Yaşam

İlişkide En Fazla Yapılan Hatalar

Her iki tarafta ilişkisinin tabi ki de çok güzel olmasını ve devam etmesini ister. Ne yazık ki ilişki içerisin de yapılan ve ilişkinin yıpranmasına neden olan bir çok klasikleşmiş hatalar vardır. O zaman bu hataları bir inceleyelim, bakalım siz hangilerini yaptınız bir öğrenin ve bu hataları bir daha yapmayın ki ilişkinizin yıpranmasına sebep olmayın.

Haklı Çıkmaya Çalışmak

Hiç kimse hayatta her zaman haklı olan kişi olamaz bu mümkün olamaz. Hem de bazı şeyler söz konusu olduğunda kimin haklı olup olmadığı da çok önemli değildir. Fakat bazı insanlar vardır ki o an durumun ne getireceğinden ya da ne kaybettireceğinden daha çok kendisinin haklı olup olmadığını düşünür. İkili ilişkilere en çok zarar veren en büyük yanlış davranışta kişilerden birinin sürekli haklı olmaya çalışan biri olmasıdır. Sevgiliniz ya da eşiniz ile bir tartışma yaşadınız ve siz olayı nasıl çözümleyebiliriz diye düşünmek yerine sürekli kendinizin haklı olduğunuzu savunursanız bir süre sonra artık ilişkinizde ki sorunlar hiç bitmemeye ve eşiniz ya da sevgiliniz sizden uzaklaşmaya başlayacaktır. Haklı olmaya çalışan olmak yerine sorunu çözmeye odaklanırsanız asıl o zaman kazanan siz olursunuz.

Bütün Her Şeyi Birlikte Yapmak İstemek

İlişkide en önemli duygu tabi ki de eşlerin birbirine olan bağlılığıdır, fakat bağlılık ile bağımlılığı birbirinden ayırt etmenizde fayda var. Evet onunla bir ilişki içerisindesiniz onu seviyor ve onunla birlikte vakit geçirmekten çok hoşlanıyorsunuz bu çok güzel bir şey. İşin bir de gerçeklik kısmı var ki herkesin ilişki dışında da bir kimliği ve hayatı olduğudur. Bırakın hem kendiniz hem de partneriniz kendi hayatı ile de ilgilensin. Ona sadece bağlı olun bağımlı değil. Siz kız arkadaşlarınız ile alışverişe çıkarken partneriniz de arkadaşlarıyla pes oynamaya gidebilir. Bu durum sizi birbirinizden uzaklaştırmak aksine ilişkinizin daha çok ayakta kalmasına sebep olur.

Onu Değiştirmeyi İstemek

Ne yazık ki hemen her ilişki de ve her insan bu davranış vardır. İlişkinin en başında çok sevilen ve beğenilen bütün huylar ve davranışlar zaman geçtikçe değiştirilmek istenmeye başlanır. Hatta dış görünüşünde bile değişiklikler yapılsın istenir. Hayır bunu yapmayın, eğer siz onu tanıdığınızda ve sevdiğiniz de o kişi onları seviyorsa bırakın sevmeye devam etsin. Onda sevdiğiniz özellikleri sonradan değiştirmeye çalışmanız ilişkinize zamanla zarar vermeye başlayacaktır.

Onu Hayatının Merkezi Yapmak

Elbette eşinizi ya da sevgilinizi çok sevmelisiniz ama kendi varlığınızı da unutmamalısınız. Bu durum ilişkiler de sıklıkla yapılan en yanlış davranıştır. Kendinizi ve kendi hayatınızı unutup sadece partnerinize odaklı yaşamanız zaman geçtikçe partnerinizi ilişkiden soğutur. İşinizi bırakmanız, arkadaşlarınızı unutmanız, hatta kendi hobileriniz ile değil de artık partnerinizin hobileri ile ilgilenmeniz onun üzerine gereğinden fazla düşmenize sebep olur bu durumda partnerinizi bir süre sonra sıkmaya başlar. Onu hayatınız oymuş gibi düşünerek değil, onun hayatınızın önemli bir parçası olduğunu düşünerek ilişkinizi yaşamanız sağlıklı bir ilişki olacaktır.

Vaktin Çoğunu Sosyal Medyada Geçirmek

Birlikte bir buluşma planladığınızda buluşmada güzel vakit geçirmek onunla sohbet etmek yerine elinize hemen telefonunuzu alıp sosyal medyada gezinmek ilişkiyi bitirmeye sebep veren davranışlardandır. Ya da aynı evi paylaşan bir çift iseniz, işten eve geldiğiniz de partnerinizle birbirinize vakit ayırmak yerine siz hemen tablete yada telefona gömülüyorsanız partneriniz ile olan iletişimin azalmasına ve zamanla da bitmesine neden olur.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu