Yaşam

İyi Bir Baba Olmak İstiyorum

Erkek çocuk ve ya kız çocuk fark etmeksizin baba çocuklar için bir güven simgesidir. Acaba ben iyi bir baba mıyım ya da iyi bir baba olabilecek miyim diye kendinize veya eşinize sorular soruyorsanız mutlaka bu yazımıza bir göz atmalısınız. Çocuk ile baba arasında yaşanan ilişki bağı çocuğun gelecek hayatı için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Çocuğun cinsel kimliği, karakteri ve kişiliği ilerleyen yaşlarda toplumda ki yerine kadar baba ile çocuğun arasında ki bağın önemi vardır.

Baba Demek Güven Demek

Çocuk yetiştirmek te en önemli faktör anne olarak görülse, bilinse de aslında çocuk için baba da anne kadar önemli bir faktördür. Anne faktörünün önemli olduğu kadar çocuk ile baba arasında ki bağında o kadar önemi vardır. Çocuklar babaları ile de araların da çok kuvvetli bir şefkat ve sevgi bağı kurmalı ve bu bağı geliştirmeliler. En çok da erkek çocuğunun kişiliğinin gelişmesin de baba figürünün önemi çok büyüktür. Çünkü erkek çocuklar kendilerine babayı rol model edindirdikleri için kendilerini babaları ile özleştirirler. Hem kız hem de erkek çocukların cinsel kimliklerinin gelişiminde babanın oldukça önemi vardır ki özellikle erkek çocukları kendilerine babalarını rol model aldıkları için cinsel kimliklerini tanımak için de babalarını taklit ederler. Kız çocukların da ise ilerleyen yaşlar da karşı cinse karşı göstereceği tavır ve karşı cinsi tanıyabilmesi adına baba ona örnek olur. Babayı inceleyerek karşı cinsi tanımaya çalışır kız çocukları. Bir babanın kız çocuğuna karşı ilgili olması ve bu ilgisini göstermesi çocuğun hem kendine güvenen bir çocuk olmasını hem de karşı cinse güvenen bir birey olmasını sağlar.

Baba her zaman ailenin toplumla arasındaki ilişkileri kuran bir köprü olarak nitelendirilmektir. Çocuğun kendine olan güvenini kazanmasında ve sosyal gelişiminde de baba faktörü oldukça önemlidir.  Babasının sevgisi ve ilgisi ile büyümüş bir çocuk ile babasının sevgisini görmeden sevgisiz bir şekilde büyümüş olan çocuk arasında oldukça fark vardır. Babanın şefkatini, ilgisini ve sevgisini görerek büyümüş olan çocuk daha kendine güvenen, hem çevresi hem de kendisi ile barışık olan, okulunda ya da sosyal yaşantısında daha başarılı, daha aktif ve daha uyumlu bir çocuk olarak yetişir. Bunun aksine babasının sevgisini ve ilgisini görmeden büyüyen bir çocuk ise daha içe dönük, daha çok hem kendine hem de çevreye karşı güvensiz olarak yetişir. Bu nedenle çocuğun gelişimin de babanın rolü oldukça önemlidir.

Babalar Sert Olur Yanlışlığı

Babaların her zaman daha sert görünen, ceza veren, hayır diyen ve kısıtlayan taraf olması oldukça yanlış yapılan bir durumdur. Çok sert ve kısıtlayıcı iletişimi olmayan bir baba ile büyüyen çocuğun sahip olduğu iki farklı karakter tipi vardır ki bu istisnalar hariç her zaman bu şekilde olur. Çocuk çok sert ve ilgisiz sevgisiz bir baba ile büyümüş ise ya çatışmacı bir karaktere sahip olacaktır ya da kendinden fazlasıyla ödün veren bir karaktere. Çocuklar sevgisiz ve sert bir babaya sahip ise ya kendisi ispat çabasına girerek kendisini babasına ispatlamak için çatışmak zorunda kalacaktır ki bu çocuğu herkese karşı çatışan bir karakter de birey olarak yetişmesine sebep olacaktır, ya da çocuk babasının sevgisini kazanabilmek adına babasını her zaman memnun etmeye çalışan ve susan bir çocuk olacaktır bu durumda da çocuk ilerleyen yaşlar da hep çevresini memnun etmek için kendinden ödün veren bir birey olmasına sebep olacaktır. Yani çocuğunuza ne kadar ilgili, sevgili ve şefkatli bir baba olursanız çocuğunuz o kadar doğru ve güzel bir birey olarak yetiştirebilirsiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu