Sağlık

Kabızlığa İyi Gelen Uçucu Yağlar Hangileridir?

Kabızlığa İyi Gelen Uçucu Yağlar Hangileridir? Uçucu yağların kullanılması kabızlığı, karın kramplarını ve şişkinliği ortadan kaldırabilir. Bizde bu yazımızda kabızlığa iyi gelen uçucu yağları sizler için ele aldık.

Kabızlığa İyi Gelen Uçucu Yağlar Hangileridir? Karın bölgesine hafif bir masaj ile bu yağları uygulayabilirsiniz. Bu sayede kabızlık ve diğer mide ve bağırsak problemlerinden kurtulabilirsiniz. Peki, kabızlığa iyi gelen uçucu yağlar hangileri?

Kabızlığa İyi Gelen Uçucu Yağlar

Ara sıra meydana gelen kabızlığın ciddi sonuçları yoktur. Ancak bu durum çok sıkıcı olabilir. Örneğin kabızlık, hemoroitlere yol açabilir. Diğer yandan kronik kabızlık problemi ise bağırsak sağlığını olumsuz anlamda etkileyebilir. Bu durum ise besinlerin emilimini, iltihaplanmayı ve bağışıklık sisteminin bozulmasını tetikleyebilir. Siz de çeşitli doğal yöntemler ile kabızlığa elveda diyebilirsiniz. İşte kabızlığa iyi gelen uçucu yağlar:

Nane Esansiyel Yağı

Kabızlığa iyi gelen uçucu yağlar arasında bir diğeri de nane esansiyel yağı. Bu yağ, mentol içermesinden dolayı oldukça etkilidir. Hassas cilde sahipseniz bu yağı kullanmamanız gerekir. Nane yağını birkaç damla elinize alıp sonrasında karnınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Kabızlığa İyi Gelen Uçucu Yağlar Hangileridir
Kabızlığa İyi Gelen Uçucu Yağlar Hangileridir

Zencefil Esansiyel Yağı

Zencefil yağı, uçucu yağ formunda olan bir yağ çeşididir. Aromaterapide de sıklıkla kullanılır. Mide bulantısı ve mide problemleri için etkili bir yöntem olarak kabul edilir. Zencefil esansiyel yağını iki damla kadar kullanmanız ve sıcak suya batırılmış bir beze uygulamanız gerekir. Bu bez ile karnınıza masaj yapabilirsiniz. Ayrıca bezin çok sıcak olmadığından emin olmalısınız.

Rezene Esansiyel Yağı

Rezene yağı, kabızlık da dahil olmak üzere mide ve sindirim problemleri üzerinde oldukça etkilidir. Karın masajı şeklinde bu yağı uygulayabilir ve kabızlık sorunundan hızlı ve kolay şekilde kurtulabilirsiniz.

Lavanta Esansiyel Yağı

Kabızlığa iyi gelen uçucu yağlar söz konusu olduğunda bir diğeri de lavanta yağı oluyor. Kabızlık genellikle stresin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Lavanta yağı rahatlama konusunda oldukça etkili bir yağ türüdür. Ayrıca uykuyu teşvik etmek için de kullanılır. Lavanta yağını şişkinlik ve mide sorunları için tercih edebilirsiniz. Bunun için karnınıza dairesel hareketlerde bu yağ ile masaj yapmanız yeterli olacaktır.

Papatya Esansiyel Yağı

Bu yağı dilerseniz tek başına ya da lavanta yağı ile karıştırıp kullanabilirsiniz. Karın bölgenize yumuşak hareketlerle masaj yaparak papatya yağından faydalanabilirsiniz.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu