Sağlık

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri

Bir koroner arter tıkandığında (genellikle kan pıhtısı ile), kalp dokusunun bir alanı kan akışını kaybeder. Kandaki bu azalma kalp dokusuna hızlı bir şekilde zarar verebilir veya öldürebilir; bu nedenle, kalp dokusunun kaybını azaltmak için kateterizasyon takımındaki hızlı tedaviler gereklidir. Bir tıkanmadan dolayı kalp dokusunun kaybı göğüs ağrısı, nefes darlığı, halsizlik ve hatta ölüm gibi belirtilere neden olabilir. Hızlı tedaviler, son yıllarda kalp krizinden ölüm sayısını azaltmıştır; ancak, hala dünyada milyonlarca kişi kalp hastalığından hayatını kaybediyor.

Kalp hastalığı, kalbi, damarlarını, kaslarını, kapaklarını veya kasların kasılmasından sorumlu olan iç elektrik yollarını içeren koşulları ifade eder. Yaygın kalp hastalığı koşulları şunları içerir:

Koroner arter hastalığı

Kalp yetmezliği

Kardiyomiyopati

Kalp kapak hastalığı

Aritmiler

Kalp Krizi Belirtileri

Aşağıdakiler kalp krizinin uyarı işaretleridir:

Göğüs ağrısı (sırt, boyun, kollar ve / veya çeneye yayılabilir)

Baş dönmesi

Bulantı kusma

Hızlı veya düzensiz kalp atışları

Nefes darlığı

Bazı insanlar kaygı, hazımsızlık ve / veya mide ekşimesi yaşayabilir (bazı kadınlarda bunlarla birlikte göğüs ağrısı belirtileri olabilir)

Halsiz kalma

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri

Bazı kadınlar göğüs ağrısı belirtileri gösterse de, çok sayıda kadında göğüs ağrısı ortaya çıkmayacaktır. Bunun yerine, kadınlar genellikle farklı bir kalp krizi belirtilerine sahiptir. Örneğin;

Aritmiler

Öksürük

Mide ekşimesi

İştah kaybı

Keyifsizlik

Kadınlarda bu tür belirtiler, kalp hastalığının olası belirtileri olarak değerlendirilmezse tanı koymada gecikmelere neden olur. Tanıda gecikmeler kalp dokusunda daha fazla hasara ve hatta ölüme neden olabilir.

Siz veya bir kişi kalp krizi belirtileri geliştirirse, tıbbi yardım almayı geciktirmeyin. 112’yi arayın ya da birisinin aramasını sağlayın. 112 acil sağlık hizmetleri personeli derhal temel tedaviye başlayabileceğinden, kendinizi veya başkalarını hastaneye götürmeye çalışmayın. Geciktirme bakımı kalpte hasara veya ölüme neden olabilir.

Kimler Kalp Hastalığı İçin Risk Altında?

Sağlık koşulları, yaşam tarzı, yaş ve aile öyküsü kalp hastalığı riskini artırabilir. Her ne kadar genç yaşta erkeklerde kalp hastalığı riski kadınlardan daha yüksek olsa da, kalp hastalıkları hala her iki cinste de bir numaralı katildir. Ailesinde kalp hastalığı olan, sigara içen ve obez olan kişilerde kalp hastalığı gelişme riski daha yüksektir.

Kalp Hastalıkları Tedavisi

Kalp hastalıkları tedavisi aşağıdakileri içerir:

İlaçlar

Anjiyoplasti

Bypass Cerrahisi

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu