Sağlık

Kokulu Akıntının Sebepleri Nelerdir?

Kokulu Akıntının Sebepleri Nelerdir? Akıntı her kadında düzenli olarak görülen normal bir durumdur. Ancak enfeksiyona bağlı görülen bazı akıntılar da olabiliyor. Bunlarda, kıvamı daha koyu olup, kötü kokar. Bizde bu yazımızda kokulu akıntıya sebep nedir sorusunu sizler için yanıt verdik. Konuyla ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Kokulu Akıntının Sebepleri Nelerdir? Kadınlarda özellikle oluşan kokulu vajina akıntısı her durumda problem yaşanmasına neden olacağından son derece önemlidir. Özellikle yaşanabilecek problemler arasında yer aldığı gibi günlük hayatı etkilemesi nedeniyle önemli olan kokulu akıntının sebebi nedir? Diye düşünenler için farklı sebepler ortaya çıkabilir. Vajinada mikroorganizmaların bulunması söz konusudur. Florada verilmiş olan bu mikroorganizmalar hormonlara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Üreme çağında olan kadınlarda özellikle vajinal akıntı görülmesi normaldir. Akıntının oluşmaması anormal olarak kabul edilmektedir. Kadınlarda hormonlar ve vücut farklı olduğundan oluşan akıntının kişiye göre değişmesi söz konusu olmaktadır. Normal durumlarda oluşan akıntı renksiz ve kokusuzdur. Kokulu olması ve aşırı miktarda olması durumunda problem söz konusu olabilir. Renkli akıntı gelmesi ya da mukus benzeri bir kıvama sahip olması halinde sağlık problemlerinin olduğunu gösterebilir.

Kokulu Akıntının Sebepleri Nelerdir1
Kokulu Akıntının Sebepleri Nelerdir1

Vajinada Kokulu Akıntının Nedenleri

Kadınlarda özellikle adet döneminin yaklaşmasıyla birlikte artan akıntı ve daha sonrasında adet döneminin tamamlanmasıyla daha sıkı bir hale dönüşmesi söz konusudur. Bu durumda mutlaka uzmana danışılması gerekir. Özellikle dikkat edilmeyen temizlik, mantar, enfeksiyon oluşumu veya bazı hastalıklar vajinada kokulu akıntının nedenleri arasında sayılabilir. Özellikle oluşan kötü kokunun engellenebilmesi için vajina temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Vajinanın düzenli olarak havalandırılması ve kuru tutulması da önemlidir. Aynı zamanda pamuklu iç çamaşırı kullanılması gerekir. Kokuyu bastırabilmek adına deodorant  kullanılmaması gerekir. Kullanılması halinde alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Kötü kokunun giderilebilmesi için özellikle şekerli ve kafeinli içeceklerden uzak durulması gerekir. Aynı zamanda bol miktarda su tüketilmesi önemlidir. Farklı hastalıklar nedeniyle ortaya çıkacak olan vajinadaki kokunun giderilebilmesi için öncelikle uzman doktor tarafından önerilecek tedavinin uygulanması önemlidir. Bu sayede kısa süre içerisinde sorunun çözülmesi sağlanabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu