Yaşam

Granül Kahve Nedir, Sağlıklı Mı, Değil Mi?

Granül Kahve Nedir, Sağlıklı Mı, Değil Mi? Popüler kahve türlerinden biri de granül kahve oluyor. Kolay şekilde hazırlanan bu kahve çeşidi, çoğu insanın gün içinde tercih ettiği kahve türlerinden biridir.

Granül Kahve Nedir, Sağlıklı Mı, Değil Mi? Peki, granül kahve tam olarak ne anlama geliyor? Granül kahve nedir ve sağlıklı mıdır? Detaylar yazımızın devamında sizlerle!

Granül Kahve Ne Demektir

Bu kahve çeşidi, kahve çekirdekleri öğütüldükten sonra endüstriyel işlemlerden geçmiş ve kahve özelliğini kaybetmiş içecek türüdür. Granül kahveler genel olarak hazır kahve şeklinde bilinmekte ve anılmaktadır. Granül kahveleri ilk olarak kimyacı Satori Kato bulmuş ve Chicago’da üretmiştir. Bu buluştan sonra granül kahveler, New York’taki Pan America fuarında tanıtılmaya başlanmıştır. Bu fuardan sonra ise farklı firmaların dikkatini çekmiş ve satışa sunulmuştur. Kısa sürede bu kadar geniş kitlelere ulaşması ve çoğu kişi tarafından tercih edilip ticari boyut olarak da oldukça fazla önem kazanması, 1938’de Nescafe’nin granül kahveleri tanıtmasıyla başlamıştır.

Granül Kahve Nedir, Sağlıklı Mı, Değil Mi
Granül Kahve Nedir, Sağlıklı Mı, Değil Mi

Nescafe ilk olarak granül kahvelerin satışını yaparken alışılmışın dışında bir hale getirerek dondurup kurutma tekniğini uygulayarak satış dünyasına sunmuştur. Granül kahvenin günümüzde oldukça yaygın olmasının asıl sebebinin başında kesinlikle hazırlanışının çok kolay olması gelmektedir. Granül kahveler hava ile temas sonucu kolayca bozulabilirler. Bu yüzden de aromasını kolayca kaybedebilme gibi durumları vardır. Granül yani bir diğer adıyla instant kahveler, kahvelerin kurutulmuş hali olarak bilinmektedir. Kahveler doğal halleriyle su da çözünemezler. Granül kahveler, sprey ile kurutma ve dondurarak kurutma olarak iki farklı şekildeki kurutma aşamasından geçerler.

Granül Kahveler Sağlıklı Mı, Değil Mi

Zengin topraklarda yetişmiş gerçek kahve çekirdekleri ile oluşan kahvelerin yanında granül kahveler ne yazık ki çok da tercih edilen bir form değildir. Bu kahve türleri tatmin edici bir tada ve özelliğe sahip değildirler. Ayrıca topraklarda yetişip kahve çekirdeklerinden oluşan kahveler antioksidan bir özelliğe sahipken granül kahveler antioksidan özelliği göstermez. Gerçek kahvelerin sağlık açısından çok faydalı olduğunu, kilo vermeye yardımcı olduğunu ve birçok hastalığa karşı vücudu koruyup direnç sağladığını hepimiz biliyoruz. Ancak, maalesef aynı şeyler granül kahveler için söylenemez.

Granül kahveler sık sık tüketilirse, içerisinde bulundurduğu tatlandırıcı, renklendirici ve koruyucu gibi kimyasal maddeler vücuda zarar verebilir ve çeşitli hastalıkların oluşumuna da neden olabilmektedir. Bununla beraber içerisinde fazla miktarda kafein bulunduğundan dolayı kalp ve damar sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu kimyasal maddeler gastrit ve ülser gibi hastalıkların oluşma riskini de arttırabilmektedir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu