Gebelik

Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer? Hamilelikte baş ağrısı en çok hamileliğin 1. trimesterinde görülür ve hormonal değişiklikler, düşük kan şekeri seviyeleri, yorgunluk, burun tıkanması, stres veya açlık gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer? Genel olarak hamilelik baş ağrıları, hormonlar dengelenme eğiliminde olduğundan azalma veya kaybolma eğilimindedir. Bununla birlikte, hamilelik sırasındaki baş ağrıları, daha ciddi durumlardan da kaynaklanabilir, özellikle artan kan basıncı, sürekli ve mide ağrısı ve bulanık görme ile birlikte olursa, preeklampsinin bir belirtisi olabilir. Bu durumda preeklampsi doğru değerlendirilmez ve tedavi edilmezse gebeliğe ciddi zararlar verebileceğinden gebe kadın hemen kadın doğum uzmanına giderek sebebini doğrulamalı ve uygun tedaviye başlamalıdır.

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Hamilelikte ilaç kullanımı, bazı ilaçlar hamile kadın veya bebek için zararlı olabileceğinden, sadece kadın doğum uzmanının belirttiği şekilde yapılmalıdır. Normalde kadın doğum uzmanı, baş ağrısı çok yoğun olduğunda, doğal önlemlerle geçmediğinde veya mide bulantısı ve kusma gibi diğer semptomların eşlik etmesi durumunda yalnızca bazı ilaçların kullanılmasını önerir.

Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer
Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer

 

Doğal Yöntemlerle Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Baş ağrısını hafifletmek için herhangi bir ilaç kullanmaya başlamadan önce, hamile kadın aşağıdakiler gibi doğal seçenekleri tercih etmelidir:

  • Sessiz, iyi havalandırılan, gürültü olmayan ve ışıklar kapalı bir ortamda dinlenin.
  • Alına veya ensenin arkasına soğuk su kompresi uygulayın.
  • Burun tıkanıklığına bağlı baş ağrısı durumunda göz ve burun çevresine ılık su kompresi uygulayın.
  • Parmak uçlarınızı kullanarak, burun dibine ve boyun arkasına masaj yapın.
  • Ayak banyosu yapın, ayaklarınızı suya batırın ve rahatlamak ve ağrıyı azaltmak için ayaklarınızı biraz suda bekletin.
  • Her 3 saatte bir ve küçük miktarlarda hafif yemekler tüketin.
  • Ilık veya soğuk suyla banyo yapın veya yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.
  • Ayrıca akupunktur, sürekli hamilelik baş ağrılarını gidermek için harika bir doğal çözümdür.

Ne Zaman Doktora Görünmeli

Hamile kadınların hamilelik döneminde baş ağrısı yaşaması çok yaygın olmakla birlikte, hormonal değişiklikler nedeniyle, özellikle baş ağrısının sık olduğu veya mide ağrısı, mide bulantısı gibi diğer semptomların eşlik ettiği durumlarda, bu semptomlar hakkında kadın doğum uzmanına bilgi verilmesi önemlidir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu