DiyetSağlık

Hurma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lif ve antioksidanlar bakımından zengin olan hurma, dünya çapında tüketilen şifalı bir meyve olarak bilinir. Mısır, Qassim Üniversitesi, Suudi Arabistan ve Süveyş Kanalı Üniversitesindeki araştırmacılar tarafından yapılan 2014 yılında yapılan bir inceleme, hurmaların, anti- enflamatuar, antioksidan ve anti-tümör özelliklerinden dolayı çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde yararlı olduğunu belirtmektedir.

Hurma, bilimsel olarak Phoenix dactylifera olarak bilinen hurma ağacının tatlı meyveleridir. Sindirim sürecini düzenleyen ve son zamanlarda popülerlik kazanmış en iyi çok yönlü yiyeceklerden biridir. Hurma ağaçları dünyanın her yerinde, özellikle tropik bölgelerde ekilmektedir. Ayrıca hurma şurubundan yapılan doğal bir tatlandırıcı olan hurma melasını, şeker yerine tatlılarınızda veya içeceklerde kullanabilirsiniz.

Tıp Enstitüsü, günde 25-38 gram diyet lifi alımını önermektedir; Ayrıca, bu kurutulmuş meyvelerin tüketilmesinin göz sağlığını artırabileceği ve gece körlüğü gibi görme sorunlarına karşı korunmada etkili olabileceği de söylenir. Özellikle Medjool hurmaları, birçok faydası olan popüler çeşitlerden biridir.

Hurmaların sağladığı besinler, kas gelişimi, beyin sağlığı, bağırsak düzenliliği ve daha fazlası için en iyi maddelerden biri haline getirmiştir.

Hurmanın Besin Değerleri

Hurma, iyi bir enerji, lif, şeker ve çeşitli vitamin ve mineral kaynağıdır. Kalsiyum, demir, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum, kükürt ve çinko gibi temel mineralleri içerisinde bulundurur. Yukarıda sözü edilen besinlerin yanı sıra, tiamin, riboflavin, niasin, B6 vitamini, folat, A vitamini ve K vitamini gibi önemli vitaminleri de içerirler.

Cornell araştırmacıları tarafından yayınlanan Gıda Bilimi ve Beslenme Dergisi’nde Eleştirel İnceleme dergisinde yayınlanan 2008 tarihli bir derleme, bakır, potasyum, magnezyum ve selenyum gibi temel mineral gereksinimlerinin günlük % 15’inden fazlasının karşılanabileceğini öne sürüyor (100 gram veya günde yaklaşık 4 çekirdeksiz hurma)

Enerji artışı için hızlı ve kolay bir şekilde sindirilebilirler. Hurmayı tüm haliyle yemekten başka şekillerde de tüketebilirsiniz:

Hurma hamurunu süt ve yoğurtla karıştırın

Hurmaların içini açın ve ceviz ekleyin. Lezzetli ve sağlıklı bir kahvaltının bir parçası olarak ekmek yerine olarak kullanın.

Mısır gevreğine ve yulaf lapasına ekleyin.

Temelde kurutulmuş çeşitten öğütülmüş olan hurmayı minik parçalar halinde kullanın.

Doğal hurma macunu hem yetişkinler hem de çocuklar için, özellikle yaralanma veya hastalıktan iyileşme döneminde faydalıdır.

Bu kurutulmuş meyvelerin muazzam besin değerleri taşımasına rağmen, yüzeylerinde çok katı olan ve çeşitli bakterileri çeken, çok yapışkan oldukları için seçiminde büyük özen gösterilmelidir. Bu nedenle, sadece doğru işlenmiş ve paketlenmiş olanları tüketmelisiniz. Ayrıca, yemeden önce bunları iyice yıkadığınızdan emin olun, çünkü bu durum yüzeyde bulunan yabancı maddelerin giderilmesine yardımcı olur.

Dikkat:

Son olarak, kurutulmuş hurmaların şeker ve kalori bakımından nispeten yüksek olduğunu ve aşırı tüketilirse kilo alımına ve diğer sağlık sorunlarına katkıda bulunabileceğini unutmayın. Bu nedenle, ılımlı olarak alımını sürdürmek ve olası sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarmak için sağlıklı, dengeli beslenmenin bir parçası olarak tadını çıkarmak en güvenilir yoldur.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu