Güzellik

Evde Alın Kırışıklıklarından Kurtulma Yolları

Alnınızdaki yatay çizgiler kaş çatma çizgileri olarak da bilinir, artık sadece yaşlılıkla sınırlı değildir. Günlük stres ve bitkinlik, genç yaşta bile bu istenmeyen çizgileri doğuruyor ve bu bizim kontrolümüz dışında gelişiyor. İlk yaşlanma belirtilerini fark etmek, özellikle de hiç hazır değilseniz, hoş bir deneyim olmayabilir. Bu çizgileri yüzünüzden silmek için, ev yapımı bazı doğal çözümleri uygulamak oldukça basit. Cildinizi etkilemeden ve kimyasal kullanmadan evde kolayca kırışıklıklardan kurtulacağınızı bilmek sizi mutlu edecektir. Alındaki kırışıklıkları gidermek için en çok kullanılan tekniklerden bazılarını inceleyelim.

Kolayca Evde Alın Kırışıklıklardan Kurtulma Yolları

Alın kırışıklıklarının onarımı, dermatologunuza ya da plastik cerrahınıza gitmeden de mümkündür. Alındaki kırışıklıklar başlangıçta geçmez gibi görünebilir, ancak zaman ve sabırla onlarla savaşabilirsiniz. İşte doğal yollar ararken kesinlikle kullanışlı olacak bazı basit ipuçları.

Alın Kırışıklıkları İçin Hindistan Cevizi Yağı

Malzemeler
Organik hindistancevizi yağı

Alnınıza birkaç damla hindistancevizi yağı uygulayıp masaj yapın ve birkaç dakika boyunca ya da yağ cilt tarafından emilinceye kadar devam edin.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Yatmadan önce her gece bu uygulamayı yapın.

Faydası Nedir?

Hindistan cevizi yağı cildi nemlendirir ve sağlıklı tutar. Serbest radikal temizleyici aktiviteleri ile bilinen antioksidanları içerir. Bu serbest radikaller ciltte birikir, matlaşır ve kırışıklıkların oluşmasına yol açar. Hindistan cevizi yağı bunları etkili bir şekilde ortadan kaldırır ve zamanla alın çizgilerini yok eder.

Alın Kırışıklıkları İçin Hint Yağı

Malzemeler

Hintyağı

Alnınıza hafifçe masaj yapmak için birkaç damla Hint yağı uygulayın. Tüm gece alnınız da kalsın.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Bu uygulama en iyi gece kullanılır. Hint yağı hafif olduğundan, gün içinde de uygulayabilirsiniz.

Faydası Nedir?

Hint yağı içinde bulunan risinoleik asit mükemmel bir cilt bakım maddesidir. Hint yağı ayrıca, alnınızdaki cildi sağlıklı ve kaşların çatmasıyla oluşan çizgilerden koruyacak antioksidanlar da içerir.

Alın Kırışıklıkları İçin Narenciye

Malzemeler

Taze limon suyu

Pamuk topu

Pamuğu limon suyuna batırın ve bunu alnınıza uygulayın. Hassas cildiniz varsa, limon suyunu eşit miktarda suyla seyreltin.

Limon suyunun kurumasını bekleyin. Ardından suyla durulayın.

Limon ve portakal gibi narenciye deriyi öğütebilir, gül suyu ile karıştırıp yüzünüze maske olarak uygulayabilirsiniz. Uzun süreli faydalar için beslenmenize narenciye de ekleyin.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Her gün bir kez limon suyu uygulayın.

Faydası nedir?

Portakal ve limon gibi turunçgiller cilt sağlığı için gerekli olan C ve E vitaminleri bakımından zengindir. Cildin pürüzsüzlüğünü korumak için etkilidirler. Narenciye meyvelerinde bulunan flavonoidler, kılcal damarları güçlendirir ve ciltteki kollajen ve elastini koruyarak genç bir görünüm kazandırır.

Alın Kırışıklıkları İçin Masaj

Malzemeler

Birkaç damla zeytinyağı

Kırışıklıklar etrafındaki alanı ılık zeytinyağı ile aşağıdan yukarıya doğru hareketlerle 10 dakika boyunca hafifçe masaj yapın. Daha da iyi sonuçlar elde etmek için birkaç damla hindistan cevizi yağı ekleyin.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Bunu günde bir veya iki kez yapın.

Faydası Nedir?

Zeytinyağı, hindistancevizi yağı ile birlikte cildinizi etkili bir şekilde nemlendiren mükemmel bir nemlendiricidir. Nazik masaj, yüz dokularına dolaşımını artıracak. Masaj yapmak ayrıca kırışıklıkların altında yatan yüz kaslarınızı gevşetmenize yardımcı olacaktır.

Alın Kırışıklıkları İçin Keten Tohumu Yağı

Malzemeler

Keten tohumu yağı

Günde iki ila dört defa bu yağdan bir çorba kaşığı miktarında alıp alnınıza masaj yaparak uygulayın.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Bir iki hafta boyunca devam edin. Alındaki çizgiler arasında bir fark görmeye başlayacaksınız.

Faydası nedir?

Keten tohumu yağı omega 3 ve bir dizi antioksidan bakımından zengindir. Yutulduğunda, bunlar cildi nemlendirir ve dış katmanlara iyi gelir, böylece ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltır.

Yumurta Beyazlı Aloe Vera Jeli

Malzemeler

2 yemek kaşığı taze aloe vera jeli

1 yumurta akı

Yumurta akını ve aloe vera jelini karıştırın ve bu maskeyi alnınıza uygulayın. Ayrıca yüzünüzün geri kalanına da uygulayabilirsiniz.

10 ila 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Bu maskeyi haftada iki ila üç kez uygulayın.

Faydası nedir?

Hem aloe vera hem de yumurta akı , gençlik vitamini olarak bilinen zengin E vitamini kaynaklarıdır. Aloe vera cildi besler ve esnek tutar, ince çizgileri azalttığı bilinen malik asit içerir. Yumurta beyazında bulunan albümin cildi sıkılaştırır ve tonlandırır.

Alın Kırışıklıkları İçin Petrol Jölesi

Malzemeler

Petrol Jölesi

Alnınızı hafifçe nemlendirin ve az miktarda petrol jölesi uygulayın.

Cildin yapışkan kalmaması için masaj yapın.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Her gece yatmadan önce yapın.

Faydası Nedir?

Petrol jölesi ile alnınızdaki çizgilere ve mimik kırışıklıklarına elveda deyin. Çoğu evde bulunan bu petrol jölesi, Marilyn Monroe ve Jennifer Aniston’ın beğenisiyle biliniyor. Cildi nemli tutar ve ince çizgilerin oluşmasını önler.

Dikkat

Akne eğilimli cildiniz varsa bu jeli kullanmayınız, çünkü petrol jeli sivilceyi fazlalaştırabilir.

Alın Kırışıklıkları İçin Manuka Balı

Malzemeler

1-2 yemek kaşığı manuka balı

Pamuk

Sıcak su

Pamuğu sıcak suyla ıslatın. Fazlalığı sıkın ve gözenekleri açmak için bunu bir iki dakika alına yerleştirin.

Pamuğu çıkarın ve ince bir Manuka balı tabakası uygulayın.

20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Gözenekleri kapatmak için soğuk suyla durulayın.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Bunu her gün bir kez tekrarlayın.

Faydası Nedir?

Manuka balı içinde bulunan antioksidanlar, yani benzoik asit ve metil goksal, alın kırışıklıklarını yok etmeyi tedavi edici ve faydalı kılar. Bunlar cilt üzerinde çalışır ve sağlıklı, yenilenmiş ve genç görünmesini sağlar.

Alın Kırışıklıkları İçin Badem Yağı

Malzemeler

Tatlı badem yağı

Alına birkaç damla badem yağı uygulayın.

Birkaç dakika masaj yapın ve bir gece bekleyin.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalısınız?

Yatmadan önce bunu yapın, böylece yağ bütün gece cildinizle temas eder.

Faydası Nedir?

Badem yağı cildi pürüzsüzleştirir ve gençleştirir. Nemlendirici özelliği ile cildi yumuşatır.

Cildinizi iyi nemli tutmak, alnınızda ince çizgiler oluşmasını önlemek için önemlidir. Doğal olarak alın kırışıklıklarından nasıl kurtulacağınızı bildiğinize göre, ne bekliyorsunuz? Sağlıklı, besleyici ve genç görünümlü bir cilde, bu uygulamalar ile kolayca kavuşabilirsiniz.

Alın kırışıklıklarının sebebi nedir?

Alın kırışıklıklarına neden olmak için tek bir faktör veya birkaç faktör birlikte çalışabilir. Bu nedenler aşağıda listelenmiştir:

Yaşlanma, elastinin parçalanmasına ve ciltte kollajen üretiminin yavaş olmasına neden olur.

UV ışınlarına maruz kalma

Aşırı kaş çatması gibi tekrarlayan mimik hareketleri

Sigara ve alkol tüketimi

Sağlıksız diyet

Az su içmek

Stres ve depresyon

Uyku eksikliği

Genetik

Alnınızdaki yatay kırışıklıklardan hangi kas sorumludur?

Occipitofrontalis kasları alnınızdaki yatay çizgilerden sorumludur.

Alın kırışıklıkları hangi yaşta görülür?

Alın kırışıklıklarının ortaya çıkması durumunda belli bir yaş yoktur. Sadece 20 yaşında olsanız bile gelişmeye başlayabilirler, ya da 50 yaşına kadar onlara rastlamayabilirsiniz. Yüzünüzdeki ve alnınızdaki kırışıklıkların ve çizgilerin görünümü, hem dış hem de dahili olarak cildinize ne kadar iyi davrandığınıza bağlıdır.

Derin alın kırışıklıkları için ne kullanılmalı?

Yukarıda listelenen çözüm yolları hem ince çizgiler hem de derin alın kırışıklıkları için geçerlidir. Daha derin hatların yumuşaması biraz zaman alsa da, en iyi sonucu almak için bu ev yapımı uygulamaları düzenli olarak kullanmanız önerilir.

Nemlendirici, alnındaki kırışıklıkları giderir mi?

Erken yaşlanmayı ve ince çizgileri önlemek için cildinizi nemli tutmak önemlidir. Hafif nemlendiriciler alın kırışıklıklarının giderilmesinde etkili bir şekilde çalışmayabilir. Alın çizgilerini yok etmek için güçlü bileşenler içeren kırışıklık önleyici nemlendiricileri tercih edin.

Sağlıklı beslenin ve sağlıklı, pürüzsüz ve genç görünümlü bir cilt için bol su için. Bununla birlikte, yeterince uyumak ve stresten uzak durmak da önemlidir. Zaten bunu takip edip, günlük beslenmenizde ve yaşam tarzınızda ciddi değişiklikler yapmanın tam zamanı. Bunu bir ay boyunca deneyin. Yüzünüzdeki farkı otomatik olarak fark edeceksiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu