Gebelik

Hamileliğe Nasıl Hazırlanılır?

Hamileliğe Nasıl Hazırlanılır? Anne adayları, gebelik öncesinde bilgi sahibi olmalı ve gebelik kendilerini hazır hissettiklerinde olmalıdır. Hamilelik öncesi sağlıklı psikolojiye sahip anne adaylarının gebelikleri daha normal devam etmektedir. Bebek sahibi olmak anne ve baba adayının hayatının bir dönüm noktasıdır. Böyle bir şeyde anne adayları hamileliğe nasıl hazırlanmalı? işte cevabı..

Hamileliğe Nasıl Hazırlanılır? Yakın zamanlarda gebelik planlıyorsanız, sigara içmemeli, içilen ortamlarda bulunmamalısınız. Alkol kullanımı var ise bu dönemde kesinlikle kullanılmamalıdır. Gereksiz ilaç kullanımı kesilmelidir. Ağrı kesici ise parasetamol içerikli olmalıdır ve gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Düzenli beslenmeye başlamalısınız!!! Sağlıklı gıda tüketimi artmalı , vücuda zarar veren gıdalar (gazlı içecekler, kızarmış cipsler, hazır paketli gıdalar, kafein vs.) olabildiğince azaltılmalıdır. Evde kedi besliyorsanız, hamilelik öncesi toksoplazma tetkiki istenebilir.

Hamileliğe Nasıl Hazırlanılır
Hamileliğe Nasıl Hazırlanılır

Toksoplazma Nedir

Çiğ etlerde ve az pişirilmiş etlerde, kedi dışkısında bulunan bir enfeksiyondur. Hamilelikte düşüğe sebebiyet verebilir veya anne karnında bebeğin gelişimini etkileyeceği bilinir. Toksoplazmadan korunmak için, özellikle kedilerle yakın temastan uzak durulmalıdır. Gebelik öncesi muayenesi çok önemli olabilir. Gebe kalmanın önüne geçen rahatsızlıklara teşhis konulabilir. Gebelikten önce bazı tetkikler istenebilir:

* Biyokimya, Kan sayımı, Kan grubu,

* Rutin ultrason,

* İdrar tahlili,

* Kanama zamanları,

* Torch testleri (kızamıkçık, toksoplazma vs.)

* B12 ve folik asit (gerekli görülürse).

Hamilelik öncesi folik asit kullanımı önerilebilir. Herhangi bir sakıncası yoktur. Ayrıca bir konu daha var ki ŞİŞMANLIK…

Gebe kalmayı düşünen anne adayının kilo fazlası varsa dikkat etmelidir. Gebelik kilo ile birlikte şeker hastalığı ve yüksek tansiyonu ortaya çıkarabileceği gibi ölümcül sonuçlar doğurabilir. Şişmanlık doğumu zorlaştıran etkenlerdendir. Kadın doğum uzmanları tarafından gebelik düşünen anne adayları diyetisyenlere yönlendirilir. Uygun kiloya gelindiğinde ise gebe kalması beklenir. Kendinize, size güven verdiğini hissettiğiniz bir hekim edinin. İşini iyi yapan bir hekim, güler yüzlüdür ve sorduğunuz sorulara tatminkar cevaplar verir. En önemlisi de normal doğum destekçisi olmasıdır. Riskli bir durum olmadıkça, doğum şekli normal olmalıdır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu