Diyet

Hızlı ve Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Hızlı ve Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir? Hızlı kilo vermenizi sağlayacak bir diyet programı arıyorsanız, bu programların nasıl çalıştığını bilmenizde yarar var. Tüm diyetler; aynı kalori kısıtlama teorilerini takip eder ve hızlı kilo vermenize yardımcı olabilir. Ancak, planlar arasında bazı önemli farklılıklar vardır.

Hızlı ve Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir? Günümüzde hemen herkes fazla kilolarından şikayetçi ve vermenin yollarını aramaktadır. Bizde bu yazımızda en hızlı ve sağlıklı bir şekilde nasıl kilo verebilirsiniz sizlerle paylaşacağız.

Glisemik İndeksi Yüksek Besinler

Artık birçok insan düşük glisemik indeksli yiyecekleri yemenin faydalarının farkında. Örneğin ekmek yiyorsunuz ve hemen doyuyorsunuz. Sizi hemen doyuran besinlerin glisemik indeksi yüksektir ve bunlar ileride şeker hastalığını tetiklerler. Tüm hamur işi yiyecekleri bu sınıftalar. Tüm şekerler de öyle. Sağlık için önceliğiniz, yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllı besinler, baklagiller ve lif açısından zengin meyve ve sebzeler olmalı.

Hızlı ve Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir
Hızlı ve Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir

Karbonhidratlar, sıfır ile yüz arasında değişen glisemik indekslerine göre sınıflandırılır. Sayı ne kadar düşükse, sağlık için o besin o kadar iyidir, çünkü basit karbonhidratlar hızla sindirilir ve kan şekerinde bir artışa neden olur. Öte yandan, karmaşık karbonhidratların sindirimi daha uzun sürer ve gün boyunca sabit bir kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olur.

Düşük Karbonhidratlı Yemekler

Düşük karbonhidratlı diyet, mevcut en hızlı kilo verme diyetlerinden biri olsa da, bu tür diyetlerin sınırlamalarının da farkında olmalısınız. Kilo vermek herkes için aynı değildir ve ilk ayda 10 kiloya kadar zayıflayabilirsiniz sonra da kilo verme hızı düşer. Bu da insülin direnci ile ilişkilidir. Yine de hızlı kilo verdikten sonra; bu kilonuzu korumanız için hep dikkatli beslenmek zorundasınızdır. Düşük karbonhidrat; kesinlikle hızlı kilo verdirir ama kendinizi hep aç hissetmenize ve ilk haftalarda sıkıntı çekmenize yol açarlar. Kendinizi 2 hafta tutabilirseniz ve doğal-yapay tüm şeker kaynaklarından korunabilirseniz, sizin için yeni bir sayfa açılacak demektir.

Düşük karbonhidratlı diyetler bağırsak sağlığını korumaya yardımcı olan ve kolonda sağlıklı bakterilerin büyümesini destekleyen lifi yeteri kadar almanızı engelleyecektir. Bu nedenle, lif içeriği yüksek yiyecekleri ihmal etmemelisiniz. Yüksek karbonhidratlı yiyecekler nelerdir? Tam tahıllı beyaz ekmek, elma, nohut ve tatlı patates yüksek karbonhidratlıdır. Bunları keserseniz, kalsiyum ve C vitamini desteğini mutlaka almanız gerekiyor.

Yüksek proteinli diyetlerin yaygın popülaritesine rağmen, uzun vadeli etkilerini değerlendiren az sayıda bilimsel çalışma vardır. Uzmanlar genellikle, besleyici ve düşük kalorili gıdalardan oluşan sağlıklı bir yaşam tarzının kilo vermenin en iyi yolu olduğu konusunda birleşiyorlar. Bununla birlikte, yüksek proteinli bir diyet; yüzde yüz sağlıklı değildir, böbrek problemi olanlarda sorunu daha da büyütür. O halde dengeli beslenmek iyidir. Kronik hastalıklarınız varsa düşük karbonhidrat kaynaklı diyetleri uygulamamak gerekir. .Sağlıklıysanız ve 3-5 kg fazlanız varsa; yaşınız da orta yaş ise düşük karbonhidrat diyetlerini sorunsuz uygulayabilirsiniz. En uzunu 1 hafta ile 21 gün arasında değişmektedir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu