Sağlık

Kabızlıktan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Kabızlıktan Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Kabızlık hemen hemen herkesin yaşadığı bir sindirim problemidir. Günümüz şartlarından kaynaklı yaşanan stresten, kötü beslenmeye, hareketsizliğe kadar bir çok nedenden olabiliyor. Bizde kabızlıktan kurtulmanın yollarını sizler için ele aldık.

Kabızlıktan Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Kabızlık, çoğumuz yaşamış olabileceğimiz ya da yaşamın herhangi bir noktasında yaşayabileceğiniz çok yaygın bir durumdur. Bu zor durumu nasıl yenebiliriz? İşte beş önleyici stratejimiz sizlerle.

Bolca Su İçin

Dehidrasyon yaygın bir kabızlık nedenidir. Yeterince su içmemek, sert bir dışkı ile sonuçlanabilir; artan su alımı dışkıyı yumuşatmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle daha kolay geçilebilir. Gün boyunca sekiz bardak su içmeniz önerilir. Fiziksel olarak her zaman aktif olun terleyin. Su alımını bu şekilde daha fazla yapacaksınız.

Kabızlıktan Kurtulmanın Yolları Nelerdir
Kabızlıktan Kurtulmanın Yolları Nelerdir

Yeterli Lif Alımı

Kabızlığı iyileştirmek için, yeterli lif alınması gerekir. Bu lif günlük 30 gr olarak tavsiye edilmektedir. Çözünür ve çözünmez olmak üzere iki ana tür lif bulunduğunu hatırlamak önemlidir. Çözünür lif, daha fazla su kalmasına izin vererek dışkıyı yumuşatmaya yardımcı olur ve böylece geçişi kolaylaştırır. Çözünmeyen lif, dışkılara hacim katar ve bağırsaklardan ve kolondan geçmek için harcanması gereken zamanı hızlandırır. Çözünen lif çoğunlukla bakliyat, meyve, ve sebze de bulunurken, çözünmeyen lifi içeren gıdalar kepekli tahıl, fındık, tohum ve kuru fasulyedir.

Sağlıksız Yağlardan Kaçının

Yağ, kısmen sindirimi yavaşlatan etkisinden dolayı sağlık açısından önemlidir ve bu da bizi daha uzun süre dolu tutmaya yardımcı olabilir. Ancak kabızlık olan biri için yüksek miktarda yağ alımı kötüleşebilmektedir. Diyetinizdeki yağların nereden geldiğine dikkat edin ve sağlıksız yağlar içeren gıdalardan kaçının, daha iyi bir beslenme düzenine geçin.

Fiziksel Aktiviteyi Artırın

Düzenli fiziksel aktivite yapmak bağırsakları hareket ettirmede yardımcı olur. Sevdiğiniz aktivite ne olursa olsun, onu rutininin düzenli bir parça olarak hayatınıza dahil etmeyi sağlayın. Kabızlığa iyi gelecektir.

Takviyeler ve yardımlar

Yukarıdaki stratejiler işe yaramazsa, piyasada kabızlığı idare etmeye yardımcı olabilecek çeşitli takviye ve yardımlar bulunur. Bunlar psyllium kabuğu, kuru meyveler ve chia tohumu gibi.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu