Gebelik

Hamilelikte Erken Fiziksel Belirtiler Nelerdir?

Hamilelikte Erken Fiziksel Belirtiler Nelerdir? Yaygın erken belirtileri şunlardır. Kaçırılan adet dönemi, hassas, şişmiş göğüsler, mide bulantısı ve kusma, yorgunluk yemek yeme isteği veya şişkinlik olmaktadır. Sırt ağrısı, baş ağrısı. Hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, evde gebelik testi yapın veya doktorunuzdan randevu alın.

Hamilelikte Erken Fiziksel Belirtiler Nelerdir? Hamileliğin erken teşhisi ve tedavisi hem annenin hem de bebeğin sağlığını iyileştirebilir. Hamileyseniz, doğum öncesi vitaminleri almaya başlamalı, sağlıklı beslenmeli ve alkol, tütün ve uyuşturucudan uzak durmalısınız. Ayrıca düzenli egzersiz yapmalı ve düzenli tıbbi kontroller yaptırmalısınız. Hamilelik normal ve sağlıklı bir süreç olabilir, ancak hem anne hem de bebek için yüksek riskli bir dönem de olabilir. Doktorunuz sizin ve bebeğinizin sağlığı için en iyi seçimleri yapmanıza yardımcı olabilir.

Hamilelikte Erken Fiziksel Belirtiler Nelerdir
Hamilelikte Erken Fiziksel Belirtiler Nelerdir

Hamileliğin en yaygın erken belirtisi adet görememektir. Diğer erken belirtiler şunları içerebilir. Hassas, şişmiş göğüsler, Kusma ile birlikte veya kusma olmaksızın mide bulantısı, sık idrara çıkma, kabızlık veya ishal başlıca belirtiler olarak karşımıza çıkar. Hamileliğin en yaygın erken belirtisi adet görememektir, ancak bazı kadınlar diğer belirtileri daha erken yaşar.

Hamilelik Testi

Genellikle hamilelik ilerledikçe daha belirgin hale gelirler. Bazı kadınlar hamileliğin erken dönemlerinde baş dönmesi veya sersemlik de yaşayabilir. Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, hamile olup olmadığınızı doğrulamak için sağlık uzmanınıza danışmalısınız. Hamilelik testi için genellikle kan testleri ve ultrason kullanılır. İdrar testleri de kullanılabilir, ancak bunlar kan veya ultrason testleri kadar kesin değildir. Genellikle düzenli kontrolleri, taramaları ve nasıl sağlıklı bir hamilelik geçirileceğine dair eğitimi içerir. Hamilelik anne adayları için zor bir dönem olarak bilinir.

Hamile olabileceğinizi düşünüyor ancak emin değilseniz, bunu anlamanıza yardımcı olması için evde yapabileceğiniz birkaç şey vardır. İlk olarak, evde gebelik testi yapın. Evde yapılan gebelik testleri, doğru kullanıldıkları takdirde genellikle doğru sonuç verir. Test pozitifse, ancak doğru olup olmadığından emin değilseniz, birkaç gün bekleyip başka bir test yapabilirsiniz. İkinci test de pozitif çıkarsa, hamile olmanız muhtemeldir. Hamileliği doğrulamanın bir başka yolu da ultrason yaptırmaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu