Sağlık

İnfertilite (Kısırlık) Nedir, Belirtileri Nelerdir?

İnfertilite (Kısırlık) Nedir, Belirtileri Nelerdir? İnfertilite, 1 yıl boyunca hiçbir korunma olmaksızın doğru şekilde cinsel birleşmeye rağmen, çocuk sahibi olunamamasıdır. Bu durum ile karşılaşılma oranı çiftlerde ortalama olarak -15 civarındadır.

İnfertilite (Kısırlık) Nedir, Belirtileri Nelerdir? Halk arasında kısırlık olarak bilinen bu durumun sadece kadınlara özgü olduğu gibi yanlış bir kanı bulunmaktadır. Oysaki kadınların metabolizmal farklılıkları sebebiyle kısırlık sorunları yaşama oranı %45-50 civarında, erkeklerde ise bu oran %35-40’tır. İnfertilite nedir, sorusuna en kısa cevap kısırlık, en uygun cevap ise yukarıda bahsedildiği gibidir ve bir hastalık olarak değerlendirilmeyen bir durumdur. Bunun sebebi farklı hastalıklar ya da sebeplerden dolayı, sağlıklı şekilde gebe kalınamamasıdır.

Bilinen İnfertilite Nedenleri

Bilinen en önemli nedenler hem kadınlarda hem de erkeklerde hormonal ve fiziksel olumsuzluklardır. Bu durumların yanında nedeni bilinmeyen kısırlık vakaları da bulunmaktadır. Tıbbi araştırmalar sonunda neden belirlenememesi durumunda, bu şekilde bir tanı konulmakta ve bazı nedensiz infertilite vakalarında, tedavisiz şekilde çocuk sahibi olunabilmektedir. Nedenleri bilinen kısırlık vakalarında erkek ve kadınlardaki üreme hormonlarında doğuştan ya da sonradan oluşan problemler, kısırlığa sebebiyet vermektedir. Hormonal düzenlerdeki bozulmalar gibi üreme sistemi organlarındaki sorunlarda, kısırlık sebebidir.

İnfertilite (Kısırlık) Nedir, Belirtileri Nelerdir
İnfertilite (Kısırlık) Nedir, Belirtileri Nelerdir

Erkeklerde ve Kadınlarda İnfertilite

Kadınlarda kısırlık araştırmalarına başlarken, ilk kriter yaş durumudur. 40 yaşından sonra üreme fonksiyonları, hormonal olarak olumsuz şekilde etkilenebilmektedir. Yumurtlama dönemlerindeki ciddi değişimler, yumurta canlılığı, aşırı yumurtlama, süt hormonlarının yüksekliği de engel teşkil edebilmektedir. Fiziki sorunların başında yumurtalıklarda ve tüplerdeki tıkanıklıklar gelmektedir. Rahim ve rahim ağzı sorunları, geçmişte yaşanmış ameliyatlar, kürtaj, aşırı doğumlar da fiziksel olarak infertilite sebebi olabilmektedir. Erkeklerde üremeden sorumlu hormonlarda oluşan sorunlar sperm kalitesinde düşüşe, meni de hiç sperm bulunmamasına ya da hiç meni üretilememesine sebep olarak kısırlık yaratabilmektedir. Fiziksel olarak en fazla rastlanan durum ise sperm kanallarındaki tıkanıklar ve testislerdeki dolaşım sistemi bozuklukları ile karşılaşılmaktadır. Teşhis ve Takip Sağlıklı çiftlerde infertilite teşhisi için ilk olarak kadınlarda yaş kriteri erkeklerde ise genel dağlık durumu kontrol edilir. Tedavi aşamasına geçilirken her zaman çift olarak kısırlık takibi yapılır ve kısırlığın tek taraflı oluşumundan kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu