Gebelik

Hamileliğin Altıncı Ayında Sizi Neler Bekliyor?

Hamileliğin Altıncı Ayında Sizi Neler Bekliyor? Hamilelik döneminin altıncı ayı, 25 ile 28. Haftaları oluşturmaktadır. Hem bebekte hem de annede belirli değişimler söz konusu olabilir. Bazı gebelerde karın hiç belli olmaz. Ancak altıncı aydan sonra belli olmaya başlayabilir.

Hamileliğin Altıncı Ayında Sizi Neler Bekliyor? Zayıf ve minyon tipli kişilerde genellikle bu şekilde bir gebelik görüntüsü ortaya çıkabilir. Bu içeriğimizde gebeliğin altıncı ayını kapsayan dönemlerini haftalar bazında inceliyoruz. Bu sayede sizler de içinde bulunduğunuz ayın gelişim sürecini önemli ölçüde ilerletebilirsiniz. Hafta hafta, açıklamalarımız ile sizler de kendi gelişimsel sürecinizi takip edebilirsiniz.

Hamileliğin Altıncı Ayında Sizi Neler Bekliyor
Hamileliğin Altıncı Ayında Sizi Neler Bekliyor

25.Hafta: Bebek Annesinin Sesine Tepki Verir

Yirmi beş haftalık hamilelikten sonra bebek, annesinin sesi gibi tanıdık seslere hareketle tepki verebilir. Bu nedenle annenin bu dönemde bebeği ile süreli etkileşim içinde olması önemlidir. Onun duyusal zekasının gelişmesi açısından sürekli konuşması, kitap okuması ya da şarkı söylemesi önemli olabilir. Bu bebek ile anne arasındaki bağın daha gebelik döneminde kurulduğunun göstergesi olacaktır.

Bebek uykusunun çoğunu hızlı göz hareketi (REM) evresinde geçirir ve bu göz hareketi göz kapakları kapalıyken bile net ve hızlıdır.

26.Hafta: Bebeğin Akciğerleri Gelişmeye Başlar

Bu hafta bebeğin ciğerlerinde, akciğerlerdeki hava keseciklerinin şişmesini sağlayan ve bunların çökmesini ve birbirine yapışmasını önleyen yüzey aktif madde adı verilen bir madde oluşur.

Bu aşamada bebek baştan poposuna kadar 230 mm uzunluğunda ve yaklaşık 820 g ağırlığında olabilir.

27.Hafta: İkinci Dönem Biter

Bu hafta bebeğin sinir sistemi olgunlaşmaya devam ediyor ve vücudu biraz yağ kazanıyor, bu da cildinin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı oluyor. Kilo alım süreci bu dönemde sizlerin belinde ve sırtında ağrı yapabilir. Bunun için egzersizlere önem vermeli ve sık sık dinlenmelisiniz.

28.Hafta: Bebeğin Gözleri Kısmen Açık

Yirmi sekiz haftalık hamilelikten sonra bebeğin göz kapakları kısmen açılabilir ve kirpikler oluşur ve merkezi sinir sistemi gelişir, düzenli nefes alma hareketlerini yönlendirir ve bebeğin vücut ısısını kontrol eder.

Bu aşamada bebek baştan aşağı yaklaşık 250 mm uzunluğunda ve yaklaşık bir kilogram ağırlığında olabilir. Aylık kontrollerinizde gelişimsel süreçlerinizi sizler de anlık olarak takip edebilirsiniz.

 

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu