Sağlık

Jalapeno Biberin Faydaları

Jalapeno biber, kapsaisin olarak bilinen bir bileşik içerir. Bu bileşik, kanserle savaşmanıza, kilo vermenize, bakteriyel gelişmeyi engellemenize, antioksidanları aracılığıyla soğuk algınlığı ile savaşmanıza, migren ataklarını durdurmanıza yardımcı olur ve görme yeteneğini iyileştirir. Jalapeno biberin faydalarına ayrıntılı olarak bakalım.

Jalapeno Biberin Faydaları

Kanserle Mücadele Yardım Edebilir

Jalapeno, kapsaisin adı verilen özel bir doğal bitki bileşiği içerir. Bu bileşik, Jalapeno biberi scoville skalasında orta derecede ısıyla derecelendirilmesi ve iyi bir miktar sağlıklı yarar sağlaması bakımından oldukça benzersiz.

Çin’deki Luohe Tıp Fakültesinde yapılan bir araştırma, kapsaini kanser için olası bir doğal tedavi olarak tanımladı; Spesifik olarak, meme kanseri hücreleri, büyümeyi önleyip önlemediğini görmek için kapsaisin kullanılarak test edildi. Çalışma, gerçekten de kanseri uzak tutmanın bir yolu olabilecek meme kanseri hücrelerinin büyümesini engellediğini buldu.

Maryland Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Doğal Kaynaklar Fakültesi Beslenme ve Gıda Bilimi Bölümü’nden yapılan daha fazla araştırma notuna şöyle devam ediyor: “Kapsaisinin, kanser hücrelerinin hayatta kalması, büyüme durması, anjiyogenez ve metastazla ilgili birkaç genin ekspresyonunu değiştirdiği gösterilmiştir. Son zamanlarda, bizimkiler de dahil olmak üzere birçok araştırma grubu, çeşitli kanser modellerinde kapsaisinin çoklu sinyal yollarını, onkojenleri ve tümör baskılayıcı genleri hedef aldığını tespit etti. ”

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kilo vermek, istediğiniz bir şeyse, jalapeno biberi denemek isteyebilirsiniz. Biberlerde bulunan Kapsaisin, Journal of Biological Chemistry’de yayınlanan bir araştırmaya göre, çekirdek vücut sıcaklığını artırarak metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olabilir. Ek olarak, jalapeno biberin sıcak lezzeti iştahınızı biraz azaltabilir ve öğünlerde daha az yemenize neden olabilir.

Başka bir çalışma, aynı şeyi bildirdi, ancak kapsaisin farklı, daha hafif bir kaynaktan kullanıldı. Görünüşe göre, bir yemekten sonra daha fazla kalori yakmaya yardımcı oluyor. Kalori yakımı için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, metabolizmayı artırarak ve iştahı azaltarak kilo vermenize yardımcı olabilir.

Bakterilerin Büyümesini Önler

Kapsaisin, antimikrobiyal olma potansiyeli nedeniyle dikkat çekmektedir. Bakterilerin, özellikle de Bacillus subtilis’in büyümesi üzerindeki etkisi değerlendirildi. Hay bacillus veya ot basili olarak bilinen Bacillus subtilis, toprakta ve insanlarda ve bitki yiyen memelilerin gastrointestinal kanalında bulunur. Etnofarmakoloji Dergisi’nde yayınlanan çalışmaya göre, kapsaisin nedeniyle bakteriyel üreme büyük ölçüde engellenmiştir. Çalışma ayrıca E. coli’nin büyümesinin, kapsaisin ile tedavi edildiğinde daha yavaş olduğunu belirtti.

Daha fazla araştırma, kapsaisin ve önemli bir insan patojeni olan Streptococcus pyogenes (GAS) ‘a olan etkisini değerlendirdi. Mikrobiyolojide Sınırlarda yayınlanan çalışma,  antimikrobiyal ve anti bakteriyel yetenekleri ile “hücre içi istila ve hemolitik aktiviteyi inhibe ederek, kapsaisin, hücre içi rezervuarı ortadan kaldırmak için zor bir oluşumu engellediği ve derin dokulara yayılan enfeksiyonun önlenebileceğini gösterdi.”

Soğuk Algınlığını Önler Ve Güçlü Bir Bağışıklık Sistemini Destekler

C vitamini, vücutta bulunan serbest radikallerin neden olduğu hasarı azaltmaya yardımcı olabilecek bir antioksidandır. Soğuk algınlığının etkilerini önlemeye veya azaltmaya yardımcı olma özelliği ile ünlüdür. Jalapeno biberi, portakaldan daha fazla C vitamini içeriğiyle, C vitamini kaynaklarının en iyilerinden biridir. Bir porsiyon jalapeno günlük C vitamini önerisinin yüzde 66’sını içerir. C vitamini, bağışıklık sistemine, vücudun hastalıktan kurtulmasına yardımcı olan beyaz kan hücreleri üreterek destek verir.

Araştırmalar, C vitamininin bakteri, virüs ve protozoanın neden olduğu soğuk algınlığı gibi enfeksiyonları ortadan kaldırabileceğini ve hatta önleyebileceğini göstermektedir. C vitamininin soğuk algınlığı sayısını azaltmadığını bilmemize rağmen, fiziksel olarak aktif insanlarda soğuk algınlığı sayısını bir çalışmaya göre yaklaşık yüzde 50 azalttı ve güçlü antioksidanların sürekli alımları soğuk algınlığı süresini kısalttı. Soğuk algınlığının neden olduğu mukoza gevşemesine bile yardımcı olabilir.

Tarihsel olarak, C vitamini eksikliği, zatürree ile ilişkilidir. Araştırmalar kapsamında, üç kontrollü çalışma, C vitamininin aslında pnömoniyi önlediğini, iki kontrollü çalışmanın ise, pnömonisi olan hastaların da daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğunu buldu.

Migren Ve Bağ Ağrısına İyi Gelir

Acı biberlerde bulunan kapsaisin, migrenlerin yok edilmesine yardımcı olabilir. Kapsaisin ağrı peptidlerini serbest bırakabilir ve bir kapsaisin jöle benzeri ürün vasıtasıyla topikal olarak uygulandığında, nöropatik ağrının azaldığı ve hatta ortadan kaldırdığı bulunmuştur. Çalışmalar, test edilenlerin yüzde 50’sinden fazlasının hafif ila orta şiddette ataklar sırasında ağrı azalması olduğunu göstermektedir. Topikal kapsaisin, saçlı deride arteriyel hassasiyet gösterenlerde migren atağı sırasında arteriyel ağrıyı hafifletebilir.

Görme Gücünü Artırabilir

Sadece bir jalapeno biber, erkekler için önerilen günlük A vitamini ödeneğinin yüzde 17’sini ve kadınlar için yüzde 22’sini içermekte, bu da göz ve cilt sağlığını arttırmak için mükemmel bir seçenek haline getirmektedir. Bu acı küçük biber lutein ve zeaksantin denilen önemli fito-besinler içerir. Bunlar önemlidir, çünkü retinaya doğru ilerlerler, gözler için iyi bir sağlık sunarlar ve Amerikan Optometrik Birliğine göre, bu besinlerden sağlıklı bir doz almak, yaşa bağlı makula dejenerasyonu, kronik göz gelişimi riskini azaltmaya yardımcı olabilir hastalıklar ve kataraktları azaltır.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu