Eğitim & Kurs

Günümüzün Popüler Mesleği Girişimcilik

Hızla büyüyen ve gelişen dünyamızda, her geçen gün bir yenilik ile tanışıyoruz. Düzen içinde oturmuş bir sistemi olan dünya hayatında farklılıklar her zaman dikkat çekici olmuş ve halkı cezbetmiştir. Bu nedenle yaratıcılık da günümüzde çok büyük önem kazanmıştır. Girişimcilik kelimesi, çok eskiden günümüze gelmiş olsa da, halkın bu kelime ile tanışması çok yenidir. Bu nedenle ‘Girişimcilik’ tam olarak herkes tarafından bilinmemektedir.

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik, kelime anlamı itibari ile kişinin kendi yaratıcılığı doğrultusunda, yeni birt hizmet veya ürün meydana getirmesidir. Bu tür girişimlerde bulunan kişilere girişimci denir. Bu durum genellikle girişimcinin yüksek kar amacı gütmesinden ve bir yenilik arayışından meydana gelmektedir. Günümüzde de aynı firmada yıllarca çalışan biri veya hayatı boyunca bir firmaya sabah 8 akşam 6 hizmet etmek istemeyenler için bir alternatif kaynaktır. Tabi ki her işin olduğu gibi, bu işin de kendine göre hükümlülükleri vardır. Özellikle, burdaki en temel kural girişimci tasarladığı veya ortaya koyduğu emek ve hizmetin tüm riskini , karda da olduğu gibi üzerine alır. Yani, sorumluluğu yüksek kar veya zarar etme durumu ise çok risklidir.

İyi Bir Girişimcinin Özellikleri

Bunu göze alan bir girişimci, düşündüğü hayal ettiği her türlü fikir veya materyali hayata geçirebilir. Bunun da iki yolu vardır; eğer ki girişimci sermaye sahibi, güçlü biri ise kendi sermayesini kendi koyar patentini alır ve kar etmeyi başarırsa da kazancın tek sahibi olur. Bir diğer yol ise, kendine güvenen yeni bir fikre sahip olan bir girişimci öz kaynak, sermaye eksikliğinden dolayı hayalini somutlaştıramaz. Böyle durumlarda girişimcinin ilk yapacağı şey kendi ürünü için bir sponsor bulmak olacaktır. Sponsorluk anlaşmasını yaptığı taktirde, bütün araştırma oluşturma giderleri sponsor tarafından karşılacak , yani girişimci ilk parasını daha soyut haldeki bir fikirden kazanacaktır. İşte bu işi de en güzel kılan yönlerinden biri de budur, fikir halinde iken bile bir maddi değer edebiliyor çoğu zaman.

Girişim Projesi Hazırlama

Bu girişim projelerini kısıtlamamak gerekir, bir fikir, bir proje olabildiği gibi büyük bir yatırım büyük bir mağaza veya hiç bilinmeyen bir sektör de olabilir. Günümüzdeki popülerliğinin en önemli sebebi dünyadaki girişimci örnekleridir. Şuan bilinen veya bilinmeyen en büyük zenginler bir yerde çalışarak ya da maaş ile hayatını geçirerek bulunduğu konuma gelmemiştir. Her biri birer girişimci ve proje insanıdır. Mevcut sermayelerini iyi bir yatırıma dönüştürerek, öz kaynaklarını katlayarak büyümüşlerdir. Aklınıza ilk gelen markalar da bunlara çok iyi örneklerdir. Zarar eden çok olduğu gibi bir gecede banka hesabında onlarca sıfırlı rakamlar görenler de azımsanmayacak kadar çoktur.

Hangi Alanlara Yönelmeli?

Bugün, Türkiye’de de olmak üzere büyük firmaların tamamı AR-GE adıyla ( ARAŞTIRMA- GELİŞTİRME) departman kurmuşlardır. Bunun sebebi hazırda olan şirketten kazanılan para ile yapılacak en mantıklı ve karlı getiriyi bulmaktır. Bu sayede hem teknolojiyi hem de insanların ihtiyacı olan boşlukları bularak doldurmak mümkün. Gerçek kazanç da bu boşuklarda gizli. İyi bir girişimçi olmak için; öncelikle çok iyi bir fikir, çok iyi bir projelendirme, daha sonra hayata geçirmek için yeterli bir sermaye ve en son olarak da bu fikri hayata geçirmek için gerekli olan azim ve sabırdır. Bunların hepsini bir araya getirebilen kişi mutlak başarıyı yakalayacaktır ve adı artık girişimci olacaktır. Bu iş bu nedenlerden dolayı birçok özelliği bir arada istemektedir. Eğer sizde bütün bunları kendinizde bulabiliyorsanız, bir an önce işe koyulsanız kendiniz için en doğru olanı yapmış olacaksınız.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu