Sağlık

Kefirin Sağlığa Faydaları

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz kefirin faydaları saymakla bitmiyor. Kıvamlı ve hafif ekşi tada sahip bir süt ürünü olan kefir, tıpkı yoğurt gibi mayalanarak elde ediliyor. İçeriğinde bulunan zengin mineraller ve yüksek oranlı probiyotik bulunan kefirin işte sağlığa faydaları…

Kefirin Sağlığa Faydaları

Bağışıklığı Güçlendirir

Kefir, bağışıklık sisteminizi donatarak hücrelerini korumaya yardımcı olan biotin ve folat gibi birçok bileşik ve besin içerir. Mikrobiyal dünyanın özel kuvvetleri büyük miktarda kefir probiyotik içerir. Özellikle tek başına kefire özgü olan bir kefir probiyotik suşu, Salmonella ve E. Coli gibi zararlı bakterilere karşı savunmaya yardımcı olan Lactobacillus Kefiri olarak adlandırılır. Bu bakteri suşu, diğer bazı çeşitlerle birlikte, bağışıklık sisteminin modüle edilmesine yardımcı olur ve zararlı bakterilerin büyümesini inhibe eder.

Kefir aynı zamanda sadece probiyotik içeceklerde bulunan başka güçlü bileşim içerir, bu kefiran denilen çözünmez polisakkarit antimikrobiyal özellikleri içermesiyle candida ile mücadele edebilir. Kefiran ayrıca kolesterolü ve kan basıncını düşürme yeteneğini de göstermiştir.

Güçlü Kemikler Oluşturur

Osteoporoz bugün birçok insan için büyük bir endişe kaynağıdır. Kötüleşen kemik hastalığı, kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum almayan sistemlerde gelişir. Neyse ki, tam yağlı sütlerden yapılan kefir, sütten yüksek kalsiyum seviyelerine sahiptir.

Bununla birlikte, belki de daha önemlisi, kalsiyumun vücuda emilmesine ve kemik dejenerasyonunun durdurulmasına yardımcı olan biyoaktif bileşiklere sahiptir. Kefir ayrıca kemik sağlığı ve yoğunluğunun yanı sıra kalsiyum emilimini arttırmada hayati olduğu gösterilen K2 vitamini içerir. Kefirdeki probiyotikler besin emilimini arttırır ve süt ürünlerinde fosfor, kalsiyum, magnezyum, D vitamini ve K2 vitamini gibi kemik gücünü artırmak için en önemli besinlerin tümü bulunur.

Potansiyel Olarak Kanserle Savaşır

Kanser, artık ülkemizi ve dünyayı bugün etkileyen ciddi bir salgın haline geldi. Kefir, vücudun bu hastalıklarla savaşmasına yardım etmede büyük rol oynayabilir. Bu çarpma ve tehlikeli hücrelerin yayılmasına karşı ciddi şekilde etkili bir silah olabilir. Probiyotik içecekte bulunan bileşiklerin, bazı in vitro çalışmalarda, midedeki kanser hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir.

Kansere karşı mücadelede Kefir’in faydaları, vücuttaki büyük anti kanserojen rolünden kaynaklanıyor. Kanada’daki McGill Üniversitesi Macdonald Kampüsünde Diyetetik ve İnsan Beslenmesi Enstitüsü tarafından yürütülen bir in vitro testi gösterdi; 14 oranında hücrelerin sayısını azalttı.

Sindirim ve IBS ile Mücadeleyi Destekler

Bağırsaktaki bakterilere gelince, sağlık açısından en önemli denge diyebiliriz. Araştırma, kefir gibi probiyotik gıdalar tüketen kişilerin bu dengeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Hassas bağırsak sendromu, Crohn hastalığı ve ülser gibi mide-bağırsak hastalıklarına karşı savaşır.

Probiyotik yüklü kefir içmek de antibiyotik aldıktan sonra bağırsaklarınıza yardımcı olur. Probiyotik bileşikler, patojenlere karşı savaşan kayıp floranın yenilenmesine yardımcı olur. Probiyotikler ayrıca yıkıcı ishal ve bu tür ilaçların neden olduğu diğer gastrointestinal yan etkilere karşı da yardımcı olabilirler.

Alerjileri İyileştirir

Çeşitli alerji formları ve astımların tümü vücuttaki iltihaplanma sorunları ile bağlantılıdır. Kefir, alerji ve astım gibi solunum yolu riskini azaltmak için kaynağındaki iltihaplanmanın tedavisinde yardımcı olabilir. Bir hayvan araştırmasına göre, inflamatuar hücrelerin yanı sıra farelerde mukus oluşumunu azalttığı görülmüştür.

Kefirde bulunan canlı mikroorganizmalar bağışıklık sistemini güçlendirerek, doğal olarak alerjik reaksiyonları bastırır. Bazı bilim adamları bu alerjik reaksiyonların bağırsakta iyi bakteri bulunmamasının bir sonucu olduğunu düşünüyor. Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nden araştırmacılar, yaklaşık 2.000 kişiyle 23 farklı çalışmayı gözden geçirdi ve bu çalışmaların 17’sinde probiyotik alan test konuları, alerjik semptomların ve yaşam kalitesinin arttığını gösterdi.

Cildi İyileştirir

Bağırsaklar boşaldığında, cildin doğal dengesini bozan akne, sedef hastalığı, döküntü ve egzama gibi her türlü soruna neden olan sinyaller gönderebilir. Kefir iyi bakterileri ön plana çıkarmaya yardımcı olur ve en büyük organımız olan cilt sağlığını destekler. Sadece sistemik bazlı cilt sorunlarına yardımcı olmakla kalmaz, yanıklar ve döküntüler gibi cilt sorunlarına da yarar sağlar.

Artı, bağışıklık sistemine faydalarından, cilt yara iyileşme kalitesini iyileştirir ve aynı zamanda bağ dokusu için koruyucu olabilir.

Laktoz İntoleransı Belirtilerini Önleyebilir

Birçok süt ürünlerinde bulunan iyi bakteriler, sağlıklı bir bağırsak ve vücut için gereklidir. Ancak sütü içemeyen birçok kişi var çünkü sütte bulunan ana şeker olan laktozu sindiremedikleri için dolayısıyla laktoz intoleransı olan kişiler sütten uzak durur. Kefir içindeki aktif madde laktozun parçalanmasına yardımcı olur ve sindirimi kolaylaştırır. Dahası, kefir, süt ürünlerindeki hemen hemen tüm laktozun tümünü çıkarmaya yardımcı olan, sadece kefire özgü olan daha geniş bir bakteri suşları ve besin yelpazesine sahiptir.

Beslenme ve Diyetetik Akademisi Dergisi’nde yayınlanan araştırmalar “kefirin, laktoz emilim bozukluğu olan yetişkinlerde laktoz sindirimini ve toleransını artırdığını” bile göstermiştir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu