Gebelik

Gebelik Döneminde En Sık Yaşanan Olumsuzluklar

Gebelik Döneminde En Sık Yaşanan Olumsuzluklar Nelerdir? Gebeliğin başladığı ilk haftadan itibaren anne adayının vücudunda bir çok olumsuzluk meydana gelir. Bunların çok nadir farklı sebepleri olabilir, ancak büyük bir kısmı gebelik kökenlidir.

Gebelik Döneminde En Sık Yaşanan Olumsuzluklar Nelerdir? Hamilelik süreci başladığı andan itibaren anne adayında hem fiziksel hem psikolojik olarak bazı değişiklikler yaşanıyor. Bizde bu yazımızda bu süreçte en sık yaşanan olumsuzlukları ele aldık.

1.Kabızlık

Hamileliğin ilk haftalarından doğuma kadar çoğu anne adayının ilk şikayetidir kabızlık bunun temel nedeni gebe kaldıktan sonra hormonların seviyesindeki yükselme nedeniyle düz kaslar gevşer ve bağırsaklarda bu şekilde tembelleşir. Doktora danışmadan doğal bitki çayı bile içmek bebeğinize zarar verebileceği için çözümü mutlaka hastanede aranmalıdır.

2.Halsizlik

Gebelik hormonlarının düz kasları gevşetmesi nedeniyle anne adayında sürekli uyuma isteği, halsizlik, dinlenme isteği gözlemlenir. Bu halsizlik ve uyku hali bebeğin gelişimi sırasında ilerleme kaydederken bir anda yok olur. Bu uyku ve halsizlik halinde kahve içmek ve diğer uyarıcı maddeler kullanmak tehlikeli olabilir. Beklenmeyen bir gebelik olsa bile bunlara dikkat edilmelidir.

Gebelik Döneminde En Sık Yaşanan Olumsuzluklar
Gebelik Döneminde En Sık Yaşanan Olumsuzluklar

3.Vajinal Akıntı

Tıp bunun temel nedeninin hamilelikle nasıl bağlantısı olduğu hakkında detaylı bilgi vermese de bütün anne adaylarının yaşamış olduğu belirtilerdendir. İlk haftalardan da başlayabilir hamileliğin sonlarına doğru da görülebilir. Beyaz renkli veya çiğ yumurta akına benzeyen hafif kokulu bir akıntıdır. Genişleyen vajinanın salgıladığı bir bakteri engelleyici etkisi olduğu sanılmaktadır. Açık renkli olmayan veya kötü kokulu akıntılar tehlikeli olarak görülmektedir böyle bir durumda hemen test yaptırarak sebebi öğrenilmelidir. Ciddi bir hastalığın belirtisi olarak baş gösterebilir.

4.Aşırı İdrara Çıkma İsteği

Her gebelikte bu bulgu pek yaşanmasa da pek çok gebe bayanın şikayetidir. Rahimin idrar torbasına yaptığı baskı göz önünde tutulur be sık idrara çıkma nedeni olarak gösterilebilir. Ayrıca gebelik hormonlarının düz kasları gevşettiği hatırlanırsa bu da idrar yollarının gevşemesine ve idrarı tutmada zorluk yaşamaya neden olabilir.

5.Karın altı Sancısı

Kadınların gebe kaldıktan sonraki ilk haftalarında yani düzendeki adet döngülerine denk gelen günlerde yaşadığı sancıdır alt karın ağrısı. Her gebe bayanda görülmez nadir bile olsa gebeliğin ilk belirtisidir denilebilir. Bu sancı çoğu yaşayan bayan tarafından adet sancısı ile karıştırılmaktadır ve ağrı kesici ilaç alımına yönetilmektedir. Bu alınan ilaçlar henüz 1 haftalık gebelik sürecinde bebekte olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir.

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu