Gebelik

Hamilelikte Yenmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Hamilelikte Yenmesi Gereken Besinler Nelerdir? Hamilelik sırasında sağlık bakımı ve beslenmenin iki katına çıkarılması gerekir. Bunun nedeni, annenin rutininin bebeğin gelişimini doğrudan etkileyebilmesidir.

Hamilelikte Yenmesi Gereken Besinler Nelerdir? Hamilelik sırasında fetüsün oluşumuna yardımcı olmak için dengeli ve besin açısından zengin bir diyetin sürdürülmesi esastır. Ayrıca iyi beslenme, annenin hipertansiyon ve gestasyonel diyabet gibi sorunlardan kaçınmasına da yardımcı olur. Hamilelikte yenmesi gereken besinler aşağıdaki gibidir.

Lahana, Brokoli ve Ispanak

Bir tür B vitamini olan folik asit bu besinlerde bulunabilir. Vücut tarafından üretilmez ve sadece gıda yoluyla elde edilebilir. Hamilelik sırasında bu besinin eksikliği, nörolojik oluşum ve anensefali ile ilgili problemlerle ilişkilendirilebilir. Bu nedenle tavsiye, günde 400 mcg ila 600 mcg folik asit alınmasıdır.

Hamilelikte Yenmesi Gereken Besinler Nelerdir
Hamilelikte Yenmesi Gereken Besinler Nelerdir

Süt ve Türevleri

Hamilelikte yenmesi gereken besinler arasında süt ürünleri de var. Kalsiyum, bebeğin kemiklerinin ve dişlerinin iyi oluşumu ile ilgilidir. Bu nedenle bu mineral açısından zengin olan süt ve türevleri önemli göstergelerdir. Hamile kadınlar için önerilen alım miktarı, ister yağsız ister bütün olsun, günde üç ila dört bardak süttür. Ayrıca lahana ve brokoli de iyi miktarda kalsiyum sunan besinler listesinde yer almaktadır. Bunlara su teresi, hardal, konserve sardalya, fasulye ve tofu gibi soya bazlı ürünler dahildir.

Proteinler

Et ve yumurta, hamile kadınların beslenmesinde önemli bileşenlerdir. Bunun nedeni, anne ve bebeğin hücre ve yeni dokularının üretimi için gerekli olan protein kaynakları olmalarıdır. Bu nedenle günlük tavsiye 60 gramdır. Vejetaryenler veya veganlar için, hamileliği izleyen doktorla B12 vitamini takviyesi ihtiyacını kontrol etmek önemlidir. Fasulye, bezelye, nohut, kuruyemiş, süt ve türevleri de iyi protein kaynaklarıdır.

Karbonhidratlar

Karbonhidrat kaynakları da hamilelikte yenmesi gereken besinler arasındadır. Karbonhidratlar, hamile bir kadının ihtiyaç duyduğu ekstra kaloriyi sağlar. Yeterli miktarlarda vücudun ihtiyaç duyduğu enerji kaynağı kullanım dengesine katkıda bulunurlar. Ekmekler, tahıllar, pirinç, makarna, patates ve meyveler bu göreve yardımcı olacak iyi karbonhidrat kaynaklarıdır.

Fasulye, Kestane ve Mercimek

Demir kaynakları olan bu besinler hamilelik sırasında kansızlığı ve dolayısıyla doğum sırasındaki komplikasyonları önler. İdeal olarak, hamile kadınlar günde yaklaşık 30 mg demir tüketmelidir. Besin ayrıca koyu yeşil yapraklı sebzelerde de bulunabilir. C vitamini alımı demirin emilmesine yardımcı olur.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu