SağlıkYaşam

Egzersiz Yapmanın Kanıtlanmış Bazı Faydaları

Egzersiz yapmanın, kilo vermekten çok daha fazlası olduğunu, burundan ayak parmaklarına kadar egzersiz yapmanın hem içeride hem de dışarıda birçok yararı vardır. İşte egzersiz yapmanın çok şaşıracağınız inanılmaz faydaları…

Egzersiz Yapmanın Kanıtlanmış Bazı Faydaları

Egzersiz, Fiziksel, Zihinsel Ve Duygusal Sağlığı Artırır

Kilo vermek ve bunu uzun süre korumak istiyorsanız, egzersizin rutininizin önemli bir parçası olması gerektiğini bilirsiniz. Ancak fiziksel aktivitenin yararları sadece fiziksel zindeliğin çok ötesine geçer. Giderek daha fazla araştırma, düzenli olarak çalışmanın bilişsel işlevler ve duygusal refah dahil olmak üzere sağlığınızın diğer yönlerini de artırabileceğini göstermektedir.

Bir düzenli spor rutini kanser ve alt riski gibi durumlara olumlu sağlık etkileri vardır, yaşla ilişkili kemik yoğunluğu kaybı, daha iyi kalp sağlığı, güçlü kaslar gibi gösterilmiş yararları da vardır.

Egzersiz, daha iyi beyin sağlığı ve duygusal refah ile de ilişkilendirilmiştir. Circulation dergisinde yayınlanan bir araştırmada, kilo vermeden bile olsa egzersizin daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceği tespit edildi.

İşte Pheonix’deki Arizona Eyalet Üniversitesi’nde egzersiz fizyoloğu ve klinik yardımcısı profesörü olan CSCS’nin şöyle özetliyor: “Egzersizle her şey düzeliyor .”

Ve belki de egzersizle ilgili en iyi yeni bulgulardan biri bu; özellikle birçok insan gibi egzersiz yapmayı yoğun bir güne sığdırmak için zaman bulmakta zorlanıyorsanız, fiziksel aktivitenin tüm bu faydalarının yalnızca günde birkaç dakika egzersiz ile de sağlayabilirsiniz. Doktorlar günde 30 ila 60 dakikalık egzersiz yapmamız gerektiğini düşünürken, yeni araştırmalar daha kısa fiziksel aktivite patlamalarıyla fayda görebileceğimizi buluyor. Berger, “Sizi nefessiz bırakan, yüzmek gibi, 15 dakikalık bir yoğun aktivite, metabolik hızınızı artırabilir ve vücut yağını azaltabilir ve kas kütlesini artırabilir” dedi.

Amerikan Sağlık Teşvik Dergisi’nde Şubat 2013’te yayınlanan çok sayıda alıntı yapılan bir çalışmada, Oregon Eyalet Üniversitesi’ndeki araştırmacılar 6.000’den fazla Amerikalı yetişkine bakmış ve telefonda konuşurken ya da küçük miktarlarda fiziksel aktivitenin bile etkili olduğunu bulmuşlardır. Bu kısa egzersiz patlamaları günde 30 dakika sürdüğü müddetçe, televizyon izlerken reklamlar sırasında hareketler yapmak bile spor salonunda uzun egzersiz seansları kadar faydalı olabilir.

Ayrıca, egzersizin yararlarını görmek için çok fazla efor sarf etmenize gerek yok. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin fiziksel aktivite kılavuzlarına göre, haftada iki gün beden eğitimi ile yapılan 150 dakikalık ılımlı egzersiz, iki gün süreyle 75 dakikalık yüksek yoğunluklu egzersizle aynı sağlık yararlarını sağlar. Her hafta kuvvet antrenmanı orta ve yüksek yoğunluklu antrenman kombinasyonunun yanı sıra iki kuvvet antrenmanı gibi uygulayabilirsiniz.

Egzersiz Beyin Gücünü Arttırıyor

Araştırmalar yaşlandıkça egzersizin beynimizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabileceğini buluyor. 2015 Alzheimer Derneği Uluslararası Konferansı’nda sunulan üç çalışma, beyninizi Alzheimer hastalığından ve diğer demans türlerinden korumak için düzenli egzersizin önemli bir rol oynayabileceğini ve bunlara sahip olanlarda beyin fonksiyonunun ve depresyon veya anksiyete gibi semptomların iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Ve Kasım 2017’de NeuroImage dergisinde yayınlanan araştırmalar, aerobik egzersizin hafıza fonksiyonunu iyileştirmede ve yaşlandıkça beyin sağlığını korumada yardımcı olabileceğini göstermiştir. Avustralya’nın Batı Sidney Üniversitesi Ulusal Tamamlayıcı Tıp Enstitüsü’nün araştırmacıları tarafından yürütülen çalışma, 26 ila 76 yaş arasında değişen 737 kişiden oluşan beyin taramalarına baktı. Grup, sağlıklı yetişkinlerin, Alzheimer ve diğer bilişsel engelli kişilerin bir karışımını içeriyordu. Araştırmacılar, sabit bir bisiklete binmek, bir koşu bandında koşmak veya yürümek gibi egzersizlerin, beyin büyüklüğünün bozulmasını yavaşlattığını ve yaşın beyin sağlığı üzerindeki etkisini yavaşladığını buldular.

Bilim ayrıca kısa süreli egzersiz patlamalarının bile beyin işlevinizi kısa vadede önemli bir şekilde etkileyebileceğini gösteriyor. Neuropsychologia dergisinde 2018 Ocak’ında yayınlanan bir araştırma, katılımcıların sabit bir bisikletle 10 dakika boyunca (orta derecede veya kuvvetli bir şekilde) bisiklet kullandıklarında, bilişsel olarak zorlu bir göreve karşı ölçülen tepki sürelerinin, görevi yerine getirdiklerinden çok daha doğru ve hızlı olduğunu bulmuşlardır. Herhangi bir fiziksel aktivite yapmadan sonra, dikkatlerinin daha keskin olduğu anlamına gelir.

Bu yüzden bir dahaki sefere odaklanmanız gereken bir şey yapmak üzereyken, bir teste girmek veya bir sunum yapmak gibi, önce kanınızın akmasını sağlamak için bazı egzersiz hareketleri yapmak isteyebilirsiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu