığın önlenmesine yardımcı olabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu