Sağlık

İltihap Karşıtı Yiyecekler İle Hastalıklardan Korunabilirsiniz

Günümüzün modern beslenme tarzı, mikro ve makro besin eksikliklerine karşı faydalı bir koruma sağlarken, aşırı kaloriler ve diyetimizi oluşturan makro besin öğelerinin tümü, artan iltihaplanmalara, enfeksiyon kontrolünün azalmasına, kanser oranlarının ve alerjik risklerin artmasına neden olabilir.

İltihapları önleyici bir diyet ve iltihap önleyici gıdalara doğru hareket etmek için, öncelikle Batı’nın aşırı işlenmiş, dengesiz diyetlerinin bolluğundan ve Akdeniz’in antik yeme düzenlerine doğru hareket ediyoruz. Bir Akdeniz diyeti, bol miktarda taze meyve ve sebze, az kırmızı veya hiç kırmızı et, kesinlikle kimyasal madde veya et katkısı olmayan ve bol miktarda omega-3 içeren yiyeceklerden oluşur.

Bazı yiyeceklerin ve bitkilerin antiinflamatuar bileşenlerine baktığımızda, bu tür bir diyetin düşük inflamasyonla nasıl bağlantılı olduğunu görebiliriz. Taze ürünlerde bulunan birçok bileşik arasında, birkaç genel kategori kaynağında iltihaplanma ve iltihaplı hastalıklara saldırırken yararlı olarak göze çarpmaktadır.

Antioksidan yiyecekler

Mineraller

Esansiyel yağ asitleri

Şifalı bir beslenme tarzı; sebzeler, meyveler, antibiyotiksiz etler, omega-3 ve filizlenmiş tohumlardan oluşan bir menü ile başlar. Bu gibi anti-enflamatuar yiyeceklerin bağışıklık sistemini düzenleyebileceği ve inflamasyonun vücudumuzu ve yaşamımızı etkileme şeklini etkileyebileceğinin kanıtları açıktır.

İltihaplanmayı Engelleyecek Gıdalar Nelerdir? Ve Sağlığınızı Nasıl Değiştirebilirler?

Bedensel bir işlev olarak iltihaplanma mutlaka kötü bir şey değildir. Vücut yaralandığında veya hastalandığında, lenfatik (bağışıklık) sistemi harekete geçer ve bağışıklık sisteminin beyaz kan hücrelerinin ordusunu artan kan akımıyla ilgili alana getirir.

Bölgeye olan ilginin artmasıyla birlikte şişme, kızarıklık, sıcaklık ve ağrı veya rahatsızlık hissedilebilir. Muhtemelen bu enflamatuar cevabı eylemde gördünüz, çünkü ekstra kan akarken kesik ısınır ve yaranın etrafında şişer. Enflamasyon, sağlıklı bir vücutta, iyileşmeyi kolaylaştıran normal ve etkili bir tepkidir.

Ne yazık ki, bunun tüm hikaye olmadığını biliyoruz.

Bağışıklık sistemi, sağlıklı vücut dokularına ulaşıp saldırmaya başladığında, vücudun sağlıklı bölgelerinde, sızdıran bağırsak ve iltihaplanma gibi otoimmün bir bozuklukla karşılaşırız. İnflamatuar etkiler ayrıca, artrit ve fibromiyalji semptomları ile birlikte çölyak ve irritabl bağırsak hastalığına (IBD) bağlıdır. Otoimmün olmayan hastalıklar için, vücudun belirli bir bölgedeki dokuları sürekli olarak iyileştirmeye çalıştığı gibi iltihap hala bir rol oynayabilir. Astım, iltihaplı solunum yolları yaratır; diyabete bağlı inflamasyon, insülin direncini etkiler ve bunun gibi koşullara bağlanılabilir.

Enflamasyon ve yaygın hastalıklar arasındaki bağlantının yanı sıra, keşfedeceğimiz diyet ve enflamasyon arasındaki bağlantıya rağmen, diyet her zaman enflamasyona yanıt olarak analiz edilmez. Diyet ve IBD üzerine yapılan 2014 çalışmasında, çalışmadaki hastaların yüzde 33’ü önerilen anti-enflamatuar diyete karşı çıktı. Anti-enflamatuar yiyeceklere katılan ve bunları tüketen tüm hastalar, ilaçlarından en az birini kesebileceklerine dair yeterince rahatlama buldular.

Kuşkusuz, anti-enflamatuar ( iltihap karşıtı) yaşam tarzı değişikliklerini teşvik etmek için yapabileceğimiz daha bir çok şey var.

Vücutta İltihaplanmayı Önleyecek Yiyecekler

 • Zencefil
 • Zerdeçal
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Çin lahanası
 • Kereviz
 • Ceviz
 • Pancar
 • Brokoli
 • Hindistancevizi yağı
 • Ananas
 • Somon balığı
 • Kemik suyu
 • Chia tohumu
 • Keten tohumu
 • Yaban mersini

Tüketilmemesi Gereken Enflamatuar Yiyecekler

Beslenmeyi dolduran anti-enflamatuar yiyeceklerle, doğal olarak pro-enflamatuar yiyecekleri ve maddeleri yok etmeye başlarsınız.

En büyük ana şüpheli doymuş ve trans yağ asitleri ikilisidir. İşlenmiş gıdalarda bulunur, bu yağlar iltihaplanmaya neden olur ve şişmanlık (karın yağının artması gibi), diyabet ve kalp rahatsızlıkları için risk faktörlerini arttırır.

Aşırı ve omega-3’lerin dengesi olmadan, omega-6 yağları vücutta iltihap yaratır. Basit, rafine şekerler ve karbonhidratlar daha fazla inflamasyona neden olan suçlulardır. Rafine tahılların sınırlandırılması, anti-enflamatuar bir diyette önemli bir faktördür. Kepekli tahıllar rafine karbonhidratların yerini almalıdır, çünkü tam tahıllar önemli besin kaynaklarıdır. Bu tanelerin fermente ekşi olarak elde edilmesi besin maddelerinin parçalanmasını ve vücuda daha iyi şekilde ulaşmasını sağlar.

Son olarak, düzenli bir fiziksel aktivite rutini oluşturmak, sistemik enflamasyonun birikmesini veya geri dönmesini önlemeye yardımcı olabilir. Taze, bütün iltihap önleyici gıdalarla beslenen ve işlenmiş, toksik bileşiklerle sınırlandırılmamış aktif bir yaşam sizi iltihaptan kurtulma yoluna sokabilir

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu