Teknoloji

iOS ve Android Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

iOS ve Android Mobil Uygulama Nasıl Yapılır? Günlük hayatın vazgeçilmezi haline gelen akıllı telefonlar çoğu zaman kullanıcıların kurtarıcısı oluyor. Oturduğunuz yerden para aktarabilmenizi sağlayan bu teknoloji ayrıca alışveriş, oyun ve eğlence gibi birçok aktiviteyi de beraberinde sunuyor. Finansal verilerinizi takipten tutunda da her alanda uygulamalar insanlara kolaylık sunuyor. Peki, Mobil uygulama nasıl yapılır? iOS ve Android Uygulama yapmak için neler yapılmalı?

iOS ve Android Mobil Uygulama Nasıl Yapılır? Oldukça merak edilen bu konu birçok teknoloji meraklısının da alanına giriyor. Nitekim uygulama üretebilmek ve daha fazla kişiye ulaştırmak ciddi kazançları beraberinde getiriyor. Elbette uygulamaları insan hayatını kolaylaştıracak şekilde tasarlamak da yüksek indirme sayısına ulaşmayı mümkün kılıyor.

iOS ve Android Uygulama Nasıl Yapılır
iOS ve Android Uygulama Nasıl Yapılır

iOS İçin Uygulama Yapmak

iPhone telefon kullanıcıları yani iOS işletim sistemi kullananlara yönelik yapılacak olan uygulamalar oldukça dikkatli şekilde gerçekleştirilmelidir. Nitekim iOS için uygulama yapmak belirli bir başlangıç ücreti içermektedir. Bu ücretin ödenmesi durumunda yaptığınız uygulama işletim sisteminde yer alabilmektedir.

Değişen ücretlendirme esaslarına göre Apple uygulama yapmak ayrı bir işlem bu uygulamayı yayınlamak ayrı bir işlem gerektirmektedir. Esas olan kuşkusuz kaliteli ve dikkat çekici uygulama üretebilmektir. Uygulama üretildikten sonra da yayınlama bedeli olarak 100 – 110 dolar civarı bir bedel ödenmesi gerekmektedir.

iOS için uygulama yapmak istiyorsanız en fazla tercih edilen Xcode programını kullanmanızı öneririz. Uygulama geliştirmek ve planladığınız formatı yerine getirmek adına Xcode aracılığı ile geliştirebilirsiniz. En fazla tercih edilen uygulamaları takip ederek benzer içerikler üretebilirsiniz. Fakat özgün içerikler üreterek uygun bir uygulama ortaya çıkartırsanız beklentilerin fazlasını elde edebilirsiniz.

Android İçin Uygulama Yapmak

Dünya genelinde en fazla tercih edilen işletim sistemlerinden bir tanesi olan Android daha kolay uygulama esasına sahiptir. Yayınlaması son derece kolay olan Android için uygulama yapmak da daha kolaydır. Bu işletim sistemi için tercih edilen dil ise C++ ile JAVA ön planda yer alıyor. Uygulama esası ve uygulama yapma konusunda Android Studio ve Eclipse programları fazlaca tercih edilmektedir.

Android uygulama yapmak için gerekli tüm çalışmalar tarafınızca yapıldıktan sonra yayınlama kısmı başlayacaktır. Yayınlama ücreti de standart olarak 25 dolar civarındadır. Uygulamalara dair genel bir çalışma sürdürmek ve kapsamlı araştırma yapmak sizi hedefinize ulaştıracaktır. Çalışmalarla alakalı olarak mutlaka araştırmacı ruhunuzu ortaya koymalısınız.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu