Anne-ÇocukYaşam

Hiperaktivite Belirtilerini Arttıran Gıdalar

Konsantrasyon zorluğu, dürtüsellik, aşırı enerji, oturamamak, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun ( DEHB ) en yaygın belirtilerinden bazılarıdır. DEHB tanısı alan çocuk sayısı artmaya devam ediyor, ancak araştırmacılar bunun nedenini tam olarak bilmiyor. Yanlış beslenme sonucunda da tetikleniyor. Hiperaktivite belirtilerini arttıran gıdaları sizler için araştırdık!

Daha önce dikkat eksikliği ve hiperaktiviteyi azaltan gıdaları Hiperaktivite Ve Dikkat Eksikliği Belirtilerini Azaltan Gıdalar yazımızda ayrıntılı olarak inceledik. Bu yazımızda ise tetikleyici gıdaları ele aldık.

Ne yediğimiz doğrudan bedenlerimizi ve davranışlarımızı etkiler. Bilinen DEHB tetikleyicilerini geçersiz kılan sağlıklı bir beslenme bazen önemli ölçüde yardımcı olabilir.

DEHB Belirtilerini Arttıran Gıdalar

Şeker

Pediatri Akademisi’nde yayınlanan bir çalışmada, enerji içecekleri de dahil olmak üzere şekerli içecekler içen gençlerin hiperaktivite ve dikkatsizlik riski olasılığı yüzde 66 daha fazla. Araştırmacılar, çocuklarda şekerli içecek tüketiminin sınırlandırılmasını ve enerji içeceklerinin önlenmesini önermektedir.

Şekerli içecekler de DEHB ile ilişkili olduğu için şekerli içeceklerden uzak durması gereken sadece ergenler değil. Bu nedenle, hem çocuklar hem de yetişkinler, meyve suları, gazlı içecekler, tatlılar, şekerlemeler ve diğer tatlılar dahil olmak üzere konsantre şeker formlarından kaçınmaları için teşvik edilir.

Glüten

Bazı araştırmalarda glutenin, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde Çölyak hastalığı ve DEHB ile doğrudan bağlantılı olduğu gösterilmiştir. Klinik Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, glütensiz bir diyetin başlamasından sonra davranış ve işlevselliklerinde önemli bir iyileşme olduğu görülmüştür. Aslında, araştırmacılar Çölyak hastalığının DEHB semptom kontrol listesine dahil edilmesi gerektiğini önermektedir.

Bireylerin glütene karşı duyarlı olabileceğini, ancak aynı semptomların çoğunu yaşadıkları halde Çölyak hastalığı olmadığını bilmek önemlidir. DEHB diyeti için ekmek, makarna, tahıl gevrekleri ve işlenmiş gıdalar dahil olmak üzere glüten içeren tüm yiyeceklerden kaçındığınızdan emin olun. Glütensiz ve tahılsız alternatifleri araştırın.

İnek Sütü

10 haftalık bir çalışma, hiperaktif okul öncesi çocukların diyetinden konvansiyonel inek sütü alındığında, ADD / DEHB semptomlarının düzeldiğini buldu. Diyet aynı zamanda yapay renkleri, tatları, çikolatayı, MSG’yi ve kafeini de ortadan kaldırdı.

DEHB belirtileri süt tüketildikten sonra ortaya çıkarsa, diyetten çıkarmak akıllıca olacaktır. Geleneksel inek sütlerinin çoğu, glütene benzer bir reaksiyonu tetikleyebilen A1 kazein içerir ve bu nedenle hem yetişkinlerin hem de çocukların diyetlerinden çıkarılmalıdır. Çiğ ineğin sütü, kısmen doğal bağışıklık kazandırma kabiliyetleri nedeniyle DEHB olan insanlar için daha iyi olabilir ve keçi sütü de kazein içermez, bu da onu iyi bir ikame eder.

Gıda Boyası ve Boyalar

Yapay gıda renklerinin tüketimi, 1950’den bu yana beş kat artmış ve ortalama AFC tüketimini 68 miligram olarak göstermiştir. 50 miligram veya daha fazlasını test eden çalışmalar, AFC’ler ve çocuklarda hiperaktivite dahil olmak üzere davranışsal reaksiyonlar arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

AFC’ler karbonatlı gazlı içecekler, hazır yiyecekler, şarküteri ve peynirler, tahıllar, çiğnenebilir vitaminler ve diş macunu dahil olmak üzere hemen hemen her işlenmiş gıdada bulunur. DEHB diyetinin bir parçası olarak, çocuklar ve yetişkinler tüm yapay gıda renklerinden ve boyalarından kaçınmalıdır.

Kafein

Madde Kullanımı ve Yanlış Kullanımı bölümünde yayınlanan yeni bir çalışma, kafein ve alkol tüketiminin gençlerdeki öfke ve şiddet ile ilişkili olduğunu göstermektedir. DEHB’li ergenler ve yetişkinler, yüksek konsantrasyonda şeker, kafein ve ilave uyarıcılar içeren enerji içeceklerinden kaçınmalıdır.

Reçeteli uyarıcı ilaç tedavisi DEHB olan bazı kişiler için kullanılsa da, uykusuzluk, endişe ve diğer DEHB belirtilerini arttırdığı bilinen tüm kafein formlarını çıkarmak zorunludur.

MSG ve HVP

DEHB olan kişiler MSG, hidrolize bitkisel protein (HVP) ve maya ekstraktından kaçınmalıdır. Maya ekstresi bir MSG şeklidir ve birçok kişi etiketlerde MSG aradığını bilse de, çoğu kişi maya ekstraktından kaçınmayı bilmez. Şarküteri etleri, vejeteryan burgerleri, sosları, gravürleri, salata soslarını, krakerleri, makarnaları ve baharatları gibi doğal olarak hazırlanmış yiyecekler bile içerebilir.

Bu katkı maddeleri ile azalan dopamin düzeyleri arasında bir ilişki vardır. Dopamin ödül sistemi ile ilişkilidir ve beynin zevk alanlarının dopamin düzeylerinin dürtüsellik ve aktiviteyi kontrol altında tutmasıdır.

Nitritler

İşlenmiş gıdaların, konserve yiyeceklerin ve etlerinin büyük çoğunluğu nitrit içerir. Nitritler, DEHB semptomlarını kötüleştirebilecek huzursuzluğa ve endişeye neden olurlar. Ek olarak, diyetteki nitratlar, tip 1 diyabet, kanser ve IBS riskindeki artışla bağlantılıdır.

Yapay Tatlandırıcılar

Asesülfam K, aspartam, benzen, siklamatlar, sakarin ve sukraloz gibi yapay tatlandırıcılar çok çeşitli ciddi yan etkilerle ilişkilidir. Bunlar arasında kanser, şişmanlık, artmış kalp atış hızı, kısırlık, baş dönmesi, baş ağrısı ve hafıza kaybı sayılabilir.

Yukarıda, şekerin alınmasının başarılı bir DEHB diyetinin bir parçası olduğu belirtilmiş olsa da, onu yapay tatlandırıcılar ile değiştirmek çözüm değildir. Diğer doğal tatlandırıcıları ılımlı olarak kullanırken, otlardan, baharatlardan ve turunçgillerden diğer tatları ekleyerek lezzet tomurcuklarını oluşturmayı deneyin.

Soya

Dünyadaki en yaygın gıda alerjenlerinden biri olan soya alerjisi olan bireylerde, ağızda karıncalanma, hışırtı, nefes almada zorluk ve karın ağrısı gibi birçok belirtiye neden olabilir. Bazıları için, soya alerjisi anafilaksi ile sonuçlanabilir. Bilinen hassasiyeti olmayan kişilerde soya, tiroid fonksiyonunu ve vücuttaki hormon seviyelerini bozar. Bu DEHB’ye neden olabilir veya semptomları daha da kötüleştirebilir.

Kişisel Gıda Hassasiyetleri / Allerjenler

DEHB diyeti, yer fıstığı, fındık, kabuklu deniz ürünleri, buğday, geleneksel süt ürünleri ve yumurta gibi en yaygın alerjenleri dışlamalıdır. Yiyeceklere yönelik kişisel hassasiyetler göz önünde bulundurulmalıdır. Bu, papaya, avokado, muz, kivi, çikolata, rezene, kimyon ve kişniş de olabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu