Sağlık

Kitap Okumanın Beyne ve Sağlığa Etkileri Nelerdir?

Kitap Okumanın Beyne ve Sağlığa Etkileri Nelerdir? Kitap okurken hayal dünyamıza kapılıp gideriz ve birçok şey gözümüzde canlanır. Bu sayede olduğumuz yerden beynimizi çalıştırmış ve düşünme yetimiz geliştirmiş oluruz. ,Ayrıca okumak, insanın üstünde birçok pozitif etki yaratmaktadır.

Kitap Okumanın Beyne ve Sağlığa Etkileri Nelerdir? Bütün bunların aksine insanlar, kitap okumayı için çeşitli bahanelerle ertelerler ya da kitap okumayı sevmezler. Okumanın beyne ve insan psikolojisine olan etkileri uzun yıllardan beri araştırmacıların üzerinde durduğu bir konudur.

Kitabın Beyne Etkisi

Okumak beyin bağlantısını güçlendirir. Araştırmacılar, MRI yardımı ile, okumanın beyindeki karışık devrelerin ve sinyaller ağlarını geliştirdiğini kanıtlamıştır. Roman okumanı beyindeki etkisini görmek için yapılan bir deneyde, katılımcılar 9 gün boyunca “Pompeii” romanını okumuşlar ve romanın gerilim yerlerinde beynin aktif alanının arttığı gözlemlenmiştir.

Kitap okurken gözümüzde birçok yer ve birçok kişi canlanır. Bu sayede beyinde bulunan sinapslar güçlenir ve kısa süreli hafızamızın gelişmesine yardımcı olur.

Kitap Okumanın Beyne ve Sağlığa Etkileri Nelerdir
Kitap Okumanın Beyne ve Sağlığa Etkileri Nelerdir

Okumanın Sağlığa Olan 3 Etkisi

1-Depresyon Belirtilerini Hafifletmeye Yardımcı Olur

Kitap okurken yaşadığımız stresi, hareketli ve gürültülü hayattan kendimizi soyutlarız. Bu da bizi kitabın içine sokar ve orada vakit geçirip kafamızın içinde dönen o karmaşık düşüncelerden bir nebze olsun kurtulmamızı sağlar.

2-Uyku Kalitemizi Arttırır

Bildiğiniz üzere kaliteli bir uyku günün geri kalanı için oldukça önemlidir. Yatmadan önce kitap okumak sizi uykuya hazırlayacaktır. Araştırmacılar, yatmadan önce kitap okuyanlar için fiziksel kitabı önermektedirler. Çünkü dijital kitabın yaydığı ışık sizi uyanık tutar ve başka sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bunun yanında araştırmacılar, fiziksel kitap okuyan kişilerin dijital kitap okuyanlara göre anlama testinden daha yüksek puan aldığını kanıtlamışlardır.

3-Stresi Azaltır

2009’da yapılan bir araştırmaya göre 30 dakika kitap okumak kan basıncını, kalp atış hızını ve psikolojik sıkıntı duygularını azalttığını saptamışlardır.

Bütün bunlara ilave olarak kitap, iletişim gücümüzü, kelime dağarcığımızı ve empati duygumuzu geliştirir. Ayrıca başarılı olma konusunda da kitabın yeri bir hayli önemlidir. Her kitap okuyan başarılı olacak diye bir şey yoktur ancak başarılı olan insanlar genellikle kitap okuyan insanları arasından çıkar.

Kısaca, kitap okuman insanları geliştiren, yarar sağlayan ve özellikle beyin için oldukça önemli bir gereksinimdir. Araştırmalarla da kanıtlanan kitabın insana etkisi yadsınamaz derecede önemlidir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu