Diyet

Kilo Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sağlıklı bir vücut ağırlığının korunmasının sağlığa faydaları vardır ve hem fiziksel hem de duygusal refahı ve hastalık önleme için önemlidir. Aşırı kilo, vücut yağı ve obezite, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda sağlık durumu için artan risk ile ilişkilendirilmiştir.

Kalp hastalığı ( kalp krizi dahil )

Yüksek tansiyon

İnme

Diyabet

Osteoartrit

Bazı kanser türleri

Uyku apnesi

Yüksek kan kolesterol düzeyleri

Aşırı kilolu olanlar için kilo kaybının yukarıda sıralanan sağlık koşulları üzerinde önemli bir etkiye yol açabileceği belirtilmelidir. Birçok kilolu insan ayrıca, gelişmiş ruh halini, özgüvenini ve motivasyonunu arttırdığını ve kilo verdikten sonra genel olarak daha sağlıklı hissettiğini bildirmiştir.

Popüler Diyetler Ve Kilo Verme Programları İşe Yarıyor Mu?

Birçok insan diyet yaparken uyması gereken bir dizi kuralın olmasını tercih eder. Bazıları, psikolojik danışma oturumlarına veya toplantılara katılarak duygusal destek isteyebilir. Diyet ürünleri, fitness ve beslenme kitapları ve sağlık hizmetleri milyar dolarlık bir endüstri haline geldi, bu nedenle kilo kontrolü konusunda yardım arayan pek çok kişi olduğu açık. En son diyet grubuna geçmeden önce, organize diyet planlarının ve programlarının yalnızca tükettiğinizden daha fazla kalori yakarsanız kilo vermenize neden olabileceğini unutmayın. Hiçbir beslenme takviyesi, egzersiz cihazı, yiyecek kombinasyonları veya belirli yeme şekilleri bu gerçeği değiştirmez.

Bazı popüler diyet planları ve program örnekleri arasında karbonhidratı kesmek, karbonhidrat olmayan diyetler, ketojenik diyet, yüksek proteinli diyetler, Dr. Andrew Weil’in diyet planı sayılabilir. Bu diyetlerin hepsinin yandaşları var ve bazıları da bazı insanlar için başarılı. Çünkü iştahınız, yeme alışkanlıklarınız ve tercihleriniz, bir diyet planına karar vermeden önce, bireyler arasında geniş çeşitlilik gösterir.  Planın size gerçekçi gelip gelmediğini kendinize sormalısınız. Plan, bölümlerin titiz bir şekilde ölçülmesini ve kalori sayımını içeriyorsa, görevde misiniz? Bazı yiyecekleri yemeniz yasaksa, onlar için istek geliştirir misiniz? Diyet kurallarına uymakta kendinizi rahat hissedeceğinizi düşünüyor musunuz? Diyetin gereksinimleri günlük programınıza kolayca uyacak mı? Son olarak, kilo verdikten sonra, önceki yeme alışkanlıklarınıza geri döndüğünüzde kilo almayı düşünebilirsiniz, bu nedenle herhangi bir kilo verme planı uzun süre yaşayabileceğiniz bir şey olmalıdır. Kilo kaybı veya sağlıklı beslenme planını değerlendirmek veya geliştirmek için yardım istiyorsanız, sağlık uzmanı diyetisyen veya beslenme uzmanı ile konsültasyon önerebilir.

Unutmayın en yüksek kilo verme diyetleri mahrumiyet veya aşırı yeme ile sonuçlanır.

Zayıflama İlaçları Veya Ameliyatları Ne Zaman Düşünülmelidir?

Tıbbi tedavi, mevcut olsa da, yalnızca obez olma ile ilgili sağlık riskleri olan kişiler tarafından kullanılmalıdır. Doktorlar genellikle, BMI’nin 30’dan fazla olan hastalarda veya BMI’nin 27’den büyük olan ve tıbbi durumları ( yüksek tansiyon, diyabet, yüksek kan kolesterolü gibi ) olan hastalarda uygun bir tedavi olduğunu düşünür. İlaçların kozmetik kilo kaybı için veya az miktarda kilo vermek için kullanılması önerilmez.

Kilo verme ameliyatı, diğer tıbbi tedavi yöntemleriyle kilo verme girişimleri başarısız olan ciddi obeziteye sahip kişiler için de mevcuttur. Çoğu uzman, bariatrik cerrahinin veya kilo kaybını teşvik eden cerrahinin, morbid obezlere (40 BMI’ye sahip olanlar) veya kardiyovasküler hastalıklar gibi obezite ile ilişkili sağlık problemleri olan BMI’ye 35 ila 40 oranında olması gerekir.

Başarılı Diyetsiz Bir Kilo Verme Yolculuğu

45 yaşında bir kadın, geçtiğimiz yıl boyunca kademeli olarak 12 kilo aldığından şikayet ediyor. Geçen ay stresli bir iş ile karşılaştı ve hanesine 4 kilo daha ekledi.

Bu bireyin amacı kazandığı 16 kiloyu kaybetmek. Ağırlığı giderek arttığı için, özellikle hareketsiz iş sebebiyle, yaktığından daha fazla kalori tükettiğini biliyor. Haftada 1 kilo oranında kilo vermenin (yaklaşık 3.500 kalori açığına eşit veya günde 500 kalorinin kesilmesine eşit olarak) kabul edilebilir olduğuna ve hedefine yaklaşık dört ay içinde ulaşmasına izin vereceğine karar verdi.

Günde ortalama 250 kaloriyi geri çekmesine izin verecek bazı değişiklikler yapmaya karar verdi.

Büyük bir bardak şekerli buzlu çayı atlamak yaklaşık 200 kalori kazandıracak.

Toplantılar sırasında düzenli olarak içtiği kolayı maden suyu ile değiştirmek, 150 kaloriden daha fazla tasarruf sağlayabilir.

Sabahları yediği poğaça veya aperatifler ile ayrıca 250 kalori veya daha fazla tasarruf etti.

Günlük 500 kalori tasarruf hedefine ulaşmak için biraz egzersiz ekledi.

İşe gitmeden 20 dakikalık bir yürüyüş için erken kalkmak ve öğle yemeği molasına 10 dakikalık bir yürüyüş eklemek, günde yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşe yol açar, bu da yaklaşık 200 kalori yakar.

Hafta sonları bir gün 60 dakika yürümeyi ve ertesi gün bahçede daha fazla kalori yakmak için bir saat geçirmeyi planlıyor. 60 dakika yürümek çok fazla olursa, bir günde iki 30 dakikalık yürüme aynı kalori miktarını yakar.

Haftada iki kez, yarım saat boyunca bisiklet sürerken veya yüzerken (her biri 250 kalori), eve giderken spor salonuna uğramayı planlıyor.

Bahsedilen beslenme kesintilerinin sadece bir kısmını yaparak ve orta derecede bir egzersizle başlayarak, bu kişi haftada 1 kilo kaybı için aşırı mahrumiyet olmadan sağlıklı kilo kaybı oranına sahip olabilir. Ayrıca, diyet ve yaşam tarzındaki değişiklikleri küçük ve kademelidir, zaman içinde koruyabileceği değişikliklerdir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu