Sağlık

Güçlü Bir Hafıza İçin Bir Takım Öneriler

İşimiz gereği ve modern hayatın sundukları içinde beynimiz yoğun bir radyasyona ve iş temposuna uyum sağlamak adına gün içinde oldukça fazla yoruluyor. Eğer bizler de onu dinlendirmek ve geliştirmek yerine sadece daha fazla yorarsak bir süre sonra kendimizden istediğimiz verimi alamayabiliriz. Birkaç yöntem ile gün içinde yorulan beynimizi ve hafızamızı daha güçlü kılmamız mümkün.

1- Kısa molalar verin.

Öncelikle beyninizin yorulmaya başladığını hissettiğinizde mola verin. Beyin de canlı bir varlık ve dinlenmeye ihtiyacı var. Bu kahve dolu bir bardağa benzer. Ağzına kadar dolu olan bardağa ne koyarsanız koyun daha fazla almayacaktır. Beyninizde dolduğunda daha fazla yükleme yapmamalısınız.

2- Değişik türde belgeseller izleyin.

Bir konu hakkında bilgi edinmeniz gerektiğine sadece okumak uzun süreli olarak bilgiyi saklamanızı sağlamayacaktır. Yapılan araştırmalar da bunu gösterir. Bu nedenle araştırma yapmanız gereken konu hakkında belgesel izlemeye ne dersiniz?

3- Farklı müzikler dinleyin.

Beyni bir rutine sokmak, beynin çalışmasını engeller. Çünkü sürekli aynı şeye alışmıştır. Bu nedenle farklı türde müziklere açık olun ve dışarı çıktığınızda yürürken farklı yollar keşfetmeye çalışın.

4- Öğrenmeye çalıştığınız farklı dildeki şarkı sözlerini ezberleyin.

Kendi dilimizdeki şarkıları bir iki kere duyduğumuzda bile ezberliyoruz farkında olmadan. Bu sefer farklı bir dilde şarkı öğrenmeyi deneyin. hem biraz zihninizi zorlayın hem de yabancı dil haznenize yeni kelimeler katın.

5- Düzenli bir seks hayatınız olsun.

Ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Seks yaptığınızda östrojen hormonu salgılarsınız ve bu da hafızanız için yararlıdır. Bu nedenle düzenli bir seks hayatı olan kadınların hafızalarının daha kuvvetli olduğu ve problem çözme işinde de oldukça başarılı olduğu keşfedildi.

6- Dün ne yediğinizi hatırlamaya çalışın.

Birçoğumuz dün ne yediğimizi düşündüğümüzde uzun süre hatırlayamayabiliriz. Oysa ki buna hatasız bir şekilde cevap verebilmeliyiz. Bu nedenle gece yatağınıza girdikten sonra dünü ve bugünü bir gözden geçirin. En azından bir gün değerlendirmesi yapın.

7- Özel günleri hatırlamaya çalışın.

Sizin ve sevdiklerinizin doğum günü, evlilik yıldönümü gibi özel anlarını hatırlamaya çalışın. Bu şekilde hafızanızın unuttuğu şeyleri hatırlatarak, gelişmesi için yardımcı olun.

8- Basit hesaplamaları zihninizden yapın.

Basit işlemleri hesap makinesi ile yapmayın. Bu zihninizin tembelleşmesine yol açacaktır. Mesela marketten alışveriş yapınca sırada beklerken, aldıklarınızın ne kadar tuttuğunu hesaplayabilirsiniz. Hem hafızanız çalışacak hem de paranızın yetip yetmediğini göreceksiniz.

9- Bilgisayarda ya da telefonda oyun oynayın.

Tabi ki saatlerce oyun oynayın demiyoruz. Strateji oyunları ya da sürekli aklınızı açık tutmanız gereken oyunlar beyninizi rutinden kurtaracaktır.

10- Geçmişi hatırlamaya çalışın.

Eski fotoğraflarınıza bakabilir ya da günlüğünüzü okuyabilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken o anları hatırlamaya, tekrar yaşamaya çalışmak. Ne kadarını hatırlarsanız o kadar iyi.

11- İlgi alanlarınız dışındaki konular hakkında da makale okuyun.

Farklı konular hakkında bir şeyler okumak hem vizyonunuzu genişletecek hem de zihninizi geliştirecektir.

12- Puzzle yapın.

Başlangıç için 500 ilerleyen zamanlarda 1000 parçalık puzzlelar boş zamanlarınızı eğlenceli hale getirmeye de yardımcı olacaktır.

13- Yeni kelimeler öğrenin.

Konuşurken de beyin sürekli aynı kelimeleri kullandığında, zekanın gelişmesine bir katkısı olmaz. Ancak yeni kelimeler öğrenip, cümle içinde kullanmak beynimizi daha fazla çalıştırır.

14- Sevdiğiniz hikayeleri sevdiklerinize anlatın.

Hafızanızı çalıştırmak için farklı bir yöntem olan hikaye anlatma sayesinde, sevdiklerinizle de daha fazla zaman geçirebilirsiniz.

15- Kişisel gelişim testleri çözün.

Eksiklerimizin farkına varmamızı sağlayacak olan testler ile kendimizi geliştirebiliriz.

16- Navigasyonu en az şekilde kullanmaya çalışın.

Yer yön duygusunu geliştirmeye çalışmak oldukça önemlidir. Bu sayede gitmeye çalıştığımız yerlerin yollarını bulmaya çalışırız ve bu da beynimizi aktif hale getirir.

17- Meditasyon yapın ya da namaz kılın.

Beyni hiçbir şey düşünmeden dinlendirmek gerek. Bu sayede gereksiz olan şeylerden de arınabiliriz. Meditasyon ve yoga ile rahatlamanızı sağlayacak hareketler yapabilirsiniz. Namaz kılaraksa günde 5 kere dünyadan uzaklaşıp sadece Allah’a yönelip ruhunuzla iletişime geçmeniz demektir.

18- Enstrüman çalmayı öğrenin.

Enstrüman çalabilen çocuklarla çalamayanlar arasında zeka farkının olabileceğini biliyor muydunuz?

19- Zengin besinlerle dolu bir kahvaltı ile güne başlayın.

Güzel bir kahvaltı, her iyi şeyin başıdır. Daha sağlıklı, daha enerjik olursunuz. Beyninizin gelişimi adına da oldukça önemlidir. Çünkü beyni geliştirmek için aktivitelerle beraber bir takım besinleri de almak gerekir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu