Sağlık

Karın Germe Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler!

Karın Germe Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler! Dümdüz bir karın görünümü için karnın üzerindeki fazla deri ve yağ dokusunun alınması işlemine karın germe (Abdominoplasti) denir. Hamilelik, aşırı kilo alıp verme gibi durumlara bağlı olarak karın bölgesindeki deri dokusunda fazlalıklar ve sarkmalar oluşabilir. Bu sarkmaların düzeltilmesi ve düz bir karın görünümü oluşturulması için karın germe operasyonları yapılır.

Karın Germe Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler! Karın germe ameliyatı özellikle de hamilelik geçirmiş ya da fazla kilo kaybetmiş kişiler için ideal bir estetik operasyondur. Karın bölgesinde derinin gevşemesi ve bollaşmasıyla deformasyonlar ve sarkmalar oluşur. Bu sarmış deforme görünümden rahatsız olan kişilerin karın germe ameliyatına başvurması mümkündür.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı estetik cerrahları tarafından genel anestezi altında gerçekleştirilmesi gereken bir ameliyattır. Operasyona başlamadan önce hastanın bu operasyon için uygun olup olmadığı kontrol edilir. Hastanın genel durumu ve uygunluğu belirlendikten sonra operasyon için hazırlıklar başlar.

Karın Germe Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler!
Karın Germe Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler!

Karın düzleştirme operasyonu liposuction varlığına göre 4 ile 6 saat arasında sürmektedir. Karındaki fazla deriyi ve yağı almak için karnın altından 8 ile 10 santimetre arasında bir kesi açılır. Genellikle iç çamaşırı ile gizlenebilecek olan bu kesi ileride iz konusunda bir sıkıntı oluşturmaz. Açılan kesinin ardından karın kasları gerdirilerek olması gereken gerginliğe getirilir. Bu sırada göbek deliği de olması gereken konuma getirilir. Eğer ihtiyaç duyulursa yeniden konumlandırılır. İşlem sonrasında kesi kapatılır.

Karın Germe Ameliyatı İzi Kalır Mı?

Karın germe işleminden sonra açılan kesi, dışardan görünmemesi için bikini bölgesine gelecek şekilde kapatılır. Kalan iz iç çamaşırının altında sezaryen bölgesinde olur. Bu sayede dışardan görünmez. Ayrıca estetik dikişlerle kapatılan bu kesi 1 yıl sonrasında neredeyse görünmeyecek kadar silikleşir. Görünen izler için ise lazerle iz silme operasyonu yapılabilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik

Karın germe ameliyatı olmak isteyen birçok kişinin merak ettiği meselelerden biri de ameliyat sonrasındaki olası bir hamilelik durumudur. Hamilelik sonrasındaki sarkmaları ve deformasyonları düzeltmek için de yapılan bu operasyonun sonrasında tekrar hamile kalınıp kalınamayacağı merak konusudur. Karın germe ameliyatı hamileliği engellemez. Ancak eğer bir hamilelik düşünceniz varsa karın germe ameliyatınızı hamilelik sonrasına ertelemeniz daha doğru olacaktır. Germe ameliyatı sonrasında hamile kalmanız ameliyatınızın etkilerinin bozulmasına ve tekrar edilmesine neden olabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu