Yaşam

Besin Deposu Olan Kaju Fıstığını Tüketiyor Musunuz?

Kajunun Faydaları ve Zararları

Kaju en lezzetli, çok yönlü ve en sağlıklı fındıklardan biridir. Aslında, kajunun yararları arasında kalp sağlığını iyileştirme, sağlıklı beyin fonksiyonlarını destekleme ve sindirim ve besin emilimini iyileştirme yeteneği bulunur. Kaju yemek, kilo vermenize dahi yardımcı olabilir.

Çoğu batı ülkesinde son yıllarda kaju fıstığı tüketimi artmıştır, çünkü bu durum genel olarak fındıkların, en sağlıklı gıdalar listesinde tekrar tekrar sıralanmasıdır. Kaju fıstığının beslenme yararları söz konusu olduğunda, uzmanlar, sağlıklı yağlar, lif ve iz mineralleri sağlamak ve çok çeşitli kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olmak için tüm fındıkların beslenmemize önemli katkılar sağladığını düşünmektedir.

Kaju fıstığı ile ilgili en iyi şeylerden biri hem tatlı hem de tuzlu tariflerde harika lezzetler oluşturmasıdır, bu nedenle badem veya ceviz gibi diğer çok yönlü fındıklarla birlikte tüketmek de lezzetlidir. Ve piyasada kaju sütü ve kaju yağı gibi yeni ürünler sayesinde, kajuyu her türlü tarife dahil etmek her zamankinden daha kolay hale geldi.

Kajunun Besin Değerleri

Kaju fıstığı teknik olarak tohumdur. Açık renkli, böbrek biçimlidir ve acı tat kaju elması üreten Anacardium occidentale adlı tropik ağacın meyvelerinden gelir.

Besin yoğunluğunun yüksek olması ve birçok hayati mineralin tedarik edilmesi nedeniyle, kalp sağlığını geliştirmek için uzmanlar tarafından sık sık “kaju fıstığı” ve diğer fındıklar tavsiye edilir. Kaju beslenmesi, doymamış yağ asitleri ve bitki bazlı protein de dahil olmak üzere birçok başka yararlı bileşik; diyet lifi, bakır,  çinko ve magnezyum gibi mineraller artı fitosteroller ve fenolik bileşikler şeklinde antioksidanlar içerir. Kaju çekirdeğinin bileşimi yaklaşık yüzde 21 protein, yüzde 46 yağ ve yüzde 25 karbonhidrat (bir kısmı sindirilemez lif) olup, bu onu yüksek protein ve yüksek yağlı yiyecek haline getirir.

Kajunun kilit faktörlerden biri sağlıklı yağ içeriğidir. Kaju fıstığı, birincil olarak, tekli doymamış yağ asitleri (oleik asit içeren MUFAlar), ayrıca daha küçük bir oranda çoklu doymamış yağ asitleri (PUFAS, çoğunlukla linoleik asit formunda) şeklindedir. Kaju fıstığı yağlarının kabaca yüzde 62’si tekli doymamış yağ, yüzde 18’i çoklu doymamış yağ ve geri kalanı doymuş yağların bir karışımıdır.

MUFA’ların ve PUFA’ların metabolizma ve diğer biyoaktif fonksiyonlar üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle, pek çok çalışmada kaju tüketimini (ve genel olarak fındık tüketimini) koroner kalp hastalığı,  kanser, diyabet ve obezite riskinde azalma ile ilişkilendirmiştir.

28 gram çiğ kaju fıstığı yaklaşık olarak aşağıdakileri içerir:

 • 155 kalori
 • 9.2 gram karbonhidrat
 • 5.1 gram protein
 • 12.3 gram yağ
 • 0,9 gram lif
 • 0,6 miligram bakır (yüzde 31 DV)
 • 0.5 miligram manganez
 • 81,8 miligram magnezyum
 • 166 miligram fosfor
 • 9.5 mikrogram K vitamini
 • 1,6 miligram çinko
 • 1.9 miligram demir
 • 0.1 miligram tiamin
 • 5.6 mikrogram selenyum
 • 0.1 miligram B6 vitamini
 • 185 miligram potasyum
 • Kaju beslenmesinde ayrıca E vitamini, niasin, folat, pantotenik asit ve kalsiyum bulunur.

Kaju Fıstığının Olası Yan Etkileri

Kaju fıstığının herhangi bir dezavantajı var mı? Bazı insanlar için, kaju fıstığı ve diğer ağaç fındıkları potansiyel olarak komplikasyonlara veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Fındık alerjisi reaksiyonları bazen hayati tehlike yaratabilir, bununla birlikte bilinen fındık alerjisi olmayan kişilerin çoğunluğu kaju yemi üzerinde olumsuz reaksiyonlar yaşamaz. Bilinen bir fındık alerjiniz varsa, tüm fındık türlerine reaksiyonları test edilinceye kadar kaju fıstığı ve diğer ağaç fındıklarından kaçının, çünkü bir tipe alerji yapmak, genellikle diğer türleri de yerken reaksiyonlar olabileceği anlamına gelir.

Mevcut bir böbrek taşı durumuna sahip olanlar da aynı zamanda kaju fıstığından kaçınmalı veya genel olarak fındık tüketimini dikkatli bir şekilde izlemelidir, çünkü kaju doğal olarak böbrek problemlerini daha da kötüleştirebilecek mide ve bağırsakta çözünür oksalatları içerir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu