Yaşam

Hindistancevizi Yağının Kanıtlanmış 10 Faydası

Hindistan cevizi yağı, “süper gıda” olarak sınıflandırılabilecek az sayıdaki gıdadan biridir. Benzersiz yağ asitleri kombinasyonunun sağlık üzerinde olumlu etkileri olabilir.

Bu; daha iyi beyin fonksiyonu, yağ kaybı ve diğer çeşitli etkileyici yararları içerir.

İşte Hindistancevizi Yağının Kanıta Dayalı En Önemli 10 Yararı

Hindistan Cevizi Yağı, Güçlü Tıbbi Özelliklere Sahip Yağ Asitleri İçeriyor

Hindistan cevizi yağı, beslenmenizde diğer yağlardan farklı etkiye sahip sağlıklı doymuş yağlar bakımından yüksektir.

Bu yağlar yağ yakımını artırabilir ve vücudunuza ve beyninize hızlı enerji sağlayabilir. Ayrıca kanınızdaki iyi HDL kolesterolünü yükseltir, bu da kalp hastalığı riskini azaltır.

Diyetteki yağların çoğuna uzun zincirli trigliseritler denir, ancak hindistan cevizi yağındaki yağlara orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) denir. Bunun anlamı, yağ asitlerinin diğer yağlardan daha kısa olmasıdır.

Bu tür yağları yediğinizde doğrudan karaciğere giderler, hızlı bir enerji kaynağı olarak kullanılırlar veya ketonlara dönüşürler.

Ketonların beyin için güçlü yararları olabilir ve epilepsi, Alzheimer ve diğer koşullar için tedavi olarak incelenmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı Sağlıklı Bir Yaşamın Kapılarını Aralar

Hindistan cevizi, Batı dünyasında, özellikle sağlık bilincine sahip kişilerce tüketilen egzotik bir besindir.

Bununla birlikte, dünyanın bazı bölgelerinde, hindistancevizi ile beslenen insanların nesiller boyunca yaşadıkları bir besin maddesidir.

Böyle bir popülasyonun en iyi örneği Güney Pasifik’te yaşayan Tokelaanlar’dır.

Bu insanlar kalorilerinin % 60’ından fazlasını hindistancevizinden alırlardı. Çalışıldığında, çok düşük kalp hastalığı oranlarıyla mükemmel sağlıkta oldukları tespit edildi.

Çok fazla hindistancevizi yiyip mükemmel bir sağlığa sahip olan nüfusun bir başka örneği de Kitavanslar.

Hindistan Cevizi Yağı Yağ Yakmayı Artırabilir

Obezite, dünyanın en büyük sağlık sorunlarından biridir.

Bazı insanlar şişmanlığın sadece kalori meselesi olduğunu düşünürken, diğerleri bu kalorilerin kaynaklarının da önemli olduğuna inanıyor.

Farklı besinlerin vücudumuzu ve hormonlarımızı farklı şekillerde etkilediği bir gerçektir.

Hindistancevizi yağındaki orta zincirli trigliseritler (MCT’ler), daha uzun zincirli yağlardaki aynı kalori miktarına kıyasla, kaç kalori yaktığınızı artırabilir.

Bir çalışma, günde 15-30 gram MCT’nin 24 saatlik enerji harcamasını % 5 arttırdığını ve günde yaklaşık 120 kalori aldığını buldu.

Hindistan Cevizi Yağı Zararlı Mikroorganizmaları Öldürebilir

12 karbonlu laurik asit, hindistancevizi yağı içindeki yağ asitlerinin yaklaşık % 50’sini oluşturur.

Laurik asit sindirildiğinde, ayrıca monolaurin adı verilen bir madde oluşturur.

Hem laurik asit hem de monolaurin bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı patojenleri öldürebilir.

Örneğin, bu maddelerin Staphylococcus aureus bakterilerini (çok tehlikeli bir patojen) ve insanlarda yaygın bir maya enfeksiyonları kaynağı olan Candida albicans mayasının öldürülmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Hindistan Cevizi Yağı Açlığı Azaltabilir, Daha Az Yemeye Yardımcı Olabilir

Hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin ilginç bir özelliği açlığı azaltabilmeleridir.

Bu, ketonların iştah azaltıcı bir etkiye sahip olabileceğinden, yağların metabolize edilmesi ile ilgili olabilir.

Bir çalışmada, 6 sağlıklı erkeğe farklı miktarlarda orta ve uzun zincirli trigliserit verildi.

En fazla MCT yiyen erkekler günde ortalama 256 daha az kalori yediler.

14 sağlıklı erkeğin bir başka çalışması, kahvaltıda en fazla MCT ye sahip olanların öğle yemeğinde daha az kalori yediklerini keşfetmişlerdir.

Bu çalışmalar küçüktü ve sadece kısa bir süre için yapıldı. Bu etki uzun vadede devam ederse, birkaç yıl boyunca vücut ağırlığının azalmasına yol açabilir.

Hindistan Cevizindeki Yağ Asitleri Nöbetleri Azaltabilir

Ketojenik (çok düşük karbonhidrat, yüksek yağlı) diyet ile şimdilerde çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için çalışmalar yapılmaktadır.

Bu diyetin en iyi bilinen tedavi uygulaması çocuklarda ilaca dirençli epilepsinin tedavisidir.

Bu diyet çok az miktarda karbonhidrat ve çok miktarda yağ yemeyi içerir, bu da kanda büyük miktarda keton konsantrasyonuna yol açar.

Bazı nedenlerden dolayı, diyet, epileptik çocuklarda, birden fazla farklı ilaç türünde başarılı olamamış olanlar bile, nöbet oranını önemli ölçüde azaltır.

Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri karaciğere gönderildiğinden ve ketonlara dönüştüğü için, epileptik hastalarda, diyetlerde biraz daha fazla karbonhidrat sağlarken ketozu tetiklemek için kullanılırlar.

Hindistan Cevizi Yağı İyi HDL Kolesterolü Artırabilir

Hindistan cevizi yağı vücudunuzdaki iyi HDL kolesterolünü artıran doğal doymuş yağlar içerir.

Birçok uzman hindistan cevizi yağının diğer birçok yağa kıyasla kalp sağlığı için iyi olabileceğine inanıyor. Ayrıca kötü LDL kolesterolün daha az zararlı bir forma dönüşmesine yardımcı olabilir.

40 kadından birinde yapılan bir çalışmada, hindistancevizi yağı, soya yağına kıyasla HDL’yi arttırırken total ve LDL kolesterolü düşürmüştür.

116 hastada yapılan bir başka çalışma, hindistancevizi yağı içeren bir diyet programının iyi HDL kolesterol seviyelerini yükselttiğini göstermiştir.

Birkaç çalışma, hindistancevizi yağının, artmış metabolik sağlığa ve düşük kalp hastalığı riskine bağlı olan HDL kolesterolün kan seviyelerini yükseltebileceğini göstermiştir.

Hindistan Cevizi Yağı Cildi, Saçı ve Diş Sağlığını Koruyabilir

Hindistancevizi yağının, yemekle ilgisi olmayan birçok kullanımı vardır.

Birçok insan kozmetik amaçlı kullanıyor, cilt ve saçlarının sağlığını ve görünümünü iyileştiriyor.

Kuru cilde sahip kişilerle yapılan çalışmalar, hindistancevizi yağının cildin nem içeriğini iyileştirebileceğini göstermektedir. Aynı zamanda egzama semptomlarını azaltabilir.

Hindistan cevizi yağı saçın zarar görmesine karşı da koruyucu olabilir ve bir çalışma güneşin ultraviyole ışınlarının yaklaşık % 20’sini bloke eden zayıf bir güneş koruyucu olarak etkinliğini göstermektedir.

Diğer bir uygulama ise, ağızdaki zararlı bakterilerin bir kısmını öldürebilen, diş sağlığını iyileştiren ve ağız kokusunu azaltabilen, yağ çekme denilen bir işlemde gargara gibi kullanılmasıdır.

Hindistan Cevizi Yağındaki Yağ Asitleri Alzheimer Hastalarında Beyin İşlevini Artırabilir

Alzheimer hastalığı dünya çapında en sık bunama nedenidir ve temel olarak yaşlı bireylerde görülür.

Alzheimer hastalarında, beynin bazı bölgelerinde enerji için glikoz kullanma becerisinin azaldığı görülüyor.

Araştırmacılar, ketonların bu hatalı işlev gören beyin hücreleri için alternatif bir enerji kaynağı sağlayabildiğini ve Alzheimer’ın semptomlarını azalttığını iddia etmişlerdir.

2006’daki bir çalışmada, orta dereceli trigliseritlerin tüketimi, Alzheimer’ın daha hafif formları olan hastalarda beyin fonksiyonunda iyileşmeye neden olmuştur.

Ancak, araştırmanın hala erken olduğunu ve hindistancevizi yağının Alzheimer hastalığına yardımcı olduğunu gösteren hiçbir kanıt olmadığını unutmayın.

Hindistancevizi Yağı Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Hindistan cevizi yağının iştahı azaltabileceği ve yağ yakımını artırabileceği göz önüne alındığında, kilo vermenize de yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Hindistancevizi yağı özellikle karın boşluğuna ve organların etrafına yerleştirilen göbek yağını azaltmada etkili gibi görünmektedir.

Karın çevresi yağı, en tehlikeli yağlanmadır ve birçok kronik Batı hastalığı ile yüksek oranda ilişkilidir.

Bel çevresi kolayca ölçülür ve karın boşluğundaki yağ miktarı için harika bir belirteçtir.

Abdominal obezitesi olan 40 kadının bir çalışmasında, günde 30 mL (2 yemek kaşığı) hindistancevizi yağı ile takviye etmek, BMI ve bel çevresinin 12 haftalık bir süre boyunca önemli ölçüde azalmasına neden olmuştur.

20 obez erkekte yapılan bir başka çalışmada, günde 4 hafta 30 mL (2 yemek kaşığı) hindistancevizi yağından sonra 2,86 cm bel çevresinde bir azalma olduğu kaydedilmiştir.

Hindistancevizi yağı kalorisi hala yüksek olduğundan, diyetinize birden çok miktarda eklememelisiniz. Ancak, diğer yemeklik yağlarınızın bazılarının hindistancevizi yağı ile değiştirilmesi küçük bir kilo kaybı avantajına sahip olabilir.

Hindistan Cevizi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hindistan cevizi çoğu sağlıklı gıda satan mağazalarda mevcuttur.

Makalede belirtilen etkileyici sağlık yararlarını elde etmek için, rafine malzeme yerine organik, saf hindistancevizi yağı seçtiğinizden emin olun.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu