Gebelik

Hamileyken Doğru Zannedilerek Yapılan Yanlışlar

Hamile kaldığınız andan itibaren hem yakın çevreniz hem de hamile olduğunuzu gören herkes size bildiklerini aktarmaya ve sizi yönlendirmeye çalışacaktır. Tabi ki de bunu sizi düşündükleri ve sizin iyiliğinizi istedikleri için yapıyorlar ama hamileliğin vermiş olduğu hormon etkilerinden dolayı fazla hassas bir dönemde olunduğun için bu bilgilendirme sizin endişeye kapılmanıza sebebiyet veriyor. Bu yazı ile birlikte doğru bilenin tüm yanlışları öğrenerek çevrenizden söylenilenlere karşı bilgi sahibi olmuş olabilirsiniz. Zaten bilgi sahibi olduğunuzdan dolayı yapılan tüm yorumlara karşı paniğe kapılma riskinizi ortadan kaldırmış olacaksınız.

İşe öncelikle endişelerinizi bir kenara bırakarak başlamalısınız. Size kim ne derse desin kendiniz ve bebeğiniz için endişelenip telaş yapmayın. Sadece doktorunuzun söylediklerini dikkate alarak ve doktorunuzun söylediklerini uygulayarak hamilelik döneminizi tamamlayın.

İki Kişilik Beslenme Klişesi

Hamileler iki can birden taşıyor bu yüzden iki kişilik beslenmeleri gerekmektedir diye yıllardan beri hamile bayanlara yediriliyor da yediriliyor. Bu çok doğru bilinen bir yanlış oysa ki, yalnızca doğru ve sağlıklı bir şekilde beslenmelisiniz. Sırf hamilesiniz ve içiniz de bir can daha taşıyorsunuz diye normalden daha fazla yemek yemek zorunda değilsiniz. Hamile bir bayan normal döneminden çok daha fazla hızlı kilo alabilme döneminde olduğu için ne kadar fazla yerse kilo alma hızı da o kadar fazla artmış oluyor. Hamilelik dönemin de önemli olan fazla bir şekilde beslenmeniz değil doğru bir şekilde beslenmenizdir. Kendinize kilo yapacak gıdalar değil bebeğinize kilo yapacak ve yarar sağlayacak gıdalar ile beslenmelisiniz. Az öğünle fazla bir şekilde beslenmek yanlış bir beslenme şeklidir, bunun aksine sık bir şekilde az porsiyon ve sağlıklı gıdalar ile beslenmeniz hem sizin hem de bebeğinizin yararına olacaktır.

Hamileyken Cinsel Birliktelik Yaşanmaz

Hamileyken eşlerin cinsel birliktelik yaşamasının bebeğe zararı olacağı söylenir halk arasında ama aslında buda doğru sanılan bir yanlıştır. Özellikle hamilelik döneminde bayanların hormonlarından dolayı cinsel birliktelik arzusu normal dönemin çok üzerinde olur ama toplumca yanlış bilindiği için hamile bayanlar bu isteğini bastırmak zorunda kalıyor. Eşiniz ile cinsel birliktelik yaşamanızın bebeğinize hiçbir zararı olmayacaktır. Sadece hamileliğinizin son ayında cinsel birliktelik yaşamaktan uzak durmanız gerekmektedir. Rahat olabileceğiniz size ya da bebeğe zararı olmayacak ir pozisyon tercih ettiğiniz de cinsel birliktelik yaşamanızda hiçbir sakınca yoktur.

Aşerilen Gıda Mutlaka Yenmelidir

Tıbbi olarak aşerme diye bir terim olmadığı için aşerilen gıda tüketilmez ise bunun bebeğe bir zararı olacağı da yanlış bilinmektedir. Hamile bayanın sadece beslenmesinin sağlıklı olmasına dikkat etmesi gerekmektedir.

Kişisel Bakım

Hamile kalan bayanlar genellikle kişisel bakımlarından bazılarına hamilelik süresince ara verme durumunda kalıyorlar. Çünkü bunların bebeğe bir zararı olacağı söyleniyor. Oysa ki saçınızı boyatmanız, manikür yaptırmanız ya da oje sürmenizin bebeğiniz ile hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır. Yani hamilelik dönemizde de gönül rahatlığı ile kişisel bakımlarınıza devam edebilirsiniz. Hem ayna da kendinizi beğenmeyeceğiniz bir şekilde görmeniz sizin moralinizi bozacağı için bunun psikolojik olarak bebeğe daha çok etkisi olacaktır.

Spor Yapmak Bebeğe Zarar Verebilir

İşte buda tam olarak doğru bilinen bir yanlıştır. Hayır spor yapmak bebeğinize bir zarar vermez. Aksine size de bebeğinize de daha çok yararı vardır. Sadece hamilelik durumunuza uygun olan bir spor tercih etmelisiniz. Evet salon sporları ağırlık çalışmaları tabi ki de zarar verebilir ama daha hafif spor ya da egzersiz tercih ederseniz hiçbir zararı olmayacaktır.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu