Gebelik

Hamilelikte Yaşanabilecek Sorunlar ve Ameliyat

Hamilelikte yaşanabilecek hastalıklar ve risk faktörleri arasında hamilelikle ilgili veya hamilelik dışı cerrahi operasyonlar da bulunur. Hamilelikte ameliyat söz konusu olduğunda, planlı ya da acil olarak iki şekilde değerlendirilmesi gerekir. Hamilelik döneminde yaşanabilecek hastalık ve ameliyat hakkında merak edilen detaylar yazımızda..

Hamilelikte yaşanabilecek hastalıklar ve risk faktörleri  nelerdir? Hamilelik döneminde yaşanan bazı sağlık sorunları sonrası ameliyat gerektiren durumlar hakkında merak edilenleri ele aldık. Planlı ameliyatların, gebelik sonrasına ertelenmesi en doğru olandır. Eğer ertelenemeyecek ise hamileliğin 3. ayından sonra yapılması, gebelik riski için en ideal olandır.

Dış Gebelik

Acil ameliyatlar konusu çok farklı sebeplerden oluşabilir. Trafik kazası, apandisit, çeşitli sebeplerden dolayı yaralanma ve beyin ya da ortopedik sorunlar gereği, yapılan ameliyatlardır. Örneğin apandisit, hamilelik döneminde zor fark edilir.

Hamilelikte Yaşanabilecek Sorunlar ve Ameliyat
Hamilelikte Yaşanabilecek Sorunlar ve Ameliyat

Apandisit patlaması durumu, gebelikte normal zamanlara göre, %50 daha fazla yaşanmaktadır. Ameliyatı ise laparoskopi tekniğiyle yapılmaktadır ve lokal ya da hastalığın durumuna göre, genel anestezi ile yapılmaktadır. Gebelikte ameliyatlar düşük tehlikesi yaratmaktadır. Ancak öncelik her zaman annenin hayatının kurtarılmasına verilmektedir. Özellikle karın bölgesindeki ameliyatlar, hamilelik için büyük risk taşır.

Hamilelik ile Alakalı Jinekolojik Ameliyatlar       

Hamilelikte ameliyat söz konusu olduğunda, jinekolojik olarak sık yapılan ameliyatlar bulunur. Rahim ağzı dikişi, sezaryen ve dış gebelik ameliyatları en fazla karşılaşılanlardır. Sezaryen ameliyatı doğumu bitiren bir ameliyattır. Normal yollardan doğum yapılamaması durumunda uygulanır ve genel anestezi altında yapılmaktadır. Dış gebelik, döllenen yumurtanın rahim içerisinde değil, dışında gelişme göstermesidir. Bu durumda sezaryen gibi genel anestezi altına, yumurtanın alınması ve daha sonraki gebeliğin tehlikeye düşmemesi için yapılan ameliyattır. Servikal serkaj operasyonu, genel olarak gebeliğin 12. veya 14. haftalarında yapılır. Amacı, rahim ağzının zamanından önce açılmasını engelleyerek düşük tehlikesini ortadan kaldırmaktır. Daha önceki haftalarda yapılan muayenelerde tespit edilir ise acil olarak rahim ağzı dikişi yapılabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu