Yaşam

Evde Yanık Tedavisi Nasıl Olur?

Yanık hakkında genel bilgileri Yanık Nedir Çeşitleri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? yazımızda ayrıntılı olarak inceledik. Bu yazımızda ise evde yanık tedavisi nasıl olur, yanığa iyi gelen ve iyileştirmeyi geciktiren besinleri araştırdık.

Evde Yanık Tedavisi Nasıl Olur?

Yanan Bölgeyi Soğutun

Parmağınızda, elinizde veya vücudunuzun herhangi bir yerinde, yapmanız gereken ilk şey etkilenen bölgeyi sakinleştirmektir. Yanmış cildi serin akan suyun altına koyun veya yaklaşık beş dakika serin ve ıslak bir kompres uygulayın. Akan su, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. İyi bir fikir gibi gözükse de, soğuk su veya buz kullanmayın.

E Vitamini

Vücutta her hangi bir yerin yanması, oksidatif strese neden olur ve özellikle gerçekten ciddi bir yanıksa E vitaminini tüketebilir. Çalışma sonuçları, E vitaminin en popüler kullanımlarından biri, yanıkların, yaraların tedavisine iyi gelmesidir.

E vitamini yönünden zengin yiyecekleri tüketebilir, ek takviye alabilir (genellikle günlük 400 IU) veya topikal E vitamini kullanabilirsiniz.

L-glutamin

L-glutamin , doku iyileşmesi için ve yanıklarla ilgili enfeksiyonları önlemek için gereken bir amino asittir. 2014 yılında yayınlanan “Beslenme ve Kronik Yaralar” başlıklı bilimsel bir makaleye göre, “Glutamin takviyesinin bağırsak fonksiyonlarını iyileştirdiğine, septik komplikasyonları azalttığına ve insülin duyarlılığını artırdığına dair kanıtlar var.

Aloe Vera

Jilet yanığının evde nasıl tedavi edileceği, evde yanık tedavisi ile aynı değildir, ancak aloe vera jeli kesinlikle bu iki cilt sorununun ortak bir yanıdır. Aloe vera, sakinleştirici ve serinletici özelliklerine sahip, yanıklarda uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Aslında, 1959 yılında birçok on yıl önce, ABD Gıda ve İlaç İdaresi, aloe vera merheminin ciltteki yanıkların iyileşmesi için reçetesiz satılan bir ilaç olarak kullanılmasını onayladı.

Antioksidan Takviyeler

Yanıklar, vücutta serbest radikallerin salınımına yol açan inflamatuar bir tepkiye neden olabilir. C vitamini, E vitamini, selenyum ve flavonoidler ve diğer antioksidanlar gibi antioksidanlar, yanıkların neden olduğu serbest radikallerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Yanıkları Hızlı Tedavi Eden Besinler

Yanığın hızla nasıl iyileşeceğini merak ediyorsanız, beslenmenize odaklanmayı unutmayın! Aşağıdakiler, iyileşmeyi teşvik etmek için tüketmek isteyeceğiniz en önemli şeylerden bazılarıdır.

Su: Kayıp sıvıların takviyesi için hindistancevizi suyu gibi bol miktarda su veya elektrolit içecekler tüketin.

Turunçgiller: Kollajen üretimini ve cilt iyileşmesini destekleyen, C vitamini yüksek meyve ve sebzeleri içerir.

Balık: İnflamasyonu azaltmak ve doku tamirine yardımcı olmak için omega-3 yağ kaynaklarını içerir.

Çinko: Çinko, yara iyileşme sürecinin her aşamasını düzenlemede önemli bir rol oynar. Çinko bakımından zengin gıdaların alımını arttırmak için, otla beslenen dana eti, kabak çekirdeği ve ıspanak beslenmeye eklenebilir.

Temiz, yağsız protein: Dokuyu yeniden oluşturmak için protein gereklidir. Günlük olarak yüksek proteinli gıdaları tüketin.

En az yüzde 99 saf olan bir aloe vera jeli arayın. İyileşmeyi sağlamak için jeli günde iki kez uygulayabilirsiniz.

Yanıklara İyi Gelen Uçucu Yağlar

Lavanta yağı bir yanık için en iyi ev ilaçlarından biridir. 2016’da yayınlanan bir araştırma çalışması, lavanta merheminin “yaralanmayla ilişkili doku tamir süreçlerinde tedavi edici bir ajan olarak gelecekteki uygulama için umut verici bir aday olmasını sağlayarak” etkili yara iyileşmesini nasıl desteklediğini göstermektedir. Tek kör, randomize, klinik bir çalışma 2016’da yayınlanan, lavanta esansiyel yağı kullanarak yapılan aromaterapi masajının ve yağın solunmasının yanık mağdurlarında ağrı ve endişe düzeyini nasıl azaltabildiğini göstermektedir.

Yanma rahatlaması ve kesik, sıyrık veya yaraların iyileşmesi için üç ila beş damla lavanta yağını 1 çay kaşığı hindistancevizi yağıyla karıştırın ve karışımı ilgili alana uygulayın. Parmaklarınızı veya temiz bir pamuk top kullanabilirsiniz.

Lavanta esansiyel yağı yanıkları iyileştirmeye yardımcı olabilirken, buhur yağı, yara izini azaltmaya yardımcı olabilir ve çay ağacı yağı enfeksiyon riskini azaltabilir. Hızlı yanıkları iyileştirmek için lavanta, bal ve zeytinyağı ile bu ev yapımı yanık merhemini deneyin. Ek terapötik faydalar için tarifte birkaç damla buhur ve çay ağacı yağı da kullanabilirsiniz.

Yanık Cildin İyileştirmesini Geciktiren Yiyecekler

Anti-enflamatuar yiyecekleri tüketmek önemli olmakla birlikte, enflamatuar yiyeceklerden uzak durmak da aynı derecede önemlidir. Bunlar şunları içerir:

Şeker: Şeker vücutta iltihaplanmayı teşvik eder ve iyileşmeye karşı koyar.

Trans ve hidrojenlenmiş yağlar: İşlenmiş gıdalar, iltihaplanmayı teşvik eden ve vücudunuzun iyileşme yeteneğini azaltan hidrojenlenmiş yağlar içerir.

İşlenmiş gıdalar: İşlenmiş gıdalar kimyasalları, boyaları ve iyileşmeyi yavaşlatabilecek diğer şüpheli katkı maddelerini içerebilir.

Konvansiyonel Yanık Tedavisi Nedir ve Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

Sahip olduğunuz yanığın türüne bağlı olarak, geleneksel yanık tedavisi değişecektir. Daha ciddi derecede cilt hasarı içeren büyük yanıklar acil bakımı gerektirir ve mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ciddi veya büyük bir yanık için, ev ilaçlarına başvurmak yerine hemen tıbbi yardım alın. Tıbbi yardım beklerken, mümkünse takıları ve yanık bölgedeki sıkı kıyafetleri çıkarın. İdeal olarak, yakılan alan kabarmadan önce temizleme işlemi hızlı ve yumuşak olmalıdır.

Herhangi bir yanma için herhangi bir yeni veya açıklanamayan semptomlar, enfeksiyon belirtileri (kızarıklık ve şişkinlik, sızma veya daha fazla ağrı seviyesi dahil), iki hafta içinde iyileşmeyen bir yanma veya kabarcık görmeye başlarsanız doktorunuza danışın.

Bir yanma kabarcığının nasıl tedavi edileceğine gelince, oluşan kabarcıkları patlamamanız gerektiğini unutmayın. Sinir bozucu olsalar da, sıvıyla dolu bu kabarcıklar sizi enfeksiyondan koruyor. Eğer bir kabarcık kendi kendine patlarsa, alanı yumuşak sabun ve suyla temizlemelisiniz. İsterseniz bölgeyi kapatmak için temiz, kuru, gevşek bir bandaj uygulayabilirsiniz.

Gözlere kimyasal bir yanma varsa, her zaman acil tıbbi yardım almalısınız.

Hamileyseniz, emziriyorsanız, bir hastalık için tedavi görüyorsanız veya şu anda ilaç kullanıyorsanız, yeni doğal ilaçlar veya takviyeler kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu