Gebelik

Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nelerdir? Hamilelik, bir kadının hayatında birçok fiziksel, duygusal ve psikolojik değişimin olduğu bir dönemdir, ancak hamileliğin başlangıcını belirlemek her zaman o kadar kolay değildir. Bu yazımızda hamilelik belirtileri nelerdir açıkladık.

Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nelerdir? Spermin yumurtayı döllediği an olan gebelik oluşur oluşmaz, kadının vücudu dönüşümler geçirmeye başlar. Ancak bu değişiklikler sessizdir ve fark edilmez. Hamilelik belirtileri şunları içerir:

Adet Gecikmesi

Hamileliği işaret edebilecek ilk semptomu düşündüğümüzde, hiç şüphe yok ki aklımıza hemen adet gecikmesi gelir. Aslında kadınların %30’unda adet gecikmesi diğer belirtilerden önce ortaya çıkar. Ancak, dikkatli bir şekilde, diğer erken belirtileri belirlemek mümkündür!

Göğüs Hassasiyeti

Hamileliğin ilk ayında en göze çarpan değişikliklerden biri meme hassasiyeti ve büyüklüğündeki değişikliktir. Göğüsler ağrılı ve şişmiş hissedilebilir ve kendinizi daha ağır ve daha hassas hissedersiniz. Bu kesinlikle normal, içiniz rahat olsun! Hamile kadınların %17’si bu semptomu ilk hissedilen semptom olarak bildirmektedir.

Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nelerdir
Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nelerdir

Kusma ve Mide Bulantısı

Çok sık tekrarlanan başka bir sıkıntı mide bulantısı ve kusmadır. Hamile kadınların %25’i bu semptomun hamilelik sırasında ilk hissedilen semptom olduğunu bildirmektedir. Bu hamilelik belirtileri genellikle gebeliğin ilk ayında başlar ve ilk üç aylık dönemin sonuna kadar uzanır. Bazı kadınlar tüm bu dönemi mide bulantısı yaşamadan geçirdikleri için şanslıyken, diğerleri hamileliğin 9 ayını bu büyük rahatsızlıkla başa çıkmaya çalışarak geçirirler.

Yorgunluk

Zaten hamileliğin ilk haftalarında, bir kadının alışılmadık derecede yorgun hissetmesi normaldir. Çoğu durumda, duyum fiziksel bitkinlikten biridir. Eğer durum buysa, boş zamanınızda şekerleme yapmaktan ve hatta beş dakikalığına bacaklarınızı kaldırmaktan çekinmeyin! Aşırı yorgunluk, plasentanın oluşum sürecinden kaynaklanır ve annenin vücut enerjisinin büyük ölçüde harcanmasını gerektirir.

Sürekli İdrara Çıkma İsteği

Hamile bir kadının idrara çıkma sıklığı önemli ölçüde artar ve bu hormonal değişiklikler nedeniyle olur. Sıkıcı bir semptomdur, ancak hamile kadın ikinci üç aylık döneme girer girmez sık idrara çıkma durur.

Koku ve Tatlardan Tiksinme

Birçok hamile kadın, daha hamileliğin ilk ayında, daha güçlü koku ve tatlara karşı bir tiksinti hissetmeye başlar. İster her zaman sevdiğiniz parfüm, ister rutininizin bir parçası olan yiyecek olsun iğrenme durumu oluşabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu