Yaşam

Evcilik Değil Evlilik! Evlenmek İçin Doğru Eş Nasıl Seçilir?

Evlenmek, özellikle kadınlar için çok özel bir durumdur. Aslında dünya üzerinde evlilik “kutsal” bir hareket olarak bilinir, çünkü birbirinize saygı ve sevgi gösterebileceğiniz bir kadın veya erkek ile hayatınızı birleştiriyorsunuz. Beraber yaşamaya başlayacaksınız ve bunun yanı sıra, eğer imkânınız olursa veya sağlığınız el verir ise yahut başka bir engeliniz yoksa dünyaya bir veya birkaç birey, yani çocuk getireceksiniz. Bunlar ancak kutsal bir bağdan oluşabilecek şeyledir. Bir tane örnek verecek olursak, Türkiye’de iki türlü evlilikler vardır;

1) görücü ulusu ve burada olan, birbirini hiç tanımayan bir erkek ve bir kadının başkaları ve genelde aile büyükleri oluyor, tarafından tanıştırılıp evlendirilmesi veya

2) tanıştığınız, hoşlandığınız ve hayatınızı birleştirmek istediğiniz biriyle dünya evine girersiniz.

Evlenmek Nedir?

Evlenmek veya evlilik diyoruz ve kelimeye direkt olarak baktığımızda, evlenmek, yani bir eve sahip olmak gibi geliyor, fakat evlenmenin anlamı bu değildir tabii ki. Evlenmek, bir yuva sahibi olmaktır. Bir yuvada bir karı koca ve bir ya da birkaç tane çocuk olur. Evlenmek aslında öyle bir karar ki, bazen anında verebiliyorsunuz, bazen ise yıllarca karar veremeyebiliyor veya kararı verip nikâh masasında bile kararınızdan vazgeçebiliyorsunuz. Evlilik gerçekten çok enteresan bir durumdur. İnsanlar evlenmeden önce, karısının veya kocasının nasıl biri olduğunu tanımaya çalışır, fakat düşünün ki 30 yıl veya daha uzun yıllar evli olanlar bile artık birbirini tanıdıkça ya evlilikleri uzun sürüyor ya da en kötüsü boşanabiliyorlar.

Günümüzde öyle kötü bir alışkanlık haline gelmiş ki, sanki çocukken oynadığımız evciliğe biraz resmiyet konuluyor veya evlilik tamamen çocuk oyuncağı haline getiriliyor. Bir gün birbirini seven bir erkek ve kadın tanışıyor, birbirlerini seviyorlar ve hayatlarını birleştirmeye karar veriyorlar, nikâh masasına oturuyorlar, imzalar atılıyor, gelin damadın ayağına basıyor, evlilik cüzdanını eline alıyor, eve gidiyorlar, ilk gün güzel, ikinci gün yine sorun yok, fakat bir bakıyorsunuz ki birinci haftanın sonunda boşanmaya karar veriyorlar. Çocuk oyuncağı ya evlilik. Evlilik böyle bir şey değildir. Evlenmek kelimesinin anlamı, evlenip bir hafta sonra bir sıkıntı yaşadığınız için boşanmak değildir. Evlenmek bu yüzden kutsal değildir. Evlenmenin neden kutsal olduğuna bakalım.

Evlilik Kutsal Bir Müessesedir

Evliliği çocuk oyuncağına çevirmiş insanlara ne denir, hiç bilemiyorum, çünkü belli ki evliliği bambaşka bir şey olarak algılamışlar. “Evlenmek kutsal bir müessesedir” denilir, çünkü evlenirken karınız veya kocanız olacak kişiye, nikah masasında bir söz verirsiniz. Bu sözün ne olduğunu mutlaka herkes veya evliliğin ne olduğunu bilen herkes biliyorlar, “İyi günde, kötü günde…” diye başlar, “…hastalıkta ve sağlıkta,” diye devam eder. Peki, sizce neden böyle bir söz verilir? Cevabını verelim, çünkü evleneceğiniz kişi ile sadece gülüp eğlenmek, sadece mutlu olduğunuz anda beraber olmak için evlenmiyorsunuz. İzdivaç programlarına bakın, yok yatı var mı, yok katı var mı, yok kaç arabası var, yok kaç evi var, nasıl bir işte çalışıyor? Bu mudur evlilik? Bu yüzden mi evliliğe kutsal deniliyor?

Evlendiğinizde, karınıza veya kocanıza her ne olursa olsun saygı ve sevgi göstermek için, saygı ve sevgi çerçevesinde beraber yaşamak ve hayatı paylaşmak için evleniyorsunuz. Bu yüzden iyi günde ve kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta denilir. İyi günde beraber olup kötü günde veya bir konu için tartıştığınızda birbirinize girerseniz ya da birbirinizi terk ederseniz, sağlıklı olduğunuz günlerde beraber olup biriniz hastalandığında, “Ben sana bakamam” derseniz, evlenmenin ne mantığı var? Evlilik gerçekten çok özeldir. İyi günde beraber mutlu olup kötü günlerde birbirinize destek olmanız gerektiği bir durumdur. Sağlıklı günlerinizde beraber eğlenip gülebileceğiniz, biriniz hastalandığında iyileşene kadar yanında durmanızı gerektiren bir durumdur. Tabii bu evliliğin normalde olması gereken hali.

Bu günlerde veya bu yeni dönemde öyle oluyor mu diye soracak olursanız, maalesef olmuyor veya herkeste olmuyor. Çevremizde birçok 40 yılı aşkın süredir evli kalmış çiftler var ve onları saygı ile kutlamak lazım, çünkü onları dinlediğinizde, evliliğin gerçekten ne olduğunu anlayabiliyorsunuz. Şu yeni dönemde evlenen çiftlerin evliliği, maalesef gerçekten evlilik değil, aksine ne olduğunu da anlayamıyorsunuz aslında. Doğru veya yanlış kararı vermekten ziyade, neden evlenene kadar her şey güzel ama evlendikten sonra birçok şey bozuluyor? Bunun cevabını hala ki çoğumuz veremiyoruz, fakat uzmanlara göre, eskiden evliliklerin bitme sebebi genelde aldatılmak oluyordu, fakat artık günümüzde evliliklerin bitme sebebi, çok kötü, fakat maddiyat oluyor.

Evleneceğiniz Kişi Nasıl Biri Olmalı?

Şimdi, bırakalım insanların burçlarını astrolojiyi ve gerçekten evleneceğiniz kişinin nasıl biri olması gerektiğine bakalım. İstediğiniz zaman burçlara bakıp evlenmek istediğiniz kişi ile uyumlu musunuz okuyabilirsiniz, fakat burada biraz gerçekçi olmaya çalışalım. Mutlaka bütün kadınlar, hayatının beyaz atlı prensiyle evlenmek ister ve erkekler ise hayatlarının prensesiyle evlenmek ister, fakat bu her zaman ve herkes için mümkün mü, tartışılır. Sonuçta çevremizde elbette çok güzel veya yakışıklı, hatta manken gibi kadınlar ve erkekler var, fakat sizce güzel veya yakışıklı olduklarından dolayı onlarla evlenebilir misiniz? Muhtemelen hayır, en azından ben hayır diyorum. Sadece dış güzelliği ile evleneceğimiz kişiyi seçecek olacaksak, oldu olacak Brad Pitt’ler ve Angelina Jolie’ler bulalım ya da Celine Dion ve Ricky Martin falan.

Hayallere hiç dağılmayalım, çünkü öyle bir dünya yok. Öyle insanlar var, fakat ille sizin karşınıza çıkacak diye bir kaydı yok. Evlenmek, yani yuva kurmak istediğiniz kişi ile bir kere sonuna kadar anlaşabilmeniz lazım. Yani, nikâh masasında imzaları attıktan sonra, iş mezara kadar gitmesi gerekir. Mümkün mü değil mi, bu tamamen tartışılır ve bireysel durumlardır, fakat normalde öyle. Evleneceğiniz kişi ile evinizde saygı ve sevgi çerçevesinde yaşayabilmeniz gerekir. Kadınlar erkeklerin işine karışmasın veya kadın hamuruyla erkek işine bulaşma gibi sözler uçuşmaya başlarsa, geçmiş olsun veya kadın evde kocasından mutfakta yardım isteyebilir ama kocası, erkekler mutfağa girmez denemeye başlarsa, vay halinize. Hey…o zaman neden birçok ünlü aşçı erkek? Birde bunu düşünün.

Bir defa evleneceğiniz kişinin sizin için sadece bir kadın veya erkek değil; arkadaşınız, dostunuz, sırdaşınız, aileniz, veliniz, sevgiliniz, hayat yoldaşınız, her şeyiniz olabilmeli. Karı koca olmak böyle bir şeydir. Karı koca olmak sadece evin içinde bir erkeğin karısı ve bir kadının kocası olmak demek değildir. Karı koca iseniz her şeyinizi paylaşabilmeniz gerekir. Birbirinize destek verebilmeniz ve yardımcı olabilmeniz gerekir. Evlilik dediğiniz böyle bir şeydir. Evlenmek değildir ki, eğer bir kadınsanız ömür boyu kocanıza hizmet vereceksiniz veya bir erkekseniz, karınıza her gün evi toparlaması için para bırakmanız lazım. Evleneceğiniz erkek bir defa, tabiri caizse tutup ta “Anadolu erkeği” denilen erkek karakterine girmeyecek.

Kadınlar ise, pısırık olmayacak, erkek ne derse doğru moduna girmeyecek. Evlenmek veya karı koca olmak öyle bir şey değildir. Nikâh masasında gelinin damadın ayağına basması falan, bunların hepsi sadece hayali düşünceler. Neymiş, nikâhta gelin damadın ayağına basınca, evde gelinin sözü geçerli oluyormuş. Öyleyse zaten evlenmeye gerek yok ki. Evlenmek sonuçta evin içinde hem kadının hem de erkeğin, mantıklı olduğu sürece sözünün geçtiği bir durumdur. Bazı insanlar evliliği nasıl algılıyor, onları anlamak zor, fakat evlilik gerçekten kutsal bir harekettir. Hele ki bir kadın, hayatında gerçekten kalben sevdiği birinden evlenme teklifi alırsa, havalara uçar, dünyalar onun olur. Bir söz vardır ya, “Seninle evlenip bir ömür beraber yaşayabilmek için canımı veririm” gibi.

Mantığa bakın, evleneceksiniz ve evlenmek istediğiniz için canınızı vereceksiniz, böyle bir saçmalık yok. Sadece mecaz anlamda olsa bile yok. Evlenmek öyle bir hayati bir karar ki, bu kararı alırken elbette en son karar sizin, fakat mutlaka ailenize veya güvendiğiniz büyüklerinize danışmanız gerekir. Bu gerçekten önemlidir, çünkü hayatınızı birleştireceğiniz birini bulmaya çalışıyorsunuz veya bulmuşsanız, o kişinin doğru olup olmadığı konusunda karar vermeye çalışıyorsunuz. Evlenmekten ziyade, doğru kişi olup olmadığı kararı vermek gerçekten çok zordur. Hatta sadece bu kararı verebilmek için, karşı tarafı aylarca veya daha kötüsü yıllarca bekletebilirsiniz. Bazen gerçekten hayatınıza bir tane şans gelir ve o şansı çok iyi değerlendirmeniz gerekir, fakat o şansın gelip gelmediğini nereden bileceksiniz.

İşte bu yüzden çok dikkatli kararlar vermeniz gerekiyor. Siz bir kadınsanız ve kendinize bir Tom Cruise arıyorsanız, mümkün değil evlenemezsiniz, çünkü bu demektir ki siz iç özellikleriyle değil, dış görüşüş ile birini arıyorsunuz ki bu erkekler için de geçerli. Erkeklerde kendilerine bir manken arıyorsa, o zaman gidecek podyuma ve oradan bir tane kadın seçecek ama şunu unutmaması gerekir ki, seçtiği kadının dış güzelliği çok uzun sürmeyecek. Sürse bile ancak bir 30 sene kadar daha sürebilir. Evleneceğiniz kişiyi seçerken, düşünülmesi gereken bazı ince noktalar var. Örneğin siz o kişiyle ömrünüzün sonuna kadar beraber olabilir misiniz? Evlenmek istediğiniz kişi aileniz ile geçinebilir mi veya siz onun ailesi ile geçinebilir misiniz?

Bazen öyle durumlar oluyor ki emin olun, belki evlenmek istediğiniz kişi ile geçinebilirsiniz, fakat aile ile geçinmek o kadar zor oluyor ki, bazen ailelerden dolayı evlenmekten vazgeçenler oluyor. Evlilik ve evleneceğiniz kişinin nasıl olması gerektiğini seçmek, karar vermek bu yüzden zordur. Evliliğin çocuk oyuncağı olmadığını unutmamamız gerekiyor. Evlilik gerçekten çok önemli bir konudur ve hayatınızda hiç olmadığınız kadar titiz bir şekilde hareket etmeniz gerekiyor. Evlenmek istediğiniz kişiye yakın olduğunuz için, bazı özelliklerini veya karakter ve huylarını göremeyebilirsiniz, fakat onu tanıştırdığınız diğer kişiler görebilir ve sizi uyarabilir veya ne kadar doğru bir seçim yaptığınızı söyleyebilir. Uyardığı zaman, eğer sevgi ve aşk boyutunuz farklıysa, uyarıyı dinlemek bile istemeyebilirsiniz.

Evlenilecek Kadın Nasıl Olmalı?

Bir erkeğin evleneceği kadını seçmesi gerektiğini düşünelim. Kolay bir iş değil ve verilecek kararlar kolay değil. Bir erkek kadının;

1) güzel görünmesini mutlaka ister veya bakımlı olmasını ki bu çok doğal bir istektir, sonuçta kadın veya erkek fark etmeksizin, herkesin bakımlı olması gerekir.

2) Kadınlığını bilen bir kadın olmasını ister, dolayısıyla evinin kadını olmayı bilen bir kadın olması gerekir.

3) Eğer hayat izin verirse, çocuğunun annesi olabilecek bir kadın olmasını ister.

4) Kendi ayakları üzerinde durabilen bir kadın olmasını ister. Bu maddi veya manevi konular hiç fark etmeksizin, kadının güçlü olmasını ister.

5) Bir yere kadar kocasına hizmet verebilen bir kadın olmasını ister.

6) Ailesi ile geçinebilen bir kadın olsun ister.

7) Yalanı dolayı olmayan, dürüst ve güvenilir bir kadın olsun ister.

Elbette her şeyi sadece bir erkekten bekleyemezsiniz ve erkeğin bütün istekleri çok doğaldır. Bunların ötesinde istekleri varsa, erkeğin nasıl bir kadın istediği veya niçin onunla evlenmek istediği ile ilgili sorgulayabilirsiniz. Bazı erkekler gerçekten çok sağlam ailelerden çıkmış erkeklerdir ve onlar genelde aileleri ile geçinebilen kadın ister. Böyle bir kadın bulmak kolay değil, fakat her zaman olduğu gibi imkânsız da değil, sadece acele etmeden ve zamana bırakarak doğru kadını seçmek gerekiyor. Evlenilecek kişiyi seçmek sadece kadınların üzerinde olan bir yük değildir, erkeklerde de aynı yük vardır. Erkekler için de evlenmek istedikleri kadını seçmek kolay olmayabiliyor. Anında karşısına dünyanın en iyi kalpli veya düşünceli kadın çıkmayabilir. Bunların hepsi şans.

Evlenilecek Erkek Nasıl Olmalı?

Kadınlardan bahsettik, elbette erkeklerden de bahsetmek gerekir. Bir kadın evleneceği erkeği seçerken, nasıl bir erkek olmasını ister?

1) Elbette bakımlı. Her ne kadar bir erkek olsa bile, bakımlı erkek olmak her zaman bir adım önde tutar.

2) Kadına sadece kadın gözüyle değil, ona insan gibi bir birey olarak bakan bir erkek ister. Kaldı ki bu konu günümüzde çok önemlidir.

3) Kadını koruyabilen ve sahiplenen bir erkek ister.

4) Bir yere kadar kıskanç olmasını ister, fakat abartmasını istemez.

5) Kadını kısıtlamayacak erkek olmasını ister.

6) Çocuğunun babası olabilecek bir erkek olmasını ister.

7) Kendi ayakları üzerinde durabilen bir erkek olmasını ister.

8) Ailesi ile geçinebilecek bir erkek olmasını ister.

9) Yalanı dolanı olmayan, güvenilir bir erkek olsun ister.

Doğrusunu söylemek gerekirse, belki de kadınların erkeklerden daha fazla kriteri vardır, fakat bunları hepsi çok önemli konulardır. Hatta bu konular bazen evliliği ciddi anlamda yıllarca ayakta tutabiliyor. Şunu unutmayalım, evliliği ayakta tutan veya kurtaran çocuk değildir. Bunu asla unutmayalım. Çocuk evliliğin aracı değil, bir bireydir. Bir kadın için evleneceği erkeği seçmek gerçekten çok zor olabiliyor, çünkü erkekler aslında bakarsanız hormonal olarak ta farklı bireylerdir. Geleneksel bir ev erkeği olabilecek erkeği bulmak, günümüzde biraz daha zordur. Bulabilirsiniz, fakat iyi araştırmanız ve seçmeniz gerek. Karşınıza ilk çıkan ve size iltifat eden erkekle anında evlenme kararı almamanız gerekir. Bunu yaparsanız, muhtemelen üzülecek kişi erkek değil, siz olursunuz.

Evlenme kararı almak ve evleneceğiniz kadını veya erkeği seçmek kolay bir iş değildir. Sonuçta evleneceğiniz kişi ile ailenizi bırakıp ömür boyu beraber yaşayacaksınız. Her şeyinizi paylaşıp hatta belki bir çocuk sahibi olacaksınız. Bunların hepsi çok önemli konulardır. Bunları gerçekleştirmek için doğru kararlar vermek gerekir. Bunları gerçekleştirebilmek adına evlenmek değil, bunları doğru kişi ile gerçekleştirebilmek adına evlenmek gerekir. Vereceğiniz karar imkânsız değildir, fakat anında verebileceğiniz veya anında vermemeniz gereken kararlardır. Unutmayın ki evlilik, çocukluğunuzda yaptığınız evlilikler değildir. Evlenirken şahitler ve nikâh memuru huzurunda karı koca olarak birbirinize önemli sözler verirsiniz. Evlenmek güzel bir durum ve kutsal bir müessese, bu doğru, fakat evlenmek için acele karar vermeyin.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu