SağlıkYaşam

Egzersizin Daha Önce Duymadığınız Şaşırtıcı Faydaları

Özellikle düzenli egzersiz yapmanın insan sağlığına faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz. Düzenli egzersizin vücudunuza ve beyninize sağladığı yararlar ve daha önce duymadığınız şaşırtıcı faydaları yazımızda…

Egzersizin Daha Önce Duymadığınız Şaşırtıcı Faydaları

Egzersiz Osteoporozu Önlemeye Yardımcı Olur

Çocuklarda ve gençlerde düzenli yapılan egzersiz güçlü kemikler oluşturmanıza yardımcı olabilir. Yetişkinlerde, yaşla birlikte meydana gelen kemik yoğunluğu kaybını yavaşlatmaya ve düşmeyi önlemeye yardımcı olabilecek denge ve koordinasyonu geliştirmeye yardımcı olabilir.

Egzersiz Kaslarımızın Genç Kalmasına Yardımcı Olur

İnsanlar kırklı ve ellili yaşlarına girerken, yaşlanma ve bazı durumlarda aktivite düzeylerinde azalma nedeniyle kas kütlesi azalmaya başlar. Eklem ağrısı gibi sağlık koşulları nedeniyle kas atrofisi de görülebilir. Yaşlandıkça, kuvvet antrenmanı yoluyla kas kütlesini artırmak veya korumak, sadece kalorileri yakmak için değil, aynı zamanda kas kütlesi kuvvet ve denge için gerekli olduğu için önemlidir.

Daha Fazla Egzersiz Daha İyi Seks Demektir

Düzenli egzersiz, cinsel yaşamınızı da artırabilir. “Bir insan uyandırıldığında, kan akışı üreme organlarına koşuyor” diyor New York’taki Stacy Bootcamp’ın sahibi ve kurucusu ACE Stacy Berman. “Dolaşım ne kadar iyi olursa, cinsel işlev bozukluğundan muzdarip olması o kadar az olasıdır.”

Egzersiz yapmak aynı zamanda ruh halinizi de iyileştirebilir ve hepsi sizin ve eşiniz için cinsel ilişkiyi geliştiren güven ve özgüveninizi artırabilir.

Berger, egzersizin endokrin sistemini harekete geçirdiğini ve üreme işlevini geliştirebileceğini açıklıyor. Endokrin sistem vücutta hormon salgılayan bezlerden oluşur; bu sistem metabolizma, ruh hali, doku fonksiyonu ve cinsel fonksiyonun düzenlenmesinde anahtar rol oynar. Alt satır: Cinsel hayatınızın daha da güçlenmesini sağlayacak birçok yol var.

Egzersiz Bebekler Gibi Uyumamıza Yardımcı Olur

Aralık 2014’te Amerikan Yaşam Tarzı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre,  egzersiz uzun bir süre daha iyi uyku ile ilişkilendirilmiştir. Diğer araştırmalar, Ekim 2015’te Uyku Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, egzersizin uykusuz insanlarda da uyku ve ruh halini iyileştirebileceğini öne sürüyor. Tersine, düşük kaliteli uyku, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve depresyon gibi çok çeşitli sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir. Yeterli uyku almanın sağlık için çok önemli olduğu ve bu uygulamanın risk veya yan etkileri olmayan birçok sağlık yararı sunan düşük maliyetli ve kolay erişilebilir bir çözüm olduğu göz önüne alındığında, egzersiz uykuyu iyileştirmeye çalışan bir beyin jimnastiği haline gelebilir.

Düzenli Egzersiz Daha İyi Sindirim Sağlar

Kabızlığın çeşitli nedenlere sahip olabilmesine rağmen, egzersiz eksikliği önemli bir faktör olabilir. McCleary “Egzersiz sindirim sağlığına yardımcı olabilir” diyor. “Ayrıca, hidrasyon artışı ve daha iyi diyet alımı gibi dolaylı olarak faydalı olan birçok faktörü de arttırıyor.”

Egzersiz, Stresi Yönetmeye, Depresyon Ve Anksiyete Riskini Düşürmeye Yardımcı Olur

Egzersizin birçok duygusal faydası olabilir. Stres,  kortizol, adrenalin ve norepinefrin hormonlarının yükselmesinden kaynaklanabilir. Egzersiz bu hormonları düşürür ve stresin azaltılmasına yardımcı olan mutlu hormon olarak bilinen serotonini arttırır. Depresyon ve endişeyi uzak tutmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, genellikle stresle ilişkili olan duygu durum bozukluklarıyla başa çıkmak, iyi bir fiziksel formda olduğunuzda biraz daha kolay olabilir.

Ekim 2017’de Amerikan Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, her hafta yalnızca bir saatlik bir egzersiz yapmanın bile depresyonun önlenmesine yardımcı olabileceğini öne sürdü. Çalışma, 11 yıl boyunca 33.908 erişkinde egzersiz düzeylerini ve depresyon ve anksiyete semptomlarını izlemiş ve küçük miktarlarda fiziksel aktivitenin bile, kişinin yaşı veya cinsiyeti ne olursa olsun depresyona karşı koruyucu bir etkisi olduğunu bulmuştur.

Egzersiz Kanser Riskini Düşürür

McCleary, “Hareketsizlik, kolon ve meme kanseri dahil olmak üzere birçok kanser için artan riskle ilişkili ” diyor. “Egzersiz, kanser geliştirme riski, kanserden ölüm ve bazı kanserlerin tekrar oluşması riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir”.

Egzersiz İnme Riskini Düşürür

Düzenli egzersizin vücut ağırlığı yönetimine yardımcı olduğunu ve kan basıncını düşürdüğünü, kötü kolesterolü azalttığını, iyi kolesterolü artırdığını, insülin duyarlılığını arttırdığını ve egzersiz yapmaya devam etme olasılığınızı artırabildiğini gösteren daha fazla kalp sağlığı için tüm göstergelerle ilgili çok sayıda kanıt vardır. Ve felç için en büyük risk faktörlerinden ikisinin yüksek tansiyon ve kalp hastalığı olduğu göz önüne alındığında, düzenli egzersizin de felç riskini azaltmaya yardımcı olduğu şaşırtıcı değildir.

Bazı araştırmalar düzenli egzersiz yapmanın inme riskini yüzde 25’ten daha fazla azaltabileceğini öne sürüyor.

Egzersiz Yaptığımızda Cildimiz Daha Güzel Görünür

Egzersiz, kan akışını hızlandırır, bu da cildi daha iyi yapar, oksijen ve besinler vücuttaki hücrelere taşınır ve atık ürünler taşınır. Berman, “Cildi içten temizlemek gibi” diyor.

Stres altındayken cilt iltihabı meydana gelebilir, bu nedenle egzersiz yoluyla stresi azaltmak, cilt lekelerinin de giderilmesine yardımcı olabilir. McCleary, “Bu durum, koşullu bir sporcunun parlayan cildi ile stresli, depresif bir insanın cildi ile karşılaştırıldığı zaman kolayca görülüyor” diyor.

Berger, Egzersizin kan akışını arttırdığını ve vücuttaki her sistem için faydalı olduğunu söylüyor. Kardiyovasküler sağlık, bilişsel işlev veya ruh hali olsun, egzersizin yararları çok çeşitlidir.

Öyleyse kalk ve hareket et! Zihnin, bedenin ve ruhun kısa vadede ve gelecek yıllarda tüm bu faydaları kazanacak.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu