Eğitim & Kurs

İlköğretim Döneminde Eğitim Sistemi Nasıl işlemektedir?

İlköğretim Döneminde Eğitim Sistemi Nasıl işlemektedir? İnsanların anne karnından doğduklarından itibaren, eğitim ve öğretim dönemine girmektedirler. Eğitim daha önceden bilinen esaslara göre kişilerin duygu ve davranışlarında gelişmeler göstermeye yarayan olgular olmaktadır.

Kişinin kendini geliştirme ve yetiştirmeye zaman ayırdığı sürece eğitim denilmektedir. Eğitim aslında gebelik döneminde annenin bebeğine müzik dinletmesi, hikayeler okuması, Kur’an-ı Kerim dinletmesi ile temel bir dönemden başlamaktadır. 0-3 yaş grubu bebeklerin yemesi içmesi konuşması evde anneyle eğitimi devam etmektedir. Daha bir aylık dönemden başlanılarak zeka kartları ile bebeklerin görsel ve duyusal zekalarına katkılar sağlanmaktadır. Bu açıdan bakıldığında okul öncesi dönemden sonra İlköğretim Döneminde eğitim sistemi nasıl işlemektedir? Sorusu akıllara gelmektedir.

İlköğretim Döneminde Eğitim Sistemi Nasıl işlemektedir
İlköğretim Döneminde Eğitim Sistemi Nasıl işlemektedir

İlköğretim Döneminde Eğitim Sistemi

Okul öncesi dönemde, montessori eğitimi ile el ve kas becerileri gelişen minik öğrenciler, ilköğretim dönemine kaygılı ve heyecanlı olarak başlamaktadırlar. Bir öğrencinin İlköğretim dönemi en önemli sürecidir çünkü; eğitim ve öğretim birbirlerine bağlantılı olarak devam etmektedir. İlköğretim döneminde ilk okuma ve yazma temel dersler öğrenilmektedir. Türkiye’de ilköğretim dönemi dört artı dört artı dört sistemi olarak devam etmektedir. İlk dört yıllık süreç ilköğretim olarak, sonra ki dört yıl ortaokul ve en son lise olarak devam etmektedir.

Ülkemizde İlköğretim zorunludur çocuğunu okula göndermeyen velilere cezalar kesilmektedir. İlköğretim 66 ayını dolduran çocukların okula gitmesi ile başlamaktadır. Ekim Kasım Aralık ayında doğan çocukların ilköğretimi erteleme hakkına sahip olmaktadırlar. İlköğretimde olan dersler Türkçe, matematik, hayat bilgisi, gibi derslerin yanında fen bilgisi sosyal bilgiler, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi, görsel sanatlar, müzik dersleri de verilmektedir. Diğer yandan trafik güvenliği, insan hakları ve yurttaşlık, beden eğitimi gibi derslerden oluşmaktadır. Okulda birinci sınıfta Türkçe derslerinde okuma ve yazma öğrenilmektedir. Matematikte ritmik saymalar ve toplama çıkartma işlemleri görülmektedir. İlköğretim döneminde Kasım ve Nisan aylarında birer hafta olmak üzere ara tatil yapılmaktadır. Resmi ve dini bayramlarda tatiller olmaktadır. Ülkemizde eğitim veren kamu kurum ve kuruluşlarında okullarda eğitim, pazartesi günü başlayarak cuma günü sona ermektedir. Her eğitim veren okulun kendine ait belirlediği kıyafet yönetmeliği bulunmaktadır. İlköğretim, ortaokul ve liseye giden öğrenciler okulun belirttiği formaları giymek zorundalar.

 

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu