Sağlık

Hırsızlık Hastalığı (Kleptomani) Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Hırsızlık Hastalığı (Kleptomani) Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Hırsızlık hastalığı diğer adı kleptomani olarak bilinen bir şeyi çalma hastalığı olarak tanımlanan psikolojik rahatsızlıktır. Hırsızlık hastalığı nedir; nasıl tedavi edilir? Diye merak edenler için bu yazımızı okuyunuz.

Hırsızlık Hastalığı (Kleptomani) Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Dürtü bozukluğu olarak ta tanımı yapılan hırsızlık hastalığının diğer adı kleptomanidir. Gerek duyulmayan bir şeylerin çalınma dürtüsü olarak bilinen bu hastalık, genelde hasta olan kişiler ihtiyacı olmayan değersiz eşyaları çalmasıdır. Hırsızlık hastalığı yani kleptomani olan kişiler bu durumlarını gizlemeye çalışırlar. Bu hastalığın hırsızlıktan farkı ise kazanç elde etmek değildir. Bu kişilerde çalma dürtüleri çok kuvvetli olmakta ve buna engel olamazlar. Bu istekleri bazen kendiliğinden ortaya çıkar. Bu hastalığı olan kişiler halka açık ortamlarda hırsızlık yapmaktadırlar.

Daha önceden planlanmayan ve düşünülmeyen çalma dürtüsü aniden oluşmaya başlar ve çalma işlemini yapar. Bu hastalığa yakalanan kişilerin amacı kazanç elde etmek değildir. Bunu yapan kişilerin çoğu maddi açıdan durumu iyi olan kişilerde bulunmaktadır.

Hırsızlık Hastalığı (Kleptomani) Nedir, Nasıl Tedavi Edilir
Hırsızlık Hastalığı (Kleptomani) Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Hırsızlık Hastalığının Nedenleri

Yapılan araştırmalara göre kleptomani nedenlerinin kesin bir sonucu olmaması ile beraber, beyinde bulunan sinir hücrelerinin iletişimindeki sorun olarak nörotransmitter maddesinin değişiklik yapmasından kaynaklandığı olarak bilinmektedir. Bu hastalığın nedenleri şunlardır:

  • Bu hastalığı olan kişilerde genel olarak serotonin oranındaki düşüklük gösterilmektedir. İnsan vücudunda bulunan serotonin kişilerin ruh halini ve duygularını düzenlemede önemli bir nörotransmitter olarak bilinir.
  • Bağımlılık bozukluğu da bu hastalığa neden olabilir. Çalma eylemi dopamin adındaki bir maddenin salımına imkân verir.
  • Beynin opioid kısmı bu dürtüleri yapmaktadır. Bu sistemde oluşan dengesizlik ile düzensizlik dürtüsü direnmeyi zorlayarak kleptomani’nin oluşmasına neden olur.
  • Bu hastalık genetik yapıya da sahip olmaktadır. Diğer yandan psikolojik rahatsızlık, bipolar bozukluk, yeme bozukluğu, madde kullanım bozukluğu ve anksiyete bozukluğu hastalıkları olan kişilerde çok sık olarak ortaya çıkar.

Hırsızlık Hastalığı Belirtileri

  • Kişi ihtiyaç duymadığı halde bazı eşyaların çalınması konusunda dürtüleri ortaya çıkar.
  • Kişide dürtü oluşması durumunda endişe, gerginlik hissi oluşur.
  • Bir şeyi çaldığı vakit ondan zevk alır.
  • Hırsızlık yapıldıktan sonra kendini suçlu hissetme gibi duygular oluşur.
  • Dürtüler bu kişiyi devamlı olarak bu işi yapmasını ister.

Hırsızlık Hastalığının Tedavisi

Kişilerin özel hayatlarında ve iş hayatında sorunların oluşmasına neden olur. Bu hastalık kendi başına tedavi edilemez. Genellikle psikoterapi ve ilaç tedavisi yapılır. Hastanın durumuna göre uygulamalar yapılır. Kesin bir tedavi yöntemi olmamasına rağmen Antidepresan ilaçlar ile tedavi edilmeye çalışılır.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu