Sağlık

Jalapeno Biberin Faydaları Zararları Ve Hakkında Daha Önce Duymadıklarınız

Acı biber çoğumuzun vazgeçemediği bir lezzettir, sebze yemeklerinde, etin ve pilavların yanında bol bol tüketilen acı biberin faydaları ise yüzyıllardır bütün medeniyetler tarafından biliniyor. İçerisinde bulunan kapsaisin sebebiyle pek çok rahatsızlığın tedavisine katkı sağlıyor. Acı biber, dünyanın her köşesinde ve her iklim koşulunda yetişebilen pek çok yemeği tatlandıran bir sebzedir. Özellikle kalsiyum, potasyum ve vitaminler açısından oldukça zengindir.  Jalapeno biberi ise, acı biber ailesinden baharatlı biberlere verilen isimdir. Bunlar küçük, yeşil veya kırmızı renkli ve orta derecede baharatlıdır.

Jalapeno, özellikle Meksika mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır ancak dünya çapında da birçok mutfakta kullanılmaktadır. Ülkemizde en çok turşu olarak tüketilen jalapone biber, besin maddelerinin yanı sıra yüksek oranda lif de içeriyor. Ancak Jalapeno adıyla tanıdığımız Meksika biberi, içeriğindeki kapsaisin maddesi sayesinde antioksidan olma özelliğine de sahip. Bu etkin maddenin, kanserli hücrelerle savaştığı, yapılan birçok araştırma ile doğrulandı. Ancak üretimi yaygın olmadığı için her mevsim raflarda göremiyoruz. Son baharın ilk günlerinde jalapeno ile karşılaşma olasılığınız yüksek.

Peki bir acı biber çeşidi olan jalapenoyu daha yakından tanımak ister misiniz?

Jalapeno Biberin Besin Değerleri

Bir bardak dilimlenmiş jalapenos (yaklaşık 90 gram) aşağıdakileri içerir:

 • 27 kalori
 • 5.6 gram karbonhidrat
 • 1.2 gram protein
 • 0.6 gram yağ
 • 2,5 gram lif
 • 39.9 miligram C vitamini
 • 0.5 miligram B6 vitamini
 • 719 IU A vitamini
 • 8.7 mikrogram K vitamini
 • 42.3 mikrogram folat
 • 0,2 miligram manganez
 • 0,1 miligram tiamin
 • 194 miligram potasyum
 • 0.1 miligram bakır
 • 1 miligram niasin
 • 0.6 miligram demir
 • 17.1 miligram magnezyum

Jalapeno Biber Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir jalapeno biber dahi vücuda birçok fayda sağlar. Biberlerin ısınma seviyesine dikkat ettiğiniz ve farkında olduğunuz sürece, en sevdiğiniz çorbaların, güveçlerin, sosların ve turşuların tadını çıkarın.

Özellikle, jalapenosun kilo kaybına yardımcı olduğu, kanser hücreleri ve tümörler ile savaştığı, bakteri üremesini önlediği, soğuk algınlığı önlediği, bağışıklık sistemini artırdığı, migren tedavisi ve görme gücünü artırdığı kanıtlanmıştır. Bütün bu faydaları ısı üreten kapsaisin sayesindedir.

Bu yüzden acıya dayanabiliyorsanız, bugün jalapeno biberini tüketmeye hemen başlayın.

Jalapone Biber Tarihi

Aztekler ve Mayalar soğuk algınlığı tedavisine, vücudu güçlendirmeye ve depresyonu hafifletmek için jalapone biberi buldu. Ancak oruç, şili ve tuzdan uzak durmalarını gerektiren dini standartlarının bir parçasıydı. Jalapeno’nun gücü, fumigant olarak kullanılmasına neden oldu, ayrıca yaramazlık yapan çocukları biberle cezalandırırlardı. İlginç bir şekilde, Tarahumara arasında, büyücülük ve hastalığın önlenmesi için biber çekirdekleri kullanılıyordu ve eğer birileri acı biber yemezse, büyücü olduklarından şüphelenebilirlerdi.

Yabani şili, biber bitkilerinin Güney Amerika’daki evlerinden Orta Amerika, Meksika ve Karayipler’e yayılmasına yardım eden insanlar ve kuşlar tarafından yayılmaktadır. Şili biberleri, Mesoamerica’daki mısır, fasulye ve kabakların başlıca mahsulleri arasında popüler hale geldi ve zamanla yeni çeşitler ortaya çıktı.

Capsicum adı, “ısırmak” anlamına gelen Yunan kaposundan gelir. Isı, aslında iç zarlarda, tohumlardan veya etlerden daha fazla konsantredir. Daha önce belirtildiği gibi, keskin karakteristik, esasen kapsaisin ve dihidrocapsaisin olarak adlandırılan bir grup alkaloid kimyasal maddeden gelir.

Bazı çeşitlerin çok sıcak olduklarını, cildi gerçekten kabartabileceklerini bilmek önemlidir. Kullanırken eldiven giymek problemi önlemeye yardımcı olabilir ve gözlere dikkat etmek çok önemlidir. Yağlı bileşikler yağda ve alkolde çözünür, ancak suda çözülemez, bu da dilinizde çok fazla ısı olması durumunda bir bardak su içmenin yardımcı olmayacağı anlamına gelir. Süt ürünleri, kapsaisin reseptör bağlanma bölgelerinden çıkarmak için bir deterjan gibi davranarak içerdikleri protein bileşikleri nedeniyle daha iyi çalışırlar.

Peki acı biber neden bu kadar sıcak? Bu, kendilerini sindirim yolları tohumları tahrip edecek yırtıcılardan koruyabilir. Bununla birlikte, biberlerin keskinliğini ölçmenin en iyi yolu, yüksek performanslı sıvı kromatografi denilen şeyi kullanmaktır. Başka bir test, Scoville ısı birimleri olarak bilinen kabarcık ısısı artık algılanamayana kadar bir numunenin seyreltilmesini içerir. Bu listeye göz atın:

Scoville Skalası

Dolmalık biber 0

Anaheim 500-1000

Pasilla 1.000-1.500

Jalapeño 2.500–5.000

Serrano 5000-15.000

Sarı balmumu 5.000–15.000

Cayenne 30,000 – 50,000

Şili, 30.000, 50.000

Chipotle (kurutulmuş) 50.000 – 100.000

Habanero 100,000–300,000

Jalapeno Biberin Yan Etkileri / Önlemler

Eğer acı yiyecekler sizin için olumsuz reaksiyonlara neden olursa, güvenli tarafta kalmak için tüketmeyin. Biber çeşitlerinin çoğu yemek için güvenlidir, ancak herkes farklı ısı seviyelerine tolerans gösterdiğinden çeşitli reaksiyonlara neden olabilir. Jalapeno kendileri için beklenmeyen reaksiyonlara neden olabileceğinden, çocuklara daha fazla dikkat ettiğinizden emin olun. Bazı kişiler biberlerin taşıyabileceği ısıyı deneyimlemek için hazır olmayabilir.

Biberleri kullanırken gözlerinize dokunmamaya dikkat edin. Kullandıktan sonra ellerinizi yıkayınız, ayrıca biberle çalışırken eldivenleri giymek isteyebilirsiniz, çünkü cildi yakar, genellikle biber yanığı olarak adlandırılır. Ellerinizi veya yanma alanınızı beyaz sirke, süt veya yoğurtla yıkamayı deneyebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı ile harmanlanmış esans yağı lavanta gibi yanıklar için bazı ev ilaçları yanma hissini yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Herhangi bir endişe reaksiyonu yaşarsanız veya bunun bir faydası olmazsa, hemen bir doktora başvurun.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu