Gebelik

Gebelikte Neden Aşerilir? 

Gebelikte Neden Aşerilir? Aşermenin sebebi tam olarak bilinemese de, hamilelikte yaşanan hormanal değişikliklerden ve kan şeker seviyesinde yaşanan değişikliklerden kaynaklandığı bilinmektedir. Hamilelik döneminde, tatlı, ekşi, baharatlı, tuzlu gibi farklı farklı yiyecekler arzulanmaktadır.

Gebelikte Neden Aşerilir? Gebelik, anne adayı olacak bireyin hamilelik döneminin başlangıcıdır. Her ne kadar başlangıç olursa olsun, anne adayı bu dönem içerisinde aşerme isteği duyabilir. Aşerebilirliği bulunan annenin bu dönemde aşermesi hiçbir şekilde garipsenmemelidir.

Gebelikte Neden Aşerilir
Gebelikte Neden Aşerilir

Gebelikte Neden Aşerilir

Bir gıda isteği duyan, ani olarak bu isteği oluşan ve aşırı derecede bu gıda isteği içinde bulunan anne adayının bu isteğinin oluşmasının başlıca nedenlerinden birisi ise vücutta ki değişimdir. Hem vitamin hem de mineral olarak ihtiyacın artması nedeniyle hormonsal olarak değişime giden anne adayı, doğal olarak besin ihtiyacı duyar. Anne adayının gebelikte aşerme durumu, ortalama 18. Haftaya kadar devam eder. Sonrasında ise azalma ya da hiç aşermeme durumu oluşur. Bu, vücudun artık istenilen şekilde hem vitamin hem de mineral olarak hormonların alışmasını sağlamasıyla eşit değerdedir. Ancak bazı anne adaylarında ise hamilelik bitene kadar aşerme olasılığı da bulunur.

Mevsim dışında meyveler aşerilebilir

Günümüzde izlediğimiz televizyon dizilerinde olduğu gibi mevsim dışında kalan meyveler, sebzelerin aşerme olasılığı var mıdır? Sorusuna cevabımız “evet” olacaktır. Her anne adayı, mevsim dışında da çeşitli meyvelerden ya da sebzelerden birisini aşerebilir. Bunun yanı sıra birçok tatlı ya da ekşi tüketilebilir olan besinlerden de aşermesi mümkündür. Bazı anne adaylarının gebelikte aşerme durumlarında kireç, kum, sabun ya da kibrit tarzında ki maddeleri de aşerdiğini söyleyebiliriz. Bu gibi durumlar pika sendromu olduğu gibi direkt olarak tıbbi yardım alınması gerekir, doktora götürülerek belirti hakkında bilgi alınması gerekmektedir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu