Eğitim & Kurs

Hızlı Kitap Okuma ve Anlama Teknikleri Nelerdir?

Hızlı Kitap Okuma ve Anlama Teknikleri Nelerdir? Kitap okumayı çok sevenlerin en büyük dilekleri dünyada üretilen hemen her kitabı okuyabilmektir. Benim de en büyük hayalim ve en büyük zevklerimden olan kitap okumanın daha hızlısını ve daha fazlasını nasıl yapabilirim diye kendi kendime sorduğumda hep araştırdığım konulardan olan hızlı kitap okuma becerisini, deneyimlerimle sizlere de bu çalışmamda aktarmak istiyorum. Umarım faydalı olur.

Hızlı Kitap Okuma ve Anlama Teknikleri Nelerdir? Hızlı kitap okuma becerisinde en temel düşünce, 1 sayfayı 30 saniye ve 1 dakika içerisinde okumaktır. 30 saniye civarında bitirebiliyorsak, çok iyi diye not verebiliriz kendimize, 1 dakikada bitiyorsak fena değil pratiğe devam diyebiliriz. Süre daha da uzarsa durmak yok yola devam dememiz gerekmektedir.

Hızlı Kitap Okuma Teknikleri Nelerdir
Hızlı Kitap Okuma Teknikleri Nelerdir

Hızlı Kitap Okuma Teknikleri

Hızlı okumanın başlangıcı, pratik yapmaktan geçer. İlk pratiğimiz bulmacalardaki kelimeler bulmak. İster telefonlarımızdaki uygulama alanlarındaki oyunlardan isterseniz bulmaca kitaplarından bulup bir kaç gün üst üste olmak kaydıyla kelime bulmaca pratikleri yapabiliriz. Tabi bu pratiği kendinize belli bir süre koyup yapmanız gerekmektedir. Örneğin 1 dakika içerisinde 5 tane kelime bulmak gibi. Ben, hızlı okumaya ilk başladığımdan itibaren her gün düzenli olarak bu egzersizi yapmaktayım. Kelime egzersizin mantığı hızlı okuma becerisini kazanmaya başladığımızda sayfaları kelime kelime okumaktır.

Bir diğer yol göz hafızamızı geliştirmektir. Bunu yolda giderken araba plakalarını bakıp da yapabiliriz, ofisimizde otururken sabit cisimlerin olduğu yerlere bakıp da yapabiliriz. Ya da çocuğumuzu parka götürdüğümüzde kısa bir süre etrafımıza bakıp sonra hangi objeleri hatırladığımızı bulmaya çalışarak yapabiliriz. Her yaptığımız egzersiz sonunda gözlerimizin aşırı yorulmasını engellemek için göz egzersizi yapmak önemlidir. Uzaklara bakmak, gözümüzü sağa sola yukarı aşağıya daire hareketleriyle yapacağımız egzersizler gözlerimizin yorulmasını engeller.

Yukarıda da belirttiğim gibi, sayılan pratikler hızlı okumanın ilk adımıdır. Bu beceriyi kazandığımızda bile bu egzersizleri bırakmamak bize fayda sağlar. Unutulmamalıdır ki hızlı okuma becerisi 1 hafta ya da 10 günde kazanılacak bir beceri değildir. Kararlılıkla yılmadan her gün yapacağımız pratiklerle çıktığımız bir yoldur. Günümüz dünyasında internet yoluyla birçok video bulunmaktadır. Bu videolardan esinlenerek evde, ofiste kendi kendimize pratik sayılarımızı artırıp, kitap dünyasından daha fazla faydalanabiliriz.

Her gün yapacağımız, gözümüzü sağa sola yukarı aşağıya daire hareketleriyle yapacağımız egzersizler, kelime bulmaca, göz hafızası pratikleriyle bu beceriyi kazanabiliriz. Şahsen, sürekli bu egzersizleri yaparak, 1 sayfayı okuma süremi 40 saniyelere kadar getirdim. Umarım saydığım yollarla sizler de daha da geliştirebilirsiniz kendinizi.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu