Gebelik

Hamilelikte Grip Aşısı Yaptırmak Güvenli Mi?

Hamilelikte Grip Aşısı Yaptırmak Güvenli Mi? Hamilelikte grip aşısı yaptırılabilir. Çünkü anne adaylarının yanı sıra bebekler de gripten etkilenebilmektedir. Bu yüzden aşıyı yaptırmakta fayda vardır. Ama bazı kişiler hamilelikte grip aşısını uygun görmeyebilirler. Bu tabi ki herkesin kendi görüşüdür. Fakat hamilelik zaten zor ve meşakkatli bir süreçtir. Bu süreci ise, sağlıklı atlatmak en iyisidir. Hastalıklı bir şekilde geçirmek ise, anne adayını daha da zorlayacaktır. Oysaki anne adaylarının bu süreçte hem kendine hem de bebeğine çok dikkat etmesi gerekir.

Hamilelikte Grip Aşısı Yaptırmak Güvenli Mi? Grip aşısı canlı aşı kategorisinde değildir. Ayrıca en çok ülkemizde Ekim ve Kasım aylarında görülen grip için, bu ayları da kapsayacak şekilde aşı yaptırmak faydalı olacaktır.

Dolayısıyla anne adaylarının grip aşısı konusundaki endişeleri gereksizdir. Anne adayları bebekleri için endişe duyabilirler fakat bebeklerine grip aşısının bir sakıncasının bulunmadığı doktorlar tarafından dile getirilmektedir. Zaten böyle bir şey olsa, anne adaylarına grip aşısı yaptırmak önerilmezdi. Önerildiğine göre böyle bir durum yoktur.

Gripten Neden Korunmalıyız?

Çünkü vücutta gribin getirdiği bir sürü sıkıntı oluşur. Bunlardan birisi, yüksek ateştir ki bu da ateşin 38 dereceden yukarıda olmasıdır. Bu da insani halsiz bırakır ve başı tutamaz hâle getirir. İnsanda yatma isteği oluşur.

Üşüme ve titreme de yine olabilecek şeylerdendir. Ayrıca beraberindeki kuru öksürük de cabası.

Başta ve boğazda ağrı oluşur.

Burun akıntısı oluşur. Sürekli bir burun silme ile uğraşırsınız.

Hamilelikte Grip Aşısı Yaptırmak Güvenli Mi1
Hamilelikte Grip Aşısı Yaptırmak Güvenli Mi1

Eklem ağrıları, ishal gibi rahatsızlıklar da oluşabilir.

Ayrıca sürekli uykulu olma durumu da olabilir. Bir bakarsınız ki sürekli gözleriniz kapanır.

Halsizlik de olabilir. Hiç bir şey yapmaya haliniz kalmaz. Onu bırakın kendinizi kaldırıp da yürümeye bile zorlanabilirsiniz. Bir de hamile iken düşünün..

Hamileliğin Hangi Döneminde Yaptırılmalıdır?

Hamilelikte grip aşısı, gebelik haftası baz alınarak değil de, gribin çok olduğu dönemler baz alınarak yaptırılması çok daha uygun olacaktır. Bu konuyu doktorunuza danışıp o şekilde bir yol izleyebilirsiniz. Böylesi hem sizin için hem de bebeğiniz için çok daha sağlıklı ve çok daha güvenli olacaktır.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu