Teknoloji

Fizik Bilimi Kanunlarının Yeniden Yazılma İhtimali

Fizik Bilimi Kanunlarının Yeniden Yazılma İhtimali! Fizik bilimi kanunları içerisinde yer alan W bozonu konusunda, son zamanlarda ortaya konan bir araştırma, kütlesinin yanlış hesap edildiği ortaya çıkarmaktadır. Onlarca sene parçacığın fiziğinin standart modeli zamana karşı direnme göstermektedir. Son zamanlarda w bozonu ismi verilen parçacığa dair yeni bir kütle ölçümü ortaya çıkarılmaktadır.

Fizik Bilimi Kanunlarının Yeniden Yazılma İhtimali! Geçmişte ölçülen teorisinde önemli bir çatlak olduğunu ortaya koyan bu yeni kütle ölçümü, fizik biliminin kanunlarının yeniden yazılabileceği intibaını uyandırmaktadır.

On sene süren titiz ölçümler neticesinde bilim insanları, W bozonu ismi verilen temel yapıda bir parçacığa dair araştırmada, teoride yer alan ölçümlere göre çok daha büyük bir kütleye sahip olduğunu tespit etmektedir. Bu da evrenin nasıl bir çalışma anlayışına sahip olduğunun temellerini sarstığı yönünde ifadeye sebep teşkil etmektedir. Bilim insanları tarafından bu temeller, evrenin en temel yapı taşlarını oluşturmaktadır. Ayrıca onların hangi kuvvetler tarafından yönetildiğinin tanımlanmasına da yardımcı olmaktadır. Bu da en iyi teori olarak standart parçacık fiziğinin modellenmesinde yer almaktadır.

Fizik Bilimi Kanunlarının Yeniden Yazılma İhtimali
Fizik Bilimi Kanunlarının Yeniden Yazılma İhtimali

Son Model İlk Kurallarla Çelişki İçerisinde

W bozonu, doğa içerisinde yer almakta ve dört temel kuvvetten biri olarak gösterilmektedir. Bundan dolayı standart model ayağı olarak zayıf kuvvet şeklinde isimlendirilen elektrik yüklü temel bir parçacığa bu isim verilmektedir. Yayımlanan araştırma neticesinde w bozonu, şimdiye değin en hassas ölçümü gerçekleştirilmekte ve sonuçta standart modelin kuralları ile doğrudan çelişki göstermektedir. On seneyi bulan çalışmalara dayanılarak ortaya konulan araştırma, Duke Üniversitesi içerisinde çalışan fizikçi bilim insanları tarafından ortaya konulmaktadır. Dört yüzden fazla bilim insanının takriben dört yüz elli trilyon çarpışma neticesinde ortaya çıkan veri kümesini kayıt altına alması ile araştırma şekillenmektedir.

Araştırma esnasında parçacıkların incelenmesi maksadı ile akıl almaz hızlarda bir araya getirilmesi sonrasında elde edilen çarpışmalar, Amerika Birleşik Devletleri’nin İllinois eyaleti içerisindeki Tevatron çarpıştırıcı cihazı tarafından gerçekleştirilmektedir. Tevatron çarpıştırıcısı olarak bilinen cihaz yardımı ile birkaç sene sonra ortaya çıkan Higgs bozonu gözlemlenmektedir. On sene boyunca çalışan cihaz, standart modelin sorunsuz olmadığını ortaya koymaktadır. Standart model üstünde son zamanlarda çatlakların ortaya çıktığı da vurgulanmaktadır. Yeni özellik gösteren W bozonunun kütlesinin oldukça hassas bir yapı ile ölçülendirildiğinin de altı özellikle çizilmektedir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu