Gebelik

Hamilelikte Beşinci Ay Sizi Neler Bekliyor?

Hamilelikte Beşinci Ay Sizi Neler Bekliyor? Gebeliğin beşinci ayı 21. Hafta ile 24. Gebelik haftasını kapsayan bir durumdur. Bu yazımızda bu süreç ile ilgili olarak bilgilendirme yapacağız.

Hamilelikte Beşinci Ay Sizi Neler Bekliyor? Hamilelik sürecinizi daha sağlıklı geçirebilmeniz için sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Bu sayede sizler daha sağlıklı bir gebelik süreci için hem kendi gelişimsel dönemlerinizi hem de bebeğinizin gelişimsel dönemlerini bu alanda bulabilirsiniz.

21.Hafta: Bebek Başparmağını Ağzına Sokabilir

Yirmi bir haftalık hamilelikten sonra bebeğiniz tamamen lanugo adı verilen ince tüylerle kaplıdır. Tüy, bebeğin cildindeki yağlı tabakanın – vernix caseosa – sabitlenmesine yardımcı olur. Çocuğun bilişi bu aşamada gelişmektedir ve parmağını ağzına götürmeye başlayabilir. Bebeğiniz bunu bilinçli olarak yapmaz. Kontrol edebilme mekanizması henüz gelişmemiştir. Ancak istemsiz de olsa, parmak emme anne karnında bu süreçte görülebilir. Şanslıysanız, ultrasonda bu görüntüleri görebilirsiniz. Daha çok huzurlu, uyurken ve sakinlik anlarında bu özelliği ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Beşinci Ay Sizi Neler Bekliyor
Hamilelikte Beşinci Ay Sizi Neler Bekliyor

22.Hafta: Bebeğin Saçı Görünür Hale Gelir

Yirmi iki haftalık hamilelikten sonra bebeğinizin kaşları ve saçları görünecektir. Erkeklerde testisler aşağı inmeye başlar. Bebek cinsiyetleri bu haftada netlik kazanmaktadır. Erkeklerin testisleri geç olarak görünmeye başlayabilir. Ani bu bir sonraki haftalara da sarkabilir. Bu nedenle cinsiyet belirlemesi yapılırken kız olarak söylenen bebeklerim ileride erkek olduklarını tespit etmek mümkün olur. Ancak cinsiyet erkek olarak söylenmiş ise, kız olarak ileride ultrasonda görülmez. Bunun nedeni testislerin kimi bebeklerde geç oluşumudur.

Bu aşamada bebek baştan aşağı 190 mm uzunluğunda ve yaklaşık 460 gram ağırlığında olabilir.

23.Hafta: Parmak İzlerinin ve Ayak İzlerinin Evrimi

Yirmi üç haftalık hamilelikten sonra bebeğin göz hareketleri daha hızlıdır ve ellerin avuçlarında ve ayak tabanlarında daha sonra parmak izleri ve ayak izleri için temel oluşturacak çıkıntılar oluşur. Parmak izlerinin anne karnında oluşmasının bu haftaya tekabül ettiğini bilmeniz gerekir.

24.Hafta: Bebeğin  Cildi Kırışmaya Başlar

Yirmi dört haftalık hamilelikten sonra, kılcal damarlarda görülen kan nedeniyle bebeğin cildi kırışık, yarı saydam, pembe veya kırmızı olur.

Bebeğiniz baştan aşağı yaklaşık 210 mm uzunluğunda ve yaklaşık 630 gram ağırlığında olabilir.

 

 

 

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu