Sağlık

Kalp Üfürümü Nedir? Çocuklarda Ve Yetişkinlerde Belirtileri Nelerdir?

Kalp üfürümüne sahip olma düşüncesi korkutucu ve kafa karıştırıcı görünebilir. Bunun ne anlama geldiğini ve neye neden olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bir kalp mırıldanması tehlikeli midir? Ne yazık ki, bu sorunun bir cevabı yok. Bazı kalp üfürümleri tamamen masumdur, bazıları ise ele alınması gereken daha büyük bir sorun olduğunu gösterir.

Kalp üfürümlerinin çocuk kardiyologuna başvurmanın en büyük sebebidir. Bu vakaların çoğu, önemsiz veya masum kalp üfürümleri olarak tanımlanır, ancak bazı çocuklar için daha ciddi bir kalp probleminin işaretidir.

Yetişkinler arasında anormal kalp üfürümleri kalp kapakçıkları ile ilgili bir sorun belirtisi olabilir. Hastalığın ciddiyeti doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Bir kalp üfürümüne düzensiz bir kalp atışı veya taşikardi ile karışabilir, ancak bu gerçekten kalp kapaklarınızdan kan akarken yapılan sesle ilgilidir. Kalp atışlarınızda fazladan bir ses olduğunda, bu bir kalp atışıdır.

Bu, kalbinizin sağlığı hakkında ne anlama geliyor? Birkaç şey olabilir, bu yüzden bu potansiyel sorun hakkında ihtiyacınız olan bilgiyi almak için okumaya devam edin.

Kalp üfürümü nedir?

Bir kalp üfürümü, kalp atışları arasında duyulan ekstra veya sıra dışı bir sestir. Kalp atışınız, valfler kapandığında ve kan kalbin içinde hareket ettiğinde “lub-dupp” veya “lub-dub” sesi çıkarır. Bir kalp mırıltısı başka bir ses türüdür, genellikle çok soluktan yüksek sese kadar değişen boğucu veya sallanan bir ses.

Isı valfleri kanın kalpte doğru yönde hareket etmesini sağlar. Kan, sızıntılı veya dar bir kalp kapakçığı içinden akarken veya kalp kapakçığı boyunca kan akışında bir artış olduğunda bir kalp üflenmesi meydana gelebilir.

Çoğu kalp üfürümünün zararsız olduğu düşünülür, ancak bazı durumlarda, anormal olarak nitelendirilebilir ve doğum sırasında ortaya çıkan doğuştan kalp defekti veya erişkinleri etkileyen kalp kapağı hastalığı gibi daha ciddi bir kalp rahatsızlığının belirtisi olarak işlev görebilir.

Kalp Üfürümü Belirtileri Nelerdir?

İki tür kalp üfürümleri vardır: masum ve anormal. Zararsız veya masum bir kalp mırıldanması, genellikle steteskopla tespit edilen olağandışı ses dışında, herhangi bir semptoma neden olmaz.

Anormal kalp üfürümleri, diğer taraftan, en çok, aşağıdakiler dahil olmak üzere diğer kalp sorunları belirtileri ile ilişkilidir:

 • Nefes darlığı
 • Kalp çarpıntısı
 • Baş dönmesi veya bayılma
 • Göğüs ağrıları
 • Mavi görünen cilt (özellikle parmak uçları ve dudaklar)
 • Şişme veya ani kilo alımı
 • Kronik öksürük
 • Aşırı terleme
 • Genişlemiş karaciğer
 • Büyümüş boyun damarları
 • Yorgunluk

Bir kalp üfürümünün belirtileri gerçekten buna neden olan kalp problemine bağlıdır. Bu semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız, bu daha ciddi bir kalp problemini gösterebilir, bu yüzden hemen doktorunuzu görmelisiniz.

Kalp Üfürümü Nedenleri Nelerdir? 

Kanın kalp odaları ve kan damarları boyunca türbülanslı hareketi, kalp kası ve kapaklarındaki anatomik değişiklikler veya kan damarlarının daralması olduğunda bir kalp üfürmesi meydana gelir.

Zararsız veya masum kalp üfürümlerinin varlığı, otomatik olarak kalp probleminiz olduğu anlamına gelmez. Aslında, bu üfürümler sağlıklı bebeklerde, çocuklarda ve ergenlerde çok yaygındır ve her zaman doktorları tarafından tespit edilir. Çocuklarda kalp üfürümlerinin yaklaşık yüzde 50-70’i klinik olarak önemsizdir.

Fakat çocuklarda kalp üfürümünün anormal olduğu düşünüldüğünde, genellikle doğumda mevcut olan konjenital kalp kusurlarından kaynaklanır. Bu kusurlara, kalbin yapısındaki problemler neden olabilir:

Kalpteki delikler (septal kusurlar olarak bilinir)

Kalp şantları (kalp odaları veya kan damarları arasında anormal kan akışı)

Kalp kapağı anormallikleri

Kontrolsüz gebelik diyabeti veya kızamıkçık enfeksiyonu gibi, ailenin kalp bozukluğu öyküsü veya hamilelik sırasında bazı koşulları olması, çocuğun kalp kusuru ve kalp rahatsızlığı gelişme riskini artırabilir.

Masum kalp üfürümleri, erişkinlerde kanın kalpten normalden daha hızlı akması sonucu da ortaya çıkar. Yetişkinlerde zararsız bir kalp üfürümüne neden olabilecek bazı faktörler veya koşullar şunlardır:

 • Egzersiz
 • Ateş
 • Gebelik
 • Anemi
 • Hipertiroidi

Sebebe bağlı olarak, masum bir kalp mırıltı kendiliğinden kaybolabilir veya herhangi bir ek soruna neden olmadan hayatınız boyunca sürebilir.

Bir yetişkinde anormal bir kalp üflenmesi tespit edildiğinde, bu genellikle kalp kapakçıklarının şeklini ve esnekliğini değiştiren edinilmiş kalp kapak hastalığından kaynaklanır. Genel olarak, kalp kapağı sorunlarına aşağıdaki koşullar neden olur:

Yaşlanma: Kalbe bağlı yaşa bağlı değişiklikler kapakçığı etkileyebilir. Bu, kan akışını sınırlayan, valflerde oluşan kalsiyum birikimlerinin sonucu olabilir.

Valf kalsifikasyonu: Kalp kapaklarının kalınlaşması veya sertleşmesi, kanın kalbin içinden akmasını zorlaştırır ve üfürmeye neden olabilir.

Enfeksiyonlar: Kalbi etkileyen kapaklar ve endokardit gibi kapak kalp enfeksiyonları, vücudun diğer bölgelerindeki bakteriler kalbe giderken oluşur.

Romatizmal ateş: Strep boğazı veya ateş, uygun şekilde tedavi edilmediğinde ortaya çıkar ve kalp kapakçıklarını ve normal kan akışını etkileyebilir.

Yüksek tansiyon: Bu, kalbi ve ana arterleri büyütebilir.

Skar dokusu: Kalp krizine veya yaralanmaya bağlı kalp veya skar dokusuna zarar verir.

Ateroskleroz: Kan damarlarınız kalın ve sert hale geldiğinde, kalp problemleri riskini arttırır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu