Sağlık

Gürültüye Bağlı İşitme Kaybı Nedir, Nasıl Korunulur?

Gürültüye Bağlı İşitme Kaybı Nedir, Nasıl Korunulur? Gürültü, rahatsız eden, duyma işitme sistemini olumsuz etkileyen zararlı yoğun frekanslardır. İşitsel yeteneğinde bir sorun olmayan kişilerde, 85db altı gürültü işitme kaybı sebebi değildir. Fakat 8 saat boyunca 100db gürültüye maruz kalmak, 5 yıl gibi bir sürede 5db, 20 yıl gibi bir sürede 14db işitme kaybına neden olur.

Gürültüye Bağlı İşitme Kaybı Nedir, Nasıl Korunulur? İşitme kaybı birden gerçekleşen bir durum değildir. Özellikle mesleki işitme kaybı yaşayan meslek grupları vardır. Örneğin; sanayide çalışanlar, havaalanlarında çalışanlar, demir dövme, madencilik gibi sayabileceğimiz birçok meslek, çok fazla sesi bir anda duyumsadıkları için işitme kayıpları olasıdır.

Etraftan gelen seslerin frekansları, kulak kepçesi tarafından dış kulak yolundan zara iletilir. Bunlar, birbirlerinden farklı bağlantıdadır. Ses frekanslarının zarda yaptığı titreşimler, orta kulakta yer alan örs, üzengi ve çekiç dediğimiz kemikçiklerde hareket etkisi yaratır. Hareket ettikçe, zar ve iç kulakta tahribat oluşur. Kulak zarındaki titreşimleri iç kulağa ulaştırırlar. İç kulakta bulunan labirent denilen işitme ve dengeden sorumlu olan uzuv tarafından, işitme siniri boyunca beyine sinyal gönderir. Beyin ses frekanslarını analiz eder ve işitme gerçekleşir.

Gürültü Kulağa Nasıl Zarar Verir?

Yüksek ses frekansları, iç kulakta bulunan işitme sinirlerine ulaşır ve zarar verir. Ses ne kadar yüksekse, tahribat o kadar büyüktür. Sesin kulağa verdiği zarar, yüksekliği ve o sese ne kadar maruz kaldığı ile ilgilidir. Gürültü ilk olarak, ince ses dediğimiz yüksek frekanslı sesleri duymamızı engeller. Çok fazla gürültüye kısa süre maruz kalmak, geçici ya da az işitme kaybına neden olabilir. Fakat uzun süre yüksek frekanslara maruz kalmak, kalıcı işitme kayıplarına neden olur.

Gürültüye Bağlı İşitme Kaybı Nedir, Nasıl Korunulur
Gürültüye Bağlı İşitme Kaybı Nedir, Nasıl Korunulur

İşitme Kaybının Belirtileri Nelerdir?

İşitme kaybı yaşayan hastalar, öncelikle günlük hayatlarında pek sorun yaşamaz. Çünkü önce yüksek ses dalgalarının işitilmesine zarar verir. Sadece gürültü olan yerlerde, çınlama, anlama zorluğu yaşanır. Kulakta oluşan hasar ilerledikçe, çınlama artar ve karşılıklı diyaloglarda da duyulma oranı fark edilir derecede azalır.

Gürültüye Bağlı İşitme Kaybından Nasıl Korunabiliriz?

Çok fazla gürültülü ortamda çalışan kişiler, iş aksesuarlarını tam olarak kullanmalıdır. İç kulağını korumaya almak için, kulak tıkaçları mutlaka olmalı ve bunu kullanmaya özen göstermeliler. Pamuk, bu gibi durumlarda pek etkili değildir. Bu tarz iş yerlerinde çalışanlar, yılda bir kere odiometrik ölçümlere tabi tutulmalıdır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu