Gebelik

Gebelikte Depresyon Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Gebelikte Depresyon Nedir, Belirtileri Nelerdir? Gebe bir anne adayının ciddi anlamda psikolojik sorunlar yaşadığını söylemek pek doğru olmamaktadır.  Birçok anne adayı gebelik döneminde hassaslaşmaktadır. Hayatının en duygusal anlarını bu dönem sürecinde yaşamaktadır. Bu süreçte bazı anne adayları depresyona girer. Peki gebelikte depresyon belirtileri nelerdir? Müdahale edilmediği takdirde anneye veya bebeğe bir zararı olur mu? İşte merak edilen tüm soruların cevabı yazımızda..

Gebelikte Depresyon Nedir, Belirtileri Nelerdir? Gebe anne adayları bazıları oldukça mutlu olmak ile beraber, bir kısmı da korku dolu olmaktadır. Huzurlu bir hamilelik geçirmek için, gebelik döneminde kendini iyi hissetmesini sağlamaya çalışan anne adayları ve planlar yapmak ile uğraşan anne adayları, hamilelik sürecinde mutlu ve huzurlu bir hamilelik geçirmektedir. Fakat yeterli sevgiyi ve ilgiyi görmeyen anne adayları da karnındaki bebeği doğurmak istememektedir.

Gebelikte Depresyon

Gebelik sürecinde kadınlar mutsuz ve huzursuz bir yapıda olmaktadırlar. Her iki tarafta da gebeliğin sonlarında bir takım sorunlar yaşanmaktadır. Özellikle de gebelik sürecinde ciddi boyutlarda bir psikolojik sorunlar yaşanmasa da eğer yaşanması halinde uzman bir hekimden muhakkak yardım alınmasında fayda vardır.

Gebelikte Depresyon Nedir, Belirtileri Nelerdir
Gebelikte Depresyon Nedir, Belirtileri Nelerdir

Gebelik döneminde anne adaylarının depresyona girmelerindeki çoğu neden; eşi olmayan ve planlanmamış bir evlilik yaşamış olup üzerine gebe kalması halinde, yeterli maddi imkânı bulunmayan, gebelik için uygun yaşta olmayan ve daha öncede ya da gebelik esnasında ciddi sağlık sorunları yaşayan anne adaylarından oluşmaktadır. Bu gibi sorunlar karşısında anne adayları psikolojik sorunlar yaşamaktadırlar. Bu sorunlar karşısında gereken önlemin alınmaması halinde hem anne hem de bebeğin sağlığında ciddi sorunlar meydana gelebilir.

Gebe Kadınlarda En Çok Görülen Depresyon Belirtileri

  • Depresif duygu durumu
  • Yeme bozuklukları
  • Uyku bozuklukları
  • Suçluluk duyguları
  • Bebeğin veya gebenin sağlığı hakkında aşırı endişeli olması
  • Çarpıntıyla gelen panik ataklar ve nefes darlığı

Depresyona müdahale edilmez ise;

  • Hamilelikten zevk alınamaz ve bebekle ilk bağ kurulamaz
  • Gebenin günlük faaliyetleri engellenir ve gebe kedine bakımını ve tıbbi bakımını aksatır duruma gelir.
  • Depresyon ile başa çıkabilmek için bazı kadınlar alkol ya da maddeye başlarlar; bu fetüse çok ciddi bir zarar verebilmektedir.
  • İleri derecede depresyon gebenin kendine zarar vermesine hatta intihara bile yol açabilmektedir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu