Diyet

Kan Grubuna Göre Diyet Nedir, Nasıl Yapılır?

Kan Grubuna Göre Diyet Nedir, Nasıl Yapılır? Kan grubuna göre diyet, son zamanların en popüler diyet programları arasında yer almaktadır. Dr. Peter d’adamo tarafından keşfedilen bu beslenme programının temeli, yenilenler ile kan grubu arasındaki ilişkiye dayanmaktadır. Bizde bu yazımızda hangi kan grubu nasıl beslenmeli, nelere dikkat etmeli ele aldık.

Kan Grubuna Göre Diyet Nedir, Nasıl Yapılır? Her kan grubu için tavsiye edilen yiyecekler ve tavsiye edilmeyen yiyecekler bulunmaktadır. Bu diyet programı, kan grubunun, kişinin kilo vermesini ve sağlığını etkilediğini ve bu nedenle de kan grubu ile beslenmenin birbiri ile ilişkilendirilerek buna uygun diyet yapılması gerektiğini belirtmektedir.

0 Grubu İçin Beslenme

Kan grubu 0 olanlar, protein yönünden yüksek beslenmeli, karbonhidratı ise olabildiğince az tüketmelidir. Buğday, kepekli gıdalar, kuruyemişler de az miktarda tüketilebilir. 0 kan grubu, hipotiroid, yüksek mide asidi ve ülser gibi hastalıklar açısından risk altındadır.

Kan Grubuna Göre Diyet Nedir, Nasıl Yapılır
Kan Grubuna Göre Diyet Nedir, Nasıl Yapılır

A Grubu İçin Beslenme

A kan grubunda, kan diğer kan gruplarına nazaran daha kalın ve bağışıklık da daha zayıftır. Kan grubu A olan kişilerin, daha çok sebze ve meyve ağırlıklı beslenmesi tavsiye edilmektedir. Süt ve süt ürünleri, hayvansal yağlar, et ve et ürünleri A grubu için tavsiye edilmeyen yiyecekler arasındadır. Kan grubuna göre beslenme ayrıca sağlık ile de ilişkilidir. Tavsiye edilen yiyeceklerin tüketilmesi ve tavsiye edilmeyenlerin tüketilmemesi, sağlığı iyi yönde etkilemektedir. A Kan Grubu, kalp rahatsızlıkları, diyabet ve kanser gibi hastalıklar açısından risk altındadır.

B Grubu İçin Beslenme

Kan grubu B olan kişiler için meyve, sebze, balık, süt ürünleri, tahıl ve dana eti tavsiye edilen yiyecekler arasındadır. Bu yiyeceklerle oluşturulan beslenme programı, B grubu için sağlıklı olmaktadır.

AB Grubu İçin Beslenme

Kan grubu AB olan kişiler için et ve et ürünleri tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle, AB kan grubuna sahip kişilerin vejetaryen beslenmesi doğru olacaktır.

Kan Grubuna Göre Beslenerek Kilo Vermek

Kan grubuna göre beslenerek kilo vermek, son derece yaygındır. Sağlıklı bir beslenme programı oluşturan bu diyet için sadece kendi kan grubunuza tavsiye edilenleri ve edilmeyenleri bilmeniz yeterli olacaktır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu